Prawie jedną trzecią naszego życia spędzamy w sypialni, dlatego możemy uznać to pomieszczenie za najważniejsze w naszym domu. Warto zadbać o jego właściwą aranżację i dobrać odpowiednie meble, aby nasz sen był błogi i zdrowy. Człowiek nie może dobrze funkcjonować bez odpowiedniej ilości snu, bez należytego odpoczynku, bez miłych chwil spędzonych w obecności bliskich. To wszystko jest przeciwwagą do trudów każdego dnia, do wysiłku fizycznego i psychicznego. Potrzebujemy spokojnego i głębokiego snu równie bardzo jak innych niezbędnych do życia składników. Znając tę odwieczną prawdę, że sen to życiodajna siła, nie możemy zapomnieć o doborze właściwych mebli, które stworzą w sypialni odpowiedni do odpoczynku klimat.

Sypialnia z drewnaNa ostateczny wybór umeblowania składa się kilka czynników, jednak jednym z pierwszych i decydujących jest budżet jaki możemy przeznaczyć na ich zakup. Nie pierwszy już raz burzymy mit, jakoby meble z płyty były dużo tańsze od tych wykonanych z naturalnego drewna. Miarodajnym porównaniem jest tylko to, które zestawia i porównuje produkty o podobnej klasie, a z niego wynika, że tańsza od drewna jest tylko płyta o bardzo niskiej jakości. Jeśli zależy nam na meblach pięknych i trwałych nawet na płytę musimy przygotować pokaźną sumę, a wtedy warto się zastanowić, czy wybrać sztuczne, niezdrowe dla człowieka meble z płyty, czy te z naturalnego drewna. W sypialni spędzamy tak dużo czasu, że musimy zadbać, aby było to dla nas i dla naszych bliskich zdrowe i bezpieczne otoczenie, a tu meble z drewna są bezkonkurencyjne.

Kolejny etap wyboru mebli do sypialni to styl w jakim chcemy ją urządzić. Musi ona odzwierciedlać część naszej osobowości, odpowiadać naszemu gustowi, pokazywać nasze ja. Tylko wtedy poczujemy się w niej na tyle dobrze by traktować ją jako nasz azyl, miejsce wypoczynku, w którym możemy zaszyć się na długie godziny.

Najczęściej aranżujemy nasze sypialnie na styl nowoczesny lub klasyczny. Klasyka nie ulega modom, jest ponadczasowa, idealna dla osób ceniących sobie tradycję, lubiących harmonię i elegancję. Styl nowoczesny jest idealny dla tych, którzy lubią być trendy. Geometryczne kształty, prosta forma i... i nic więcej. Taki jest styl nowoczesny. Nie znajdziemy tu klasycznej lampki nocnej, nostalgicznej toaletki, rzeźbionych mebli, tradycyjnej firany w oknie. Duża przestrzeń, proste meble i gra nasyconych kolorów – tak wygląda nowoczesna sypialnia. Wydawałoby się, że skromnie, że nudno? Nic bardziej mylnego.

Dla romantyków proponujemy styl prowansalski, subtelny i delikatny, z dominująca bielą, błękitem, różnymi odcieniami ecru. Inspirowany południem Francji przywodzi na myśl sentymentalne chwile, zapach lawendy, beztroskę i błogi relaks. W sypialni urządzonej w tym stylu nie może zabraknąć białych mebli, które są nieodłączną cechą Prowansji. Tak zaaranżowana sypialnia gwarantuje, że każdy poranek przywitamy pełni pozytywnego nastawienia.

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się również styl rustykalny, w którym niezwykle ważne jest uzyskanie Biała sypialniamagicznego i przytulnego klimatu, wzorowanego na wystroju domu prababci.

Takie wnętrza są nastrojowe i pełne uroku. Pozwalają złapać oddech po powrocie z pełnego nowoczesności i pośpiechu świata. Sypialnia w stylu rustykalnym wcale nie musi posiadać oryginalnych mebli z minionych epok. Obecnie niezwykle popularne są meble stylizowane na stare, często wykonywane z drewna z odzysku, do złudzenia przypominające antyki. W tak urządzonej sypialni, możemy mieć wrażenie że czas się zatrzymał, co jest niewątpliwym kontrastem do ciągle towarzyszącego nam pośpiechu. To idealne miejsce do odpoczynku i relaksu, do przeżycia sielskich i leniwych chwil.

Jeśli budżet jest zaplanowany, a styl mamy wybrany, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli wyboru konkretnych mebli. Oczywiście najważniejsze jest łóżko, piękne, masywne,najlepiej z naturalnego drewna. Jeśli tylko powierzchnia sypialni na to pozwala, powinno ono być duże, a także posiadać wysoki zagłówek, o który będziemy mogli oprzeć poduchy i poduszeczki. Pozwoli to na zajęcie wygodnej i zdrowej do czytania pozycji. Uwielbiamy czytać w łóżku, dlatego warto wybrać taki model, który zapewni nam komfort i pozwoli odpłynąć w świecie marzeń i wyobraźni, na długie chwile, czasem nawet godziny.

Łóżko może spełniać kilka funkcji. W małych sypialniach, w których każdy centymetr jest bardzo cenny, świetnie się sprawdzi łóżko z pojemnikiem na pościel, lub z szufladami. Będziemy wtedy mogli wykorzystać również powierzchnię pod łóżkiem. Dla leniuchów lubiących podjadać w łóżku, idealną propozycją jest również półka śniadaniowa, która pozwoli na podanie ulubionego śniadania do łóżka. Może ona również pełnić funkcję podstawki pod laptop dla pracoholików lub nieustannych surferów internetowych. Oczywiście nie pochwalamy takiego wykorzystania łóżka, jesteśmy staromodni i uważamy, że jego główne zadanie to zapewnianie nam błogiego snu. Co jednak począć kiedy świat stanął do góry nogami, a praca pochłania tak wiele naszego czasu.

Szafka nocna to kolejny, podwyższający komfort naszego odpoczynku mebel, którego nie może zabraknąć w sypialni. Z pewnością odczulibyśmy brak podręcznej szafki nocnej, na którą możemy odłożyć ulubioną książkę, okulary, czy wieczorną herbatkę.

Sypialnia drewnianaSzafa i komoda to kolejne ważne w sypialni elementy, no chyba że posiadamy osobną garderobę. W takim wypadku wystarczy mała komódka, choć i bez niej możemy się obejść, kiedy tuż obok w garderobie mamy mnóstwo szuflad i szufladek, półek i półeczek, równo poukładane i posegregowane wszystkie potrzebne rzeczy. Niestety wielu z nas może zapomnieć o takim luksusie, a wtedy potrzebna nam będzie duża szafa i pakowna komoda, najlepiej z szufladami, aby wygodnie posortować męską i damską bieliznę. Szafa z litego drewna będzie nie tylko pięknym meblem, ale również trwałym i masywnym rozwiązaniem. Warto tak zaplanować wnętrze szafy, aby pomieścić w niej jak najwięcej rzeczy. Szafa z nadstawką to idealne rozwiązanie do małych mieszkań, w których zawsze brakuje miejsca na przechowanie dodatkowych pościeli, czy rzadziej używanych rzeczy. Komoda może posiadać same szuflady, najlepiej połączenie mniejszych i większych, aby umożliwić właściwe przesortowanie ubrań i bielizny. Jeśli jednak wybraliśmy szafę z samymi drążkami, warto pomyśleć o komodzie z półkami.

Sypialnia nie powinna być zagracona, nie może przytłaczać dużą ilością mebli, jednak często potrzebujemy jeszcze toaletki i „dyskusyjnej” szafki pod telewizor. O ile toaletka jest niezbędnym dla większości kobiet meblem, który ułatwia codzienne „robienie się na bóstwo”, to szafka RTV wydaje się być niezdrowym kaprysem. Fakty jednak są takie, że telewizor coraz częściej staje się wyposażeniem sypialni. Nie pochwalamy tej praktyki, zachęcamy do zachowania wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru sypialni. Do dbania o intymność tego pomieszczenia, o ciszę i spokój, które są niezbędne do właściwego odpoczynku i naprawdę zdrowego snu, tak aby każdy nowy dzień został przywitany z uśmiechem i mnóstwem nowej energii.