Styl industrialny we wnętrzach powstał w połowie XX wieku. Stare budynki przemysłowe, dawne fabryki adaptowano wówczas często na pomieszczenia mieszkalne. Styl ten lubi duże, otwarte przestrzenie, surowość aranżacji i minimalizm. Jest przeciwieństwem barokowego, klasycznego przepychu. Stanowi dowód na to, że z rzeczy uważanych za brzydkie i nieprzydatne, można zrobić coś stylowego i oryginalnie pięknego. Fabryczne szafki z metalu, drewniane, stare meble mogą otrzymać nowe życie i być praktyczną i gustowną ozdobą mieszkania. Surowa cegła, beton, metalowe dodatki i naturalne drewno to charakterystyczne dla industrialnego stylu materiały. Całości dopełniają proste, funkcjonalne meble. Dowiedz się, jak za sprawą niebanalnych, przyciągających wzrok drobiazgów ożywić minimalistyczne wnętrze.

Kolory i materiały w industrialnych wnętrzach

drewniana witryna industrialna

Meble z kolekcji Industrial znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/industrial.html

Loftowe wnętrza w stylu industrialnym powinny być przestronne i wysokie. Mają przypominać stare fabryczne hale. Różne elementy konstrukcyjne drewniane i metalowe czy fragmenty instalacji, odpowiednio wyeksponowane, będą pełnić rolę dekoracyjną. Kolory używane w takich mieszkaniach to głównie biel, szarość i beż. Ściany pomalowane na biało optycznie powiększają przestrzeń. Fragmenty ścian często są z betonu lub z surowej cegły. Beton może występować również na podłodze, jednak częściej stosuje się podłogi z naturalnego drewna, które jest materiałem dodającym wnętrzu przytulności.

Drewno, także o wykończeniu surowym, znajduje się w industrialnych wnętrzach nie tylko na podłodze. Z drewna wykonane są charakterystyczne dla stylu, surowe meble oraz dodatki. Bardzo ładną dekoracją drewnianą, eksponującą piękno natury, jest dostępna w naszym sklepie figurka anioła z dębowego drewna, z widoczną z jednej strony korą i metalowymi skrzydłami. Ta oryginalna ozdoba, mimo iż wykonana jest z surowego drewna z dodatkiem pomalowanego na czarno metalu, wprowadza do wnętrza dużo ciepła i miłą atmosferę. Pięknie wygląda na tle ściany z surowej cegły, postawiona na drewnianej, stylowej komodzie. Inna proponowana przez nas ozdoba z drewna to ręcznie wykonany koń na metalowych biegunach. Konik przywołuje wspomnienia z dawnych lat. Jest malowany, lecz farba posiada liczne przetarcia, dzięki czemu wygląda jak rzecz używana i wiekowa. Również kształtem przypomina zabawki z minionej epoki. Ozdobi zarówno pokój dziecka jak i salon.

Drewno i metal to charakterystyczne dla industrialnego stylu materiały, które często łączy się ze sobą. Wymienione wyżej drewniane dekoracje mają metalowe akcenty. Również meble w loftowych wnętrzach mają często wstawki z metalu. Ławy i stoły drewniane mają metalowe nogi, komody uchwyty z metalu przy szufladach.

Innym materiałem stosowanym w industrialnych aranżacjach jest beton. Często betonowymi płytami wykłada się ściany lub podłogi. Można również betonem ozdabiać fragmenty ścian lub układać grafikę z betonowych płytek. Elementem dekoracyjnym, który będzie dobrze się eksponował na gładkiej, betonowej ścianie, może być ścienna mapa Nowego Yorku, wykonana na płótnie. Ma ona metalową zawieszkę i ozdobne, rzeźbione zakończenia metalowych prętów trzymających płótno. Wygląda jak stara, dziewiętnastowieczna mapa. Wspaniale ozdobi salon, zawieszona na przykład nad kanapą, jak również kącik przeznaczony do pracy. Piękną stylizację można stworzyć zawieszając taką mapę w stylu retro nad biurkiem drewnianym z kolekcji Rustyk.

Przedmioty użytkowe w stylu retro w roli dekoracji

drewniana witryna industrialna

Meble z kolekcji Industrial znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/industrial.html

Urządzając mieszkanie w stylu industrialnym trzymamy się zasad minimalizmu, czyli ograniczamy dekoracje do minimum. Meble i inne przedmioty użytkowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, pełnią również funkcję estetycznych dodatków. Dużą rolę pełni tutaj odpowiednie oświetlenie, za pomocą którego można tworzyć we wnętrzu nastrój odpowiedni do okoliczności. Konieczne jest zaprojektowanie kilku punktów świetlnych: lampy sufitowe, boczne, stojące, czy oświetlenie ledowe wbudowane w meble. Lampa w stylu loft to żarówka bez klosza, zawieszona na widocznym, w kontrastowym kolorze kablu. Takie lampy mogą mieć również druciane klosze, skonstruowane na wzór oświetlenia fabrycznego.

Styl industrialny lubi eklektyczne rozwiązania, jeżeli chodzi o meble. Dobrze jest wyeksponować jakieś autentyczne egzemplarze z minionych epok, znalezione na strychu, zakupione na aukcjach czy "pchlim targu". Wspaniałą dekoracją będą także przeróżne, dawne przedmioty użytkowe: stare żelazko, maszyna do szycia, gramofon, a nawet zwykła drabina, która może służyć jako wieszak czy stojak na kwiaty. Oryginalną ozdobą, pasującą idealnie do industrialnych wnętrz jest dostępny u nas drewniany bloczek żeglarski ze stalowym hakiem. Takie haki były elementami wyciągów, używanych w fabrykach do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Bloczek z hakiem może służyć jako wieszak na doniczki czy druciane, industrialne lampy. Inna polecana przez nas ozdoba w stylu retro to metalowy lampion na świecę, z hakiem do zawieszania. Doda uroku surowemu wnętrzu, stworzy w nim niepowtarzalny klimat. Inny nasz industrialny świecznik wykonany jest z metalu pomalowanego proszkową farbą na czarno. Jego kielich stoi na nóżce, która umocowana jest w kwadratowej podstawie. Kształtem przypomina nocną lampkę. Na uwagę zasługuje również stalowy świecznik Harry w starym stylu, w kolorze szarym.

W naszej ofercie znajdziesz jeszcze wiele innych przedmiotów, które łączą w sobie funkcję dekoracyjną i użytkową, między innymi metalowe zegary w stylu retro, wazon w kształcie laboratoryjnej fiolki na metalowym stelażu, industrialny, druciany kosz na kółkach. Dzięki nim Twoje loftowe wnętrze będzie niepowtarzalne, nabierze przytulności oraz indywidualnego charakteru.