W architekturze wnętrz styl skandynawski stał się popularny kilka lat temu i od tamtej pory cieszy się ogromnym uznaniem. Wnętrza, urządzone w tym właśnie stylu, wyglądają doskonale zarówno w przypadku dużych, jak i niewielkich przestrzeni. W czasach, gdy codzienność atakuje nas nadmiarem sztuczności, gadżetów i bibelotów, większość z nas marzy o jasnych i przestronnych domowych wnętrzach, pełnych spokoju, bliskości natury, komfortowych i funkcjonalnych – a to wszystko daje nam właśnie styl skandynawski.

Styl skandynawski, czyli jaki?

Najłatwiej jest zdefiniować wnętrza w stylu skandynawskim, odwołując się do ich najważniejszych cech, wśród których wymienić należy: zamiłowanie do jasnych, chłodnych barw, faworyzowanie naturalnych materiałów oraz dążenie do praktycznego minimalizmu i możliwie najprostszej formy. Przeciwnicy tego stylu twierdzą, że skandynawskie wnętrza są zimne i surowe, w rzeczywistości jednak wystarczy umiejętnie dobrać kolory, wzory i faktury, by uzyskać pomieszczenia pełne przytulności i rodzinnego ciepła. W skandynawskiej stylistyce niepodzielnie króluje biel, ale z powodzeniem można ją łączyć z wieloma pastelowymi barwami – dobrze odnajdują się w niej szarości, róże i błękity. Podłogi zazwyczaj są drewniane: deski pozostają w naturalnej barwie lub są bielone. Okien zwykle nie zasłania się firanami, czy ciężkimi zasłonami, o wiele częściej stosowane są proste, jednokolorowe rolety. Dużą rolę odgrywają stylowe dodatki: doskonałym wyborem będą różnego typu lampiony, proste, drewniane ramki na zdjęcia, rattanowe krzesła i bawełniane lub wełniane narzuty oraz poduszki.

Skandynawskie wnętrze: jak to osiągnąć?

Osoby, decydujące się na styl skandynawski w domowych wnętrzach, zwykle postanawiają w ten sposób urządzić całe mieszkanie. Czy jednak jasne ściany i drewniane podłogi wystarczą, by uzyskać zamierzony efekt chłodnego minimalizmu? Oczywiście, że nie! Jak w każdej innej aranżacji, także i tu ogromną rolę odgrywają odpowiednio dobrane meble, które mają nie tylko korespondować ze stylem wnętrza, ale Meble skandynawskietakże być wygodne i w pełni funkcjonalne. Skandynawskie wnętrza to wnętrza stworzone dla domowników: mają im dobrze służyć, uprzyjemniając codzienne czynności. Meble w stylu skandynawskim to przede wszystkim meble drewniane. Jeśli zdecydujemy się na białe meble, możemy poeksperymentować z kontrastowymi dodatkami: w mocnych kolorach lub z wyrazistymi wzorami. Jeśli z kolei zależy nam na wizualnym ociepleniu wnętrz, możemy wybrać meble z drewna naturalnego, na przykład meble sosnowe. Pamiętajmy, by wybierać szafy, komody, czy łóżka bez zbędnych ozdobników. W stylu skandynawskim piękno tkwi w prostocie! W uzyskiwaniu odpowiedniego nastroju we wnętrzach ogromną rolę odgrywa oświetlenie: jeśli pomieszczenie nie posiada dużego okna, musimy dobrze doświetlić je sztucznym światłem – styl skandynawski także i tu faworyzuje minimalistyczną formę, wybierajmy więc lampy szklane, papierowe lub metalowe o nieskomplikowanych kształtach.

Mieszkanie w stylu skandynawskim: co jest potrzebne, a co zbędne?

W dzisiejszych czasach przywykliśmy do otaczania się wieloma przedmiotami, pewnie dlatego wielu osobom trudność sprawia przestrzeganie zasady minimalizmu w mieszkaniach, urządzonych na skandynawską nutę. Rynek meblowy pozwala dziś zdecydować się na takie rozwiązania, dzięki którym nie musimy nabywać zbyt wielu mebli, by spokojnie pomieścić cały nasz dobytek. Przedpokój w stylu skandynawskim to idealne miejsce dla prostych kufrów. Drewniane skrzynie nie tylko znakomicie się prezentują, ale są również bardzo pojemne. Przyda się też skromny wieszak na ubrania. Jeśli zdecydujemy się na lustro, wybierzmy takie w tradycyjnym, prostokątnym kształcie, z prostą, drewnianą ramą. Sypialnia w stylu skandynawskim również daje nam wiele możliwości aranżacyjnych: w tym pomieszczeniu powinno się znaleźć białe łóżko z drewna, prosta szafa i ewentualnie biała półka wisząca, na której poustawiamy drobne dekoracje. Jeśli obawiamy się, że jedna szafa nie pomieści wszystkiego, warto zainwestować w łóżko z szufladami – w ten sposób zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie ubrań, czy zapasowej pościeli. Łóżko sosnowe idealnie wpisze się w stylistykę stylu skandynawskiego, a dodatkowo zapewni nam komfortowy i zdrowy sen. Wnętrze możemy uczynić bardziej przytulnym, rozkładając przy łóżku dywan z długim włosiem lub owczą skórę. Meble białe, jasne kolory i naturalność sprawdzą się także we wnętrzach kuchennych. Kuchnia w stylu skandynawskim wymaga również stylowych dodatków, takich jak koszyczki na przyprawy, poduszki na krzesła, czy kubki i miseczki w pastelowych barwach. Salon w stylu skandynawskim nie obejdzie się z kolei bez prostej, wygodnej sofy, koniecznie udekorowanej miękkimi poduszkami. Urządzając mieszkanie w stylu skandynawskim nie zapominajmy o tym, że przede wszystkim musimy się w nim dobrze czuć, jeśli więc któryś z elementów tego stylu nam nie odpowiada, możemy z niego zrezygnować, lub zastąpić go innymi rozwiązaniami. Pamiętajmy też, że wybierając do domu białe meble, będziemy mogli z łatwością przearanżować wnętrza, jeśli w przyszłości zapragniemy wypróbować w mieszkaniu inne style architektury wnętrz.