Meble w kolorze białym nie tracą na popularności. Goszczą w ogromnej liczbie kuchni, salonów, łazienek i sypialni. Dostępne są w wielu różnych stylach i wykonane są z rozmaitych surowców. Czy jednak będą pasować do każdego wnętrza? Czy bez obaw można je wstawić do dowolnego mieszkania, by uzyskać efekt modny i miły dla oka? Czy białe meble są dla każdego?

Białe meble – rozmaite rodzaje do różnych wnętrz

Jeśli przyjrzymy się ofercie rynku, z łatwością spostrzeżemy, że białe meble królują niepodzielnie. Zauważymy też, że określenie białe meble jest bardzo ogólne i mieści się w nim cała gama zróżnicowanych modeli mebli z drewna mahoniowego, sosnowego, dębowego… Meble białe spotkać możemy w kuchni, w salonie, są też białe meble do sypialni i meble w kolorze białym przeznaczone do przedpokoju. Właściwie, każde pomieszczenie w domu można urządzić, wstawiając białe meble. Nie należy jednak wybierać pierwszego modelu, który wpadł nam w oko. Dlaczego? Dlatego, że kolor w żadnym wypadku nie definiuje stylu mebli. Meble białe mogą być nowoczesne, ale i postarzane. Dostępne są w formie bogato zdobionych komód i okazałych kredensów, lecz równie popularne są nowoczesne białe meble w stylu minimalistycznym. Owszem, istnieją style, w których specyfikę biel mebli wpisuje się szczególnie dobrze, zanim jednak przystąpimy do zakupu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na detale wybranych egzemplarzy.

Aranżacja wnętrz – te style szczególnie lubią białe meble!

Gdy myślimy o drewnianych białych meblach, nasuwają nam się skojarzenia m.in. ze stylem skandynawskim. Styl ten charakteryzuje przede wszystkim zamiłowanie do światła, przestrzeni i ponadprzeciętnej funkcjonalności. Białe meble w stylu skandynawskim to proste i pojemne komody, białe regały, zgrabne stoliki kawowe. Czasami biel przełamana jest

meble drewniane, białe meble

elementami w naturalnym kolorze drewna lub wikliną albo rattanem, pojawiającymi się w postaci wysuwanych szuflad i ozdobnych koszy. Meble w stylu skandynawskim są pozbawione zbędnych ozdobników, a ich nadrzędną cechą jest modułowość – uniwersalne wymiary i dopasowanie poszczególnych mebli do siebie sprawia, że elementy można dowolnie zestawiać, tworząc swój własny, unikatowy komplet mebli, w pełni dostosowany do naszych oczekiwań.

Kolejnym stylem, który uwielbia białe meble jest styl prowansalski. Sielski charakter mebli połączony z nutą – typowej dla Francji – elegancji sprawia, że pomieszczenie, w którym staną białe meble prowansalskie nabiera romantycznej atmosfery, a zarazem wytworności. Do stylistyki wnętrz prowansalskich pasują przede wszystkim meble z drewna mahoniowego, jednak odpowiednio fikuśne w swej formie, umiejętnie postarzone białe meble sosnowe również odnajdą się w tej stylistyce. Styl prowansalski jest często wybierany do kuchni oraz sypialni. Eleganckie drewniane toaletki, stoły z ozdobnymi nogami do jadalni, pojemna biała szafa do sypialni to meble, które w połączeniu z motywem lawendy, pastelowymi kolorami i zwiewnymi tkaninami dają obraz kwintesencji sielskości i swobody słonecznej Prowansji.

Meble w stylu retro również występują w postaci białej, czasami są to też meble bielone, czyli takie, w których spod cienkiej warstwy białej farby przebija naturalny odcień zastosowanego do produkcji mebla drewna. Gustowne, postarzane meble, doskonale imitujące wielowiekowe antyki, uświetnią wygląd wnętrz w stylu rustykalnym, vintage i romantycznym. Charakterystyczną cechą tych mebli są widoczne ślady zużycia (nawet, jeśli zużycie jest tylko pozorne, bo nabywamy meble nowe). Styl retro kocha zatem białe meble z przecierkami, pęknięciami, pokryte tu i ówdzie patyną itp.

Również w stylu nowoczesnym coraz częściej możemy spotkać meble białe. Drewniane meble kuchenne i salonowe często są lakierowane specjalnymi preparatami z wysokim połyskiem. Bryła mebla jest prosta, minimalistyczna. Gładkie jak tafla jeziora fronty białych szafek kuchennych przełamywane są intensywną kolorystyką dodatków, takich jak plastikowe krzesła w intensywnej barwie. W salonie prosta biała szafka RTV stoi obok zabudowanej białej komody, a całość uzupełnia niski, kwadratowy stolik kawowy. Typowe jest połączenie drewnianych białych elementów ze szkłem, które dodaje wizualnej lekkości meblom.

Kiedy warto wybrać białe meble?

Wybierz drewniane meble w kolorze białym, jeśli chcesz wizualnie powiększyć pomieszczenia w swoim domu. Białe meble nie przytłaczają tak, jak elementy wyposażenia w ciemniejszych kolorach, biel rozświetla pomieszczenie, dobrze odbija światło i powoduje, że wnętrza wydają się większe, jaśniejsze i bardziej przestronne. Kolejną świetną cechą białych mebli jest ich dostosowywanie się do otoczenia. To nie meble, a dodatki narzucają wnętrzu określony charakter. Na tle białych mebli wzory i kolory wydają się bardziej intensywne i skuteczniej skupiają na sobie uwagę. Koniecznie zdecyduj się na meble białe, jeśli lubisz zmiany i często ingerujesz w wygląd swojego mieszkania: neutralna biel dopasuje się do każdego wnętrza, a jeśli kolor Ci się znudzi, bez trudu przemalujesz meble na dowolną inną barwę!