Wszechobecna biel jawi Ci się jako zbyt sterylna i nudna, by zastosować ją w aranżacji domowych wnętrz? Koniecznie musisz przeczytać ten tekst! Białe meble nie bez powodu są obecnie najmodniejszym trendem w urządzaniu kuchni, salonu czy sypialni. Dają one ogromne pole do popisu, pozwalają na zrealizowanie najbardziej szalonych wizji, są uniwersalne, ponadczasowe i wnoszą do mieszkania wiele dobrego!

Białe meble – główne zalety

Chcąc wspomnieć o ogromnych zaletach, jakie posiadają białe meble, koniecznie trzeba zacząć od faktu, iż meble w kolorze białym są bardzo uniwersalne – właściwie, to najbardziej uniwersalne meble dostępne na rynku. Biel jest kolorem, który doskonale łączy się z każdą, dowolną barwą. Będzie świetnie prezentować się zarówno z klasyczną czernią, jak i z mocnymi, soczystymi barwami. Sprawdzi się jako towarzyszka pasteli i będzie idealnym kompanem dla mocnych kolorów. Polubi się z gładkimi powierzchniami, jak i ze zróżnicowanymi deseniami i fakturami. Przy pomocy bieli możemy uzyskać zarówno efekt pomieszczenia radosnego i energetycznego, jak i wnętrza spokojnego, romantycznego i przytulnego. Jeśli więc wybierzemy białe meble drewniane do domowych wnętrz, będziemy mogli meble drewniane, białe mebleeksperymentować z dodatkami do woli! Kolejną zaletą białych mebli jest ich ponadczasowość. Moda na kolorowe meble może szybko przeminąć, moda na meble białe nie przeminie nigdy. Zmienić się mogą wytyczne, dotyczące doboru dodatków, zmienić się mogą stylizacje polecane przez architektów wnętrz, ale sama biel mebli jest tak klasyczną i niezbywalną ikoną, jak w świecie mody jeansy czy biała koszula. Białe meble są idealnym wyborem do mieszkania, w którym pragniemy nieco oszukać oko, dodając wnętrzom wizualnej przestrzeni i światła. W ciemnym salonie, w niedużej kuchni, w małej sypialni nic nie sprawdzi się lepiej niż meble w kolorze białym. Biel mebli daje też wrażenie porządku i harmonii, więc jeśli nie lubimy spędzać weekendów na sprzątaniu domu, białe meble zaoszczędzą nam pracy, ograniczając porządki do minimum.

Meble w białym kolorze – z czym je zestawiać?

To, z jakimi kolorami połączymy białe meble, zależne jest od stylu wnętrza, jaki pragniemy uzyskać. Białe meble to obowiązkowy element tak popularnego w ostatnich latach stylu skandynawskiego. Styl skandynawski we wnętrzach charakteryzuje się praktycznością, minimalizmem oraz zastosowaniem naturalnych materiałów i jasnych kolorów. Białe meble z drewna możemy tu więc zestawić z pastelowym kolorem ścian i drewnianą podłogą, która ociepli wizualnie przestrzeń, dodając jej przytulności. Kolory odpowiednie do stylu skandynawskiego to błękit, mięta, pudrowy róż i chłodne odcienie szarości. Dla przełamania pastelowej harmonii warto zdecydować się na kilka mocnych akcentów: wzorzysty pled, turkusowa lampa czy żółta poduszka z pewnością wprowadzą atmosferę swojskości i dodadzą wnętrzu smaku.

Białe meble prowansalskie potrzebują innego urozmaicenia. Zestawiamy je z jasnymi kolorami, kojarzącymi się ze spokojną radością i ciepłem słonecznej Prowansji. Idealne kolory dla tego stylu to lawendowy, pastelowa zieleń i jasny żółty oraz cielisty róż. Aby pomieszczenie urządzone w stylu prowansalskim nie wydawało się mdłe i nijakie, warto wprowadzić elementy z wyrazistymi, acz pastelowymi, deseniami: zasłony z różanym wzorem, ozdobne pudełka z motywem lawendy, białe koszyczki, przewiązane wstążeczkami w grochy.

Białe meble i zmysł dotyku, czyli zabawa fakturą

Wnętrza, w których wstawiamy białe meble, możemy urozmaicać nie tylko poprzez zestawianie bieli z innymi kolorami. W jasnych, stonowanych wnętrzach ogromną rolę odgrywają również zróżnicowane materiały i faktury. Gładka, biała narzuta na łóżko wykonana z jakiegoś śliskiego, chłodnego materiału, da zupełnie odmienny efekt niż puchaty, biały koc. Na pikowanej powierzchni dekoracyjnej poduszki światło będzie się załamywać całkiem inaczej niż na poduszce prążkowanej. Zwiewne, lekkie tkaniny, jak tiul nadadzą wnętrzu z białymi meblami romantycznego charakteru, natomiast wełniane pledy i miękka bawełna wniosą akcent przytulności i ciepła. W białej kuchni ściana z białej cegły da wrażenie przytulnej swojskości w rustykalnym stylu, a lśniąca szklana powierzchnia za blatem kuchennym sprawi, że kuchnia stanie się na wskroś nowoczesna. Warto pamiętać o tych zasadach, urządzając wnętrza, w których kolor biały będzie przewodnią barwą, ponieważ dzięki prostym zabiegom stylistycznym i umiejętnym doborze poszczególnych elementów będziemy mogli wzmocnić styl, reprezentowany przez same meble.