Przez kilka dekad uciekaliśmy od szarości w aranżacjach wnętrz, stawiając na radosne kolory. Jednak wraz z nadejściem mody na nowoczesne aranżacje i skandynawską stylistykę, szary kolor ponownie pojawił się w naszych mieszkaniach. Ceniony jest za prostotę i uniwersalne zastosowanie. Można dopasować do niego niemal każdy inny kolor, a w razie potrzeby wystarczy odmienny odcień szarości. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma nic łatwiejszego, niż urządzenie pomieszczenia z szarymi ścianami. Jednak nie zawsze jest to takie proste.

Jak wpływają szare ściany na wygląd całego mieszkania?

Gładkie szarości stanowią doskonałe tło dla innych dodatków, jednak już samo użycie szarego koloru w mieszkaniu może być przyczyną niemałych zagwostek. Wiadomo, że jasne odcienie wizualnie nieco powiększają pomieszczenie, pozwalając na swobodne przemieszczanie się promieni świetlnych. Jednak jasny odcień szarości nie zawsze jest tak dobrze widoczny i może nie przynieść takiego efektu, jak ciemne tonacje. Z kolei w małych pomieszczeniach te ciemne wysuwają się na pierwszy plan i zwyczajnie zmniejszają przestrzeń. Tak koło się zamyka.

Rozwiązaniem stają się farby o połyskującej powierzchni. Uzyskuje się je dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki albo nałożeniu bezbarwnego lakieru na szare ściany. Dzięki takiemu zabiegowi ściany odbijają światło, czyniąc pomieszczenie nieco większym. W tym przypadku należy jednak zadbać o idealnie gładkie ściany, ponieważ będą na nich widoczne wszystkie niedoskonałości.

Deseń, który przełamuje rutynę

drewniana witryna


Wiecej mebli z kolekcji Country New znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/country-k-81.html


Jeśli zdecydujemy już jaki odcień szarości pojawi się na naszych ścianach, pora na dobór odpowiednich mebli. Nic prostszego? Niby tak, ale nie wszystkie meble będą pasowały do szarych nowoczesnych wnętrz. Intensywne kolory raczej nie nadają się do wnętrz opartych o prostotę i stylową oszczędność. Można spróbować eksperymentów z dodatkami w lekko wytartych i bladych kolorach, jednak na meblach nie zawsze da to dobry efekt.

Kierując się zasadą eliminacji i bezpiecznych rozwiązań w aranżacji pomieszczenia, najczęściej wracamy do punktu wyjścia, czyli koloru szarego. Jeśli zdecydujemy się na meble w szarej barwie, zadbajmy o to, żeby miały charakterystyczny deseń albo interesującą formę. Kolejne równe i gładkie szare elementy w naszym pomieszczeniu mogą dać ciekawy efekt, ale na dłuższą metę wnętrze okaże się nudne i irytująco surowe.

Ciekawym przykładem mebli, które dobrze prezentują się we wnętrzach pokrytych szarościami, są wyroby z serii Country New. Meble zostały wykonane z naturalnego litego drewna świerkowego, które pomalowane zostało jasną farbą. Dzięki efektowi przecierki widoczna jest naturalna struktura drewna w ciemniejszym szarym odcieniu. Taki rodzaj mebli z pewnością stanie się interesującym akcentem na tle szarych gładkich ścian i jednocześnie nie zepsuje efektu. Widoczna w nim naturalna struktura także wpisuje się w filozofię skandynawską i nowoczesną.

Industrialny charakter dzięki właściwym meblom

drewniany regał


Wiecej mebli z kolekcji Strong znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/strong.html


Szarość na ścianach to także domena wnętrz industrialnych. Klasycznym przykładem takiego zestawienia są ściany wykonane z surowego betonu. Wnętrza z betonowymi ścianami inspirowane są pomieszczeniami fabrycznymi i przemysłowymi, dlatego lubią spore otwarte przestrzenie. Także wyposażenie powinny stanowić meble o większych bryłach i dużych rozmiarach. Do tej surowej szarej struktury ścian zaleca się meble wykonane z drewna i metalu.

W surowych wnętrzach z szarościami na ścianach dobrze zaprezentują się meble o charakterze industrialnym, takie jak zgromadzono w serii Strong. Znajdują się w niej głównie komody i szafy drewniane, w których widoczne są regularne obszerne bryły. Najciekawiej prezentują się w kolorystyce Olej Whisky, która sprawdzi się zwłaszcza na tle jasnych ścian, czyli w odcieniu surowego betonu. Solidne stalowe podpory i uchwyty w kolorze czarnym nadają tym wyrobom silnego, niemal fabrycznego charakteru. Z pewnością umieszczone w obszernym salonie staną się ciekawą ozdobą na tle szarych ścian.

Powiew lekkości w ciężkiej stylistyce

drewniane łóżko


Wiecej mebli z kolekcji Dream Bedroom znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/dream-bedroom.html


Nie każdemu jednak pasuje tak ciężki industrialny klimat. Nawet na tle betonowych czy ceglanych ścian pomalowanych na jasny odcień szarości można stworzyć delikatną i lekką dekorację. Zwłaszcza, zabierając się za umeblowanie sypialni, mocne akcenty mogą męczyć i utrudniać wypoczynek.

Jeśli zamierzamy wyposażyć sypialnię z szarymi ścianami, warto postawić na meble z grupy Dream Bedroom. Już na pierwszy rzut oka widać ich lekką niebiańską stylistykę. Łóżka z litego drewna prezentują się niezwykle elegancko i zwiewnie. Wykonane są z jasnego drewna dębowego, a naturalny deseń i struktura poszczególnych elementów stanowi ciekawą ozdobę. Najlepiej we wspomnianym otoczeniu prezentują się meble z tej serii w kolorze dąb bielony, które jeszcze bardziej rozjaśnią wnętrze.

Dla stworzenia ciekawej przestrzeni w sypialni potrzebne będą także inne dodatki. W serii mebli z "sypialni marzeń" znajdują się proste stylowo szafki nocne i szafy. Istnieje także możliwość samodzielnego zaprojektowania szafy poprzez szafy modułowe. Możemy dowolnie dopasować je do otoczenia, rozbudowując do wybranych rozmiarów i kształtów.