Drewno to wyjątkowy i szlachetny materiał, sprawdzający się w wnętrzach w praktycznie każdej stylistyce. Poszczególne gatunki mają jednak swoją unikalną estetykę, właściwości, kolor, rysunek oraz trwałość. Warto o tym pamiętać projektując wnętrze i odpowiednio dobrać rodzaj drewna do wnętrzarskiego stylu.

Drewno akacjowe – odporne i dekoracyjne

Drewno akacji srebrzystej jest bardzo dekoracyjne. Jasnobrązowe, wpadające niekiedy w lekko różowe odcienie, ma przeważnie wyraźne i bogate usłojenie. Jest dość twarde i odporne na owady oraz grzyby, dlatego często stosuje się je w produkcji mebli ogrodowych. We wnętrzach natomiast sprawdzi się świetnie jako materiał na meble i dodatki w stylu rustykalnym lub kolonialnym.

Drewno brzozowe – jasne i uniwersalne

meble drewniane, drewno brzozowe

Stosunkowo jasne, stonowane, żółto-różowe i zwarte w budowie drewno brzozowe, to materiał prawie uniwersalny. Jest twarde i dość ciężkie, bardzo często stosowane w produkcji mebli i lubiane przez stolarzy. W swym naturalnym wybarwieniu doskonale sprawdza się we wnętrzach w stylu skandynawskim i minimalistycznym.

Drewno bukowe – wytrzymałe i wszechstronne

meble bukowe, meble drewniane

Kolejny popularny i wszechstronny gatunek drewna. Powszechnie stosowany w przemyśle meblarskim, ze względu na swoją zwartą, gładką budowę. Jest twardy, ciężki, idealny do produkcji mebli poddawanych silnym obciążeniom. Rysunek buczyny jest dość jednorodny i monotonny, a barwa niezwykle charakterystyczna, delikatnie różowa. Meble z drewna bukowego nieźle odnajdą się we wnętrzach skandynawskich oraz nowoczesnych. W bielonej wersji buk jest świetnym materiałem na meble w stylu prowansalskim lub shabby chic.

 

meble drewniane, meble dębowe

Drewno dębowe - szlachetne, dekoracyjne i wytrzymałe

Jeden z najpopularniejszych, najbardziej sprawdzonych i szanowanych gatunków drewna. Jest lekkie, lecz jednocześnie wytrzymałe. Wśród rodzimych gatunków drewna surowiec otrzymany z dębu jest najbardziej odporny na wilgoć

i ma najniższy współczynnik skurczu. Stąd jego częste zastosowanie na podłogach oraz w łazienkach. Rysunek dębu jest szalenie dekoracyjny. Barwa bywa różna – od dość jasnej, delikatnie brązowej, po ciemne, chłodne brązy. Drewno dębowe to materiał uniwersalny, meble dębowe sprawdzą się we wnętrzach w stylu klasycznym, rustykalnym, kolonialnym, skandynawskim, nowoczesnym, a nawet industrialnym.

 

Drewno jesionowe - kolorowe i odporne

Drewno pozyskane z jesionu jest bardzo twarde i wytrzymałe. Bywa bardzo zróżnicowane kolorystycznie — w obrębie jednego elementu potrafią przeplatać się i jasne, i ciemne tony. Rysunek jest dekoracyjny, ale nie nachalnie. Jesion jest popularnym materiałem wśród producentów parkietów. Meble z jesionu świetnie wpasują się we wnętrza skandynawskie, nowoczesne i minimalistyczne.

Drewno klonowe – jasne i stonowane

Drewno klonowe jest bardzo jasne, prawie białe do delikatnie żółtego, ma elegancki, atłasowy połysk. Usłojenie jest przeważnie niewielkie. Parkiety z klonu są idealne do wnętrz skandynawskich, jednak wykonane muszą być przez doświadczonego fachowca, ze względu na skłonność drewna klonowego do paczenia się. Meble z tego gatunku drewna są wytrzymałe i doskonale wyglądają we wnętrzach o spokojnej, neutralnej stylistyce.

Drewno mahoniowe – eleganckie i odporne

Mahoń to nie tyle gatunek, co rodzaj drewna i pozyskiwany jest najczęściej z mahoniowca właściwego lub gruszy afrykańskiej. Bardzo charakterystyczna jest zarówno jego struktura, jak i barwa. Drewno mahoniowe przeważnie nie ma przebarwień i sęków, jest zwarte i regularne w rysunku. Odporne na wilgoć, gięcie i ściskanie. Rudawo-brązowy, dość ciemny kolor, jest dekoracyjny i przyciągający uwagę. Meble mahoniowe są luksusowe i eleganckie. Będą wspaniałym dodatkiem we wnętrzach w stylu klasycznym, glamour lub jako odważna, punktowa kontra we wnętrzu minimalistycznym.

Meble drewniane

Drewno olchowe – miękkie i ciepłe

Z drzew olszy uzyskuje się intensywne w barwie, żółto-pomarańczowe drewno, elastyczne, odporne na wahania wilgotności, miękkie i bardzo łatwe w obróbce. Poza tym, że jest popularne wśród rzeźbiarzy i lutników, z powodzeniem stosuje się je w produkcji jachtów, podłóg i oczywiście mebli. Ciepłe i intensywne kolory drewna olchowego dobrze wpasują się we wnętrza w stylu mid-century.

Drewno sosnowe – ciepłe i swojskie

meble drewniane, meble sosnowe

Drewno sosnowe jest najpopularniejszym surowcem drzewnym w naszym kraju. Jest mocne i wytrzymałe, sprawdza się zarówno jako materiał konstrukcyjny w budownictwie, jak i jako łatwy w obróbce surowiec stolarski. Ciepłe, żółtawe i pomarańczowe tony oraz wyraźne, mocne usłojenie sosnowego drewna, znane są chyba każdemu. Stylistycznie sosna doskonale wpasuje się we wnętrza nowoczesne, skandynawskie, rustykalne, ale również klasyczne.

Drewno palisandrowe – dekoracyjne i ekskluzywne

Pachnące lekko kwiatem róży drewno palisandrowe to cenny surowiec. Jest wyjątkowo dekoracyjne – jego struktura jest dość jednorodna, ale sąsiadujące ze sobą jasne i ciemne brązy, czekolada i fiolet, zachwycą każdego. Mimo wysokiej ceny, ze względu na łatwość w obróbce, jest lubiane wśród stolarzy. Mebel z palisandru powinien być dodatkiem do możliwie neutralnego tła i wspaniale sprawdzi się w eleganckich wnętrzach w stylu glamour lub kolonialnym.

Drewno świerkowe – jasne i ponadczasowe

meble drewniane, meble świerkowe

Drewno świerka jest miękkie i lekkie, posiada liczne, regularnie rozmieszczone sęki. Jest łatwe w obróbce. Jasny, żółtawy kolor i bogaty, dekoracyjny rysunek kojarzy się głównie z wnętrzami w stylu skandynawskim lub rustykalnym, a w Polsce oczywiście ze stylistyką góralską.

Drewno tekowe – egzotyczne i wodoodporne

Oleiste drewno tekowe jest znane głównie z powodu swej wyjątkowej wytrzymałości i odporności na wilgoć. Buduje się z niego łodzie, doki, pomosty, wykonuje wanny i umywalki, a więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie woda spowodować może gnicie drewna. Idealne meble do ogrodu lub na taras to właśnie meble z teku. Drewno tekowe jest niezwykle ozdobne – spokojne żółcienie przeplatają się w nim z oliwką i brązami. Teczyna doskonale sprawdzi się we wnętrzach kolonialnych, rustykalnych, ale i również nowoczesnych.

Autorką wpisu jest Katarzyna Lasocka, redaktorka bloga Morizon i wielbicielka pięknie urządzonych wnętrz.