W ostatnich latach bardzo popularnym stylem urządzania wnętrz stał się styl prowansalski, nawiązujący do sielskiego klimatu południowej Francji. Charakteryzuje się on przywiązaniem do natury, dbałością o detale i wysokim stopniem uniwersalności. Pozwala na uzyskanie niebanalnych pomieszczeń, pełnych domowego ciepła, jasnych i przytulnych.Biała komoda

Styl prowansalski chyba w najlepszy sposób wykorzystuje jasną kolorystykę mebli. Meble francuskie charakteryzują się elegancją i kunsztownością, ale jednocześnie nie tracą sielskiego charakteru. Piękne kredensy, witryny i krzesła to nierzadko meble postarzane, posiadające charakterystyczne, przyciągające wzrok przecierki. To nawiązanie do przeszłości i nadawanie meblom duszy sprawia, iż styl prowansalski i styl vintage są siostrzanymi kierunkami w aranżacji wnętrz i bardzo często występują równolegle, wzajemnie się uzupełniając. Wnętrza prowansalskie to pomieszczenia, w których królują jasne, naturalne barwy: beże, żółcie, fiolety i - oczywiście - biel, stanowiąca przeważnie kolor przewodni, stosowany przede wszystkim jako barwa mebli. Pozostałe kolory częściej pojawiają się jako dodatki, dodając pomieszczeniom różnorodności i ożywiając je.

Zalety białych mebli

Niektórzy obawiają się, że meble białe są trudne w utrzymaniu czystości, jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ w rzeczywistości to na ciemnych meblach wszelkie zanieczyszczenia, kurz i odciski palców są bardziej widoczne. Białe meble mają szerokie zastosowanie, pasują właściwie do każdego miejsca w domu, a do tego bardzo korzystnie wpływają na wystrój wnętrz, optycznie dodając pomieszczeniom przestrzeni i rozjaśniając ciemne pokoje. Przeciwnicy białych mebli mogą twierdzić, iż pomieszczenia, urządzone z ich wykorzystaniem, są zbyt nudne i sterylne, jednak i ten argument posiada kruche fundamenty, ponieważ wystarczy wybrać odpowiedni model mebli oraz umiejętnie dobrać dodatki i dekoracje, by uzyskać wnętrze o oryginalnym charakterze, przyjazne i wygodne.

Do jakich pomieszczeń pasują białe meble?

Tak naprawdę, białe meble są na tyle uniwersalne, iż można je wykorzystać do urządzenia każdego pomieszczenia w domu: łazienki, salonu, gabinetu, sypialni, najczęściej jednak zamawia się białe meble do kuchni. Wynika to zapewne z faktu, iż kuchnia uważana jest powszechnie za najważniejsze miejsce w domu, za centrum życia rodzinnego i pragniemy urządzić ją w swobodnym, naturalnym i ciepłym stylu. Z tego samego powodu, ogromną popularnością cieszą się białe meble do jadalni, zwłaszcza w domach, w których miejsce spożywania posiłków jest wyraźnie oddzielone od przestrzeni do ich przygotowywania, ponieważ w takiej sytuacji centrum życia rodzinnego przenosi się właśnie do jadalni.

Biały sekretarzykW kuchni najłatwiej jest uzyskać klimat słonecznej Prowansji. Wystarczy do postarzanych, białych mebli - najczęściej wykonywanych na zamówienie - dobrać sielskie dodatki o naturalnym charakterze: lniane ściereczki i obrusy, ceramiczne naczynia w pastelowych barwach, przedmioty z motywem lawendy, czy ręcznie plecione, wiklinowe kosze.

Jednym z charakterystycznych elementów stylu prowansalskiego jest motyw kwiatowy. Z tego powodu wnętrza prowansalskie bardzo chętnie przenoszone są do pokoi dziecięcych, zwłaszcza - dziewczęcych. Jasna pościel w drobne różyczki, dopasowane kolorystycznie zasłonki oraz piękne, klasyczne meble francuskie to połączenie, któremu nie oprze się żadna nastoletnia romantyczka. Białe meble dla dzieci mają jeszcze jeden niewątpliwy atut - pozwalają na swobodny wybór dodatków. Jeśli dziecku nie odpowiada styl vintage i pragnie mieć pokój urządzony w bardziej nowoczesnym stylu, wystarczy zmienić dodatki i dekoracje, by zyskać wnętrze o zupełnie innym charakterze! Dzięki temu meble „rosną“ razem z pociechą i pozwalają na ograniczenie wydatków, związanych z przyszłymi remontami dziecięcego pokoju, a jednocześnie w żaden sposób nie hamują rozwoju własnego stylu dorastającego, młodego człowieka.

Jak wybrać odpowiednie białe meble?

Aby uzyskać we wnętrzach pożądany efekt, należy wybrać meble, charakteryzujące się ponadczasowym wyglądem, Meble białefunkcjonalne i trwałe. Meble francuskie potrafią osiągać naprawdę wysokie ceny, dlatego najlepiej zdecydować się na meble od producenta - cena będzie niższa, a jednocześnie - decydując się na meble na zamówienie - mamy wpływ na końcowy wygląd zakupionego towaru. Takie rozwiązanie pozwala w szybki i prosty sposób dopasować kolorystykę i styl danego mebla do naszych indywidualnych potrzeb. Wnętrza prowansalskie niemal wymagają wyposażenia ich w meble postarzane, ale jeśli nabywamy białe meble, by wykorzystać je do urządzenia pomieszczeń w zupełnie innym stylu, możemy np. zrezygnować z charakterystycznego lakieru z przecierkami. Nabywając białe, klasyczne meble, zapewniamy sobie wnętrza, które zawsze będą modne, ponieważ zmieniając elementy wyposażenia wnętrz, bawiąc się wzorami, kolorami, fakturami i materiałami, możemy za każdym razem uzyskać inny klimat pomieszczeń.