Jaki rozmiar stolika kawowego wybrać?

Salon to centralne miejsce każdego mieszkania. To przestrzeń, w której rozgrywa się życie rodzinne i towarzyskie. To także domowa strefa relaksu i rozrywki. Aby umilić sobie chwile wytchnienia, warto wyposażyć mieszkanie tak, by nic nie zmąciło zasłużonego odpoczynku. Jedną z obowiązkowych pozycji podczas urządzania salonu jest stolik kawowy. Niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze, stolik czy ława drewniana to meble odgrywające istotną rolę.

Naturalny i ponadczasowy stolik kawowy

Aranżując przestrzeń wypoczynkową w mieszkaniu, często bagatelizujemy rolę stolika kawowego uznając go za zbędny mebel. Faktycznie, zbyt masywny lub zbyt duży stolik może przytłoczyć pomieszczenie. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że stolik kawowy to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim funkcjonalny i użyteczna bryła. Aby jak najdłużej pełnił swoją funkcję, prezentując przy tym nienaganny wygląd, należy wziąć pod uwagę materiał wykonania. Stolik kawowy drewniany z pewnością spełni nasze oczekiwania odnoszące się do wytrzymałości i wysokiej jakości. Stolik drewniany to naturalny mebel, który będzie odpowiedni do salonu, niezależnie od stylu, w jakim został urządzony. Drewno jest surowcem, który, poddany właściwej pielęgnacji, odwdzięczy się zachwycającą prezencją przez długi czas. Ponadto ławy to meble drewnianeznajdujące się poza wszelkimi modami. Panujące trendy ewoluują z taką szybkością, że trudno za nimi nadążać. Jeśli jednak marzymy o tym, aby stworzyć wzorcowe wnętrze, które zawsze będzie na topie, postawmy na bezpieczne rozwiązania. Takimi właśnie są stoliki kawowe.

Ława drewniana

Więcej ław drewnianych seart.pl

2w1, czyli stolik kawowy jako stół jadalniany

Po zdefiniowaniu materiału wykonania, czas przejść do wyboru odpowiedniego rozmiaru ławy drewnianej. Dobierając właściwy rozmiar stolika kawowego powinniśmy zastanowić się również nad jego rolą w przestrzeni salonowej. Zdarza się, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, że stoliki kawowe są użytkowane również jako stoły do jadalni. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę modele, których wysokość stanowi kompromis pomiędzy stołem a stolikiem. Wyższa ława drewniana ułatwi codzienne konsumowanie posiłków i wspólne biesiady podczas spotkań z rodziną czy znajomymi. Zastąpienie ławy drewnianej typowym stołem do jadalni nie jest jednak odpowiednią decyzją. Zestawienie niskiej kanapy z wysokim stołem, oprócz komicznego wyglądu, jest również mało praktycznym rozwiązaniem. Ustawiając tak wysoki mebel przed kanapą, zasłaniamy widok całego mieszkania oraz telewizora, który zazwyczaj znajduje się na wprost kanapy. Ponadto zbyt szeroki i długi blat drewnianego stolika kawowego może sprawić, że dostęp do kanapy może okazać się problematyczny i mało komfortowy.

Prostokąty i kwadraty – jaki kształt stolika kawowego wybrać?

Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami przestronnego salonu mamy przed sobą szereg atrakcyjnych możliwości. W przypadku dysponowania salonem o dużym metrażu, z pewnością zdecydujemy się na zakup równie okazałych kanap czy siedzisk służących do wypoczynku. Układ mebli wypoczynkowych w literę L lub U determinuje wybór stolika kawowego. Odległość dzieląca kanapy czy sofy jest odpowiedzią na dylematy związane z tym, jaki stolik kawowy będzie odpowiedni. Kwadratowy stolik drewniany sprawdzi się w salonie cieszącym się znaczną przestrzenią między kanapą a ścianą multimedialną. Stoliki te świetnie zaprezentują się również w zestawieniu z sofą o szerokim siedzisku. Z kolei wąska ława drewniana to idealny wybór do równie wąskiego salonu. Decydując się na dużą liczbą mebli wypoczynkowych, musimy wziąć pod uwagę fakt, że być może nie wystarczy nam miejsca na umieszczenie stolika kawowego odpowiedniej wielkości. Wówczas warto zrezygnować z jednego fotela lub zamówić kanapę w mniejszym rozmiarze. Dalekie od komfortu jest umieszczenie małej ławy drewnianej, która pomieści zaledwie kilka filiżanek z kawą, podczas gdy we wspólnej biesiadzie uczestniczy szersze grono osób. Poza tym niewielki stolik kawowy będzie wyglądał karykaturalnie pośród pokaźnych sof.

Więcej stolików drewnianych seart.pl

Ława drewniana w niewielkim salonie – czy warto?

Z pewnością wiele osób posiadających salon o niewielkim metrażu mierzy się z dylematem, czy warto zaopatrzyć się w choćby mały stolik kawowy? Oczywiście, że tak! Nawet niewielka ława drewniana uprzyjemni chwile relaksu. W przypadku braku miejsca warto postawić na niewielki stolik kawowy okrągły. Opływowy kształt stolika nie przytłoczy pomieszczenia, a jednocześnie ułatwi korzystanie z kanapy czy sofy. W niewielkich pomieszczeniach każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. Zatem dobrze jest wziąć pod uwagę zakup stolika kawowego z półką pomocniczą. Wówczas dodatkowy blat stolika kawowego można wykorzystać jako podręczną biblioteczkę czy półkę, na której możesz przechować dodatkowy koc lub inne bibeloty. Wybór odpowiedniego stolika kawowego nie jest trak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Ławę drewnianą do salonu należy traktować z taką samą uwagą, jak pozostałe elementy wyposażenia wnętrz. Istotne jest zachowanie umiaru. Zbyt mały stolik kawowy może zginąć w przestronnym salonie, z kolei za duża ława drewniana przytłoczy pomieszczenie. Najważniejszy jest swobodny dostęp do kanapy czy sofy oraz własne upodobania i preferencje.