Biel, czystość i prostota. Tak w skrócie można określić styl skandynawski. Wchodząc do wnętrza zaaranżowanego w tym stylu od progu dosięga nas światło. Użyta biel i inne naturalne barwy sprawiają, że pomieszczenia są jasne. Niektórzy sceptycy skandynawskich aranżacji uważają, że wszechobecna biel czyni wnętrze zimnym. Jednak nic bardziej mylnego! W stylu skandynawskim jasne barwy łączone są z naturalnymi materiałami – taka kompilacja sprawia, że wnętrza są ciepłe i przytulne. Oprócz kolorów, niewątpliwą uwagę należy zwrócić na meble. W stylu skandynawskim większość z nich będzie wykonana z jasnego drewna i rattanu. Natomiast w dodatkach będą królowały materiały takie jak: len czy wełna. Zobacz, jak wybrać meble do wnętrza w stylu skandynawskim!

 


Drewniane meble w stylu skandynawskim

Meble, które zobaczymy w salonie, sypialni czy kuchni w stylu skandynawskim będą proste i naturalne. Obok geometrycznej formy mebli na wysokim poziomie stawiana jest również ich funkcjonalność. I tak meble do salonu to przede wszystkim duża i wygodna sofa. Bardzo często będzie pokryta obiciem z lnu w naturalnych kolorach. Ponadto, meble do Meble skandynawskiesalonu to także regał z jasnego drewna czy półka w białym kolorze z przetarciami. Nie może również zabraknąć stolika kawowego (może być zaokrąglony – na wzór trendu organicznego), a także stolik na drewnianych nóżkach. Szukając mebli kuchennych w stylu skandynawskim obok drewnianych półek możemy również zaaranżować wyspę i fronty z kamienia. Meble do kuchni na wzór skandynawskich będą świetnie komponowały się z deskami, glinianymi doniczkami i zielonymi ziołami. Styl skandynawski sprawdzi się również w pokoju dziecięcym, kuchni, czy gabinecie. Ten świetny styl można dopasować do siebie i wybrać dwie możliwości. Pierwsza zakłada ukłon w stronę stylu prowansalskiego i shabby chic – przetarcia świetnie sprawdzą się na komodzie w sypialni czy biurku w gabinecie. Można również stworzyć wnętrze nowoczesne zmierzające bardziej w kierunku minimalizmu. Obok drewnianych mebli do salonu czy kuchni mogą przeplatać się również metalowe czy kolorowe akcenty.

 


Jak odświeżyć meble drewniane na wzór skandynawskich?

Warto pamiętać, że styl skandynawski umożliwia dawanie przedmiotom drugiego życia. Komody, skrzynie, szafy i kufry z litego drewna są świetnym materiałem do stworzenia mebli do wnętrza w stylu skandynawskim. Dzięki zalegającym na strychu, w piwnicy czy innym miejscu meblom można zaaranżować pomieszczenie białymi meblami z przetarciami. Takie odświeżenie mebli z drewna jest prostsze niż myślisz! Stary mebel z widocznym zębem czasu może odzyskać lekkość i piękno. Wystarczy pokryć meble białą farbą akrylową (nie olejną!) lub pobielić woskiem bądź specjalną pastą. Aby uzyskać upragniony efekt, po pomalowaniu należy przetrzeć ranty i rzeźbienie (można również przecierać całe płaszczyzny), a na koniec zabezpieczyć bezbarwnym woskiem. I voila! Piękne, drewniane meble będą się świetnie prezentować w wielu pomieszczeniach, a satysfakcja z samodzielnego wykonania – bezcenna!