Ogród i taras to bardzo ważne miejsca rodzinnej rekreacji, relaksu i wypoczynku. W sezonie letnim, gdy pogoda dopisuje, chętnie przebywamy na świeżym powietrzu, ciesząc się słońcem, bliskością natury i… komfortem, który gwarantują nam meble ogrodowe. Co wybrać? Czym kierować się przy zakupie? Oto kilka naszych sugestii!

Ogród też ma styl

To może być zaskakująca wiadomość dla wielu osób, ale ogród zdecydowanie jest przestrzenią, której można narzucić konkretny styl. Tak, jak pomieszczenia w domu, tak i jego otoczenie możemy zaaranżować w zgodzie z założeniami danego typu stylizacji. Jeśli na przykład zdecydujemy się na ogród w stylu rustykalnym, to będzie on sprawiać wrażenie nieco zapomnianego, czy zaniedbanego wiejskiego ogrodu, pełnego polnych kwiatów, bez uporządkowanych rabatek. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się meble w stylu rustykalnym. Ogród, w którym dominuje równo przystrzyżona trawa i dobrze przemyślane strefy tematyczne to z kolei przestrzeń nowoczesna, do której świetnie pasują meble rattanowe, albo metalowe. Połączenie metalu z drewnem to z kolei świetny wybór do ogrodu w stylu industrialnym, w którego stylistykę wpisują się stare tunele szklarniowe. Dobrym wyborem na taras industrialny będą także coraz popularniejsze meble z palet. Ogród czy taras same w sobie mogą posiadać jakieś cechy, wskazujące na to, w jakim kierunku podążać powinna aranżacja, ale to właśnie meble ogrodowe ugruntowują daną stylizację.

Meble na taras i do ogrodu – wszystko ma swoje wady i zalety…

Wybierając meble do podwórkowej strefy relaksu, czy to do ogrodu, czy na taras, trzeba mieć świadomość, że typ mebli i materiał, z którego zostały wykonane, powinny być dopasowane do naszych potrzeb i możliwości. Nie każdemu będą odpowiadać te same rozwiązania, bo – nie oszukujmy się – nie istnieją idealne meble ogrodowe. Coś, co dla jednej osoby będzie zaletą, dla innej może być już wadą. Metalowe meble ogrodowe są wyjątkowo trwałe i stabilne, ale ich wadą jest duża waga, utrudniająca przenoszenie ich w inne miejsce. Jeśli chcemy je wstawić na zadaszony taras, to nie ma żadnego problemu, ale gdy w ogrodzie przesuwamy meble w zależności od pory dnia, poszukując w cieniu dogodnego miejsca na wypoczynek, to mobilność wyposażenia staje się jednym z priorytetowych kryteriów wyboru. Najtańszym rozwiązaniem są plastikowe krzesła ogrodowe i dopasowany do nich stół. Niska cena to skuteczny wabik, tak samo jak niska waga mebli ogrodowych. Niestety, na tym zalety takiego rozwiązania się kończą. Większość plastikowych mebli tarasowych nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, plastik jest też podatny na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, jeśli wybierzemy egzemplarze w jasnej kolorystyce, to prędko pojawią nam się niemożliwe do usunięcia przebarwienia. Najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane są drewniane meble na taras i do ogrodu. Ich niewątpliwe zalety to ponadczasowość, stabilność i trwałość przy jednoczesnej stosunkowo niskiej wadze oraz ogromny potencjał aranżacyjny. Wśród wad można wymienić wysoką cenę oraz konieczność właściwego przechowywania i konserwacji drewnianych mebli ogrodowych.

Drewniane meble na taras… ale jakie?

meble ogrodowe, meble drewniane

Jeśli postanowimy już, że taras bądź ogród chcemy wyposażyć w drewniane meble, musimy jeszcze zadecydować, z jakiego drewna powinny być one wykonane. Poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą nie tylko wyglądem i ceną, ale także odpornością na warunki fizyczne, takie jak wilgotność powietrza, temperatura, działanie światła oraz trwałością samą w sobie. Najbardziej wytrzymałe drewniane meble ogrodowe wykonane są z egzotycznych gatunków drewna. Wśród nich największą popularnością cieszą się egzemplarze z drewna teakowego oraz meble z drewna mahoniowego. Meble z drewna egzotycznego nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy przed rozpoczęciem sezonu pokryć je nową warstwą specjalnego oleju, dzięki temu meble zachowają swój piękny kolor, pozostając odporne na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Nieco tańszym, ale równie dobrym rozwiązaniem, są meble ogrodowe z rodzimych gatunków drewna. Ławka sosnowa, czy stół dębowy doskonale poradzą sobie w warunkach polowych, o ile zostały wcześniej odpowiednio zaimpregnowane. Poza regularną pielęgnacją i konserwacją mebli ogrodowych i tarasowych należy pamiętać o właściwym przechowywaniu mebli poza sezonem. Drewno musi cały czas oddychać, dlatego drewnianych mebli nie przechowujemy szczelnie owiniętych folią. W pomieszczeniu, w którym wyposażenie ogrodowe zimuje, musi być sucho, ciepło i przewiewnie.

Jakie meble wybrać na taras i do ogrodu?

To, jakie konkretnie egzemplarze mebli wypoczynkowych na taras i do ogrodu wybierzemy, zależy od kilku czynników. Po pierwsze – liczy się stylistyka otoczenia, o czym już wcześniej wspomnieliśmy. Rustykalna ławka ogrodowa z pewnością będzie miała prostszą, mniej ozdobną budowę niż romantyczna ławeczka w stylu prowansalskim. Bardzo ważne jest, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję mają pełnić meble w naszym ogrodzie. Są osoby, dla których nadrzędna jest funkcja praktyczna – ważne, by było gdzie usiąść i przy czym zjeść upieczone na grillu kiełbaski. Przy takim podejściu wystarczą proste sosnowe ławki bez oparcia i duży drewniany stół ogrodowy. Jeśli jednak ważny jest dla nas wysoki komfort użytkowania oraz zachwycająca stylistyka mebli, powinniśmy wybrać wygodny fotel ogrodowy, ławkę ogrodową z oparciami, albo sofę ogrodową z poduszkami. Warto przejrzeć propozycje mebli ogrodowych w stylu skandynawskim, ponieważ styl ten słynie z połączenia funkcjonalnej prostoty z ponadprzeciętnym komfortem.