Kolekcja
Rozmiar

Meble rustykalne

W dzisiejszych czasach, gdy technologie ulegają ciągłemu rozwojowi, człowiek coraz częściej tęskni za naturą – pewnie właśnie dlatego styl rustykalny stał się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz. Styl ten odnosi się do wiejskich tradycji, sielskiego klimatu i nieskrępowanej swobody. Meble rustykalne to drewniane meble o prostej formie, często specjalnie postarzane za pomocą przecierek i spękań, stylizowane na wyposażenie wiekowej wiejskiej chaty. Nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat, pełen ciepła i rodzinnej atmosfery. Meble w stylu rustykalnym są wyjątkowo trwałe, solidne, a przy tym funkcjonalne i wygodne. Dążenie do prostoty wystroju i bliskiego kontaktu z naturą sprawiają, że rustykalne kredensy, drewniane komody oraz woskowane sosnowe biurka cieszą się ogromnym powodzeniem. Zwłaszcza, że idealnie komponują się z naturalnymi, lnianymi obrusami, puchatymi pierzynami i świeżymi kwiatami z ogrodu!
 
 
Seart oferuje meble rustykalne, inspirowane wiejskimi tradycjami i zamiłowaniem do kontaktu z naturą. Funkcjonalność to atuty kolekcji rustykalnej.

Meble rustykalne

Styl rustykalny odznacza się umiłowaniem prostych, wiejskich form i, na swój sposób, wiejskiego stylu życia. Meble rustykalne zawsze posiadają czytelną funkcją i mają swoje miejsce we wnętrzu. Mogą być toporne, ciężkie, ale nie zwalnia to ich z podstawowych funkcji. We wnętrzu przede wszystkim dominować powinno drewno – od stropu, przez meble, po podłogi. Całość ma sprawiać wrażenie harmonijnego, naturalnego wnętrza, inspirowanego wiejską chatą, dworkiem. Jest to styl wymagający. Meble w stylu rustykalnym nie rzadko osiągają wysokie ceny. Po pierwsze winny jest surowiec – drewno, które jest dobrem luksusowym. Po drugie, najlepiej szukać autentycznych starych mebli, które są zawsze w cenie, zwłaszcza jeśli są w dobrym stanie.

Moda na meble rustykalne przyszła do nas zza oceanu, jednak jej cechą jest to, że w każdym kraju odwołuje się do lokalnych tradycji i historii. W końcu zarówno najłatwiej o rodzime antyki, jak i wizja wiejskiej chaty z własnej okolicy, jest najprostsza do zwizualizowania jak i zaprojektowania. Styl rustykalny datuje się na sam początek ubiegłego wieku. Przynajmniej początkowo, znajdował on przede wszystkim zastosowanie w urządzaniu domków letniskowych, miejsc wypoczynku. Później dopiero wkroczył na salony. Wraz z upływem lat, wciąż zyskuje nowych orędowników i rozprzestrzenia się dalej po świecie, wciąż zaskakując bogactwem form.

Meble rustykalne dostać można dzisiaj bez większego problemu w niemalże każdym salonie meblowym. Nie warto jednak iść w stronę mebli z materiałów imitujących drewno – w takiej ilości, jaka jest niezbędna dla stworzenia prawdziwego rustykalnego wnętrza, sztuczność i brak naturalności będą tym bardziej zauważalne. Meble drewniane w stylu rustykalnym często są postarzane i takie najłatwiej dostać przy jednoczesnym zachowaniu ducha rustykalizmu.

Wybierając się na meblowe zakupy, należy przede wszystkim zastanowić się, czy styl rustykalny nam odpowiada, a nie jest to tylko chwilowe zauroczenie. Bo doprawdy łatwo popaść w zachwyt nad prostą i harmonijną formą. Meble rustykalne są ciężkie i nieporęczne. Z raz podjętą decyzją o ulokowaniu ich w przestrzeni, będziemy żyć prawdopodobnie całe lata. Co więcej jednak wymagana jest adaptacja całego wnętrza. Aby meble w stylu rustykalnym wyglądały naturalnie, warto zająć się stropem instalując belki-atrapy, które stworzą klimat wiejskiej chaty. Ponadto na podłodze powinny znajdować się prawdziwie drewniane deski, a nie panele. Ponad wszystko w stylu rustykalnym liczy się autentyczność.

Kolejną sprawą jest, że o ile meble rustykalne rewelacyjnie sprawdzają się w kuchni (choć miłośnicy techniki będą mieli nie mały problem z ukrywaniem wszystkich gadżetów) i w sypialni (budzimy się niemal na łonie natury – wypoczęci i zdrowi), to jednak meble w stylu rustykalnym w salonie, mogą być problematyczne. Po pierwsze – salon to w dużej mierze telewizor, na który niestety w stylu rustykalnym dobrego miejsca nie ma. Tym samym regały rtv w stylu rustykalnym, to oksymoron i od takich wynalazków należałoby trzymać się z daleka.

Pewnym lekarstwem na te problemy, jest eklektyzm, gdzie meble drewniane w stylu rustykalnym połączymy z meblami innych styli. Jednak odmawiamy sobie w ten sposób spójnego i jednorodnego wnętrza, jeśli naszym celem było odtworzenie klimatu wielskiej chaty. Zwłaszcza, że meble rustykalne wymagają specjalnego traktowania od pierwszego dnia i szkoda byłoby rozmijać się z naszymi pomysłami.

Decydując się na meble rustykalne musimy również przemyśleć kwestię dodatków. Z jednej strony, są one zdecydowanie dobrze widziane – stare moździerze, młynki, maszyny do szycia czy żelazka z duszą, nadają pewnej autentyczności naszym staraniom. Ale mimo iż dodatków powinno być sporo i pomimo iż wcale nie muszą być użyteczne, każdą decyzję należy przemyśleć. Nawet źle dobrany dzbanuszek może naruszyć harmonię i zniweczyć wszystkie nasze starania.

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, czy meble rustykalne mają swoje miejsce w mieszkaniach w blokach. Z jednej strony – udane starania zwiększają nawet efekt końcowy poprzez zaskoczenie. Nikt wchodząc z klatki schodowej do wnętrza mieszkania, nie spodziewa się raczej stanąć na progu wiejskiego domku. Jednak zawsze pozostaje pewna doza sztuczności. Za to decydując się na styl rustykalny w domku, możemy przenieść go także w ogród. Odpowiednio dobrane meble ogrodowe, szopa na narzędzia i ścieżki, które urozmaici np. stary pług, niszczejąca konewka czy studnia (obojętnie, prawdziwa czy nie). Taka ujednolicona całość, wraz z odpowiednią elewacją, drewnianymi oknami etc. potrafią naprawdę zamienić życie w bajkę.

Aby meble rustykalne wtopiły się w nasze wnętrze, potrzeba również przygotować odpowiednio ściany. Po pierwsze, w stylu rustykalnym dominować powinna biel, brąz, beże i kolory ziemi. Krótko mówiąc naturalne, stonowane barwy. Można biel uzupełnić ciepłymi akcentami, albo sporządzić ciekawe przetarcia. Ponadto warto zagospodarować ścianę, którą w całości wyłożymy drewnem lub cegłą. Po drugie, poza kolorem znaczenie ma faktura ściany. Preferować należy surowe, nieregularne podłoże, które będzie przypominać ścianę pokrytą tynkiem wapiennym. Taka niedoskonałość zgra się z pożądanymi przez nas pęknięciami i przetarciami na naszych starych lub postarzonych meblach.

Podsumowując – styl rustykalny nie jest dla każdego. Może zarówno odmienić życie na plus jak i minus. Meble rustykalne mają swoje wady i wymagają wiele uwagi, ale jednak potrafią stworzyć spójny obraz, który sprawi, że w naszym domu będziemy czuli się jak we własnej skórze – naturalnie, swobodnie, blisko natury. Tak jak w wiejskim domku, gdzie tuż za winklem pasą się owce i cichutko szmerze strumyk. Rustykalna aranżacja wnętrza to liczne wyrzeczenia, ale jest to poświęcenie warte efektu.

Co będzie stanowić największy problem? Rezygnacja z pamiątek z wakacji w widocznych miejscach. Z nowoczesnej technologii na widoku. Urządzenie czterech katów w meble rustykalne to już styl życia, któremu trzeba się bezgranicznie oddać. Ale warto. Wystarczy spotkać każdego, który zdecydował się tak żyć.