Meble Shabby Chic

Styl shabby chic jest doceniany przede wszystkim przez kobiety. Nic dziwnego: jasna, pastelowa kolorystyka, romantyczny nastrój, kwiatowe motywy i duża ilość ozdobnych bibelotów to coś, czemu płeć piękna nie potrafi się oprzeć. Meble w stylu shabby chic są autentycznymi antykami, nadszarpniętymi przez ząb czasu, albo nowoczesnymi meblami, stylizowanymi na starocie z ogromnym zaangażowaniem: modne przetarcia, niedomalowane fragmenty, liczne spękania wierzchniej warstwy farby to jak najbardziej pożądane elementy mebli shabby chic. Meble wykonane w tym stylu powinny być białe, lub przynajmniej – jasne. Dlatego biały, gustowny sekretarzyk lub bielona komoda drewniana idealnie wpasują się we wnętrze shabby chic. Pomieszczenia, zaaranżowane w tym wyjątkowo romantycznym stylu, odznaczają się niejednorodnością stylową, jeśli więc podobają nam się meble z różnych kolekcji, spokojnie możemy je ze sobą połączyć. Pamiętajmy, by meble w stylu shabby chic zestawić z pastelowymi kolorami, kwiatowymi deseniami i zwiewnymi koronkami.

Brak produktów odpowiadających zapytaniu.

Gustowne toaletki, urocze sekretarzyki i bielone komody to drewniane meble z oferty Seart, które idealnie pasują do wnętrz w stylu shabby chic. Tu każda romantyczna dusza znajdzie coś dla siebie.

Meble shabby chic

Nazwa „shabby chic” po raz pierwszy pojawiła się w 1980 w magazynie „World of Interiors” („Świat wnętrz”). Samo dosłowne tłumaczenie „shabby” – odrapany, niedbały, znoszony i „chic” – szyk, mówi nam już z czym mamy do czynienia. Meble shabby chic to najczęściej uratowane od zniszczenia i zapomnienia antyki lub… graty, którym nadaje się drugie życie. I to nie poprzez przywrócenie ich do stanu z czasów świetności, ale poprzez wyciągnięcie z nich piękna, które nadał im bezlitosny upływ czasu. Oczywiście, można także zakupić nowe meble stylizowane w właściwy sposób, aby nadać im wygląd nadgryzionych zębem czasu, ale wiele rzeczy można zrobić samemu. Coraz bardziej popularne są kursy, podczas których można nauczyć się wielu przydatnych sposobów odświeżania mebli.

Shabby chic to dziś najpopularniejszy styl aranżacji wnętrz wśród kobiet-miłośniczek bibelotów i starych, wyświechtanych przedmiotów z duszą. Urządzone w ten sposób wnętrza sprawiają wrażenie pozbawionych troski, zapomnianych, a meble – nadszarpniętych zębem czasu, podniszczonych, jakby nikt o nie dbał już od wielu lat. To tylko złudzenie, bowiem styl shabby chic bazuje na tym co stare lub na takie wygląda, dlatego meble i akcesoria poddaje się różnym procesom, aby wywołać efekt wypłowiałej, wytartej farby. Meble drewniane w stylu shabby chic można, np. zabejcować na ciemny kolor, a wybrane miejsca natrzeć woskiem, a następnie pomalować jasną farbą. Po starciu drobnoziarnistym papierem warstwy wosku, wydobędzie się ciemną bejcę. Potrzeba jednak bogatej wyobraźni i zmysłu artystycznego oraz ogromnych pokładów wrażliwości, aby stworzyć tak subtelne i czarujące wnętrza.

Meble shabby chic zdecydowanie nie są dla każdego, tak jak i aranżacja wnętrza. W pokojach dominować będą (również na ścianach) pastele. Kolory od bieli, przez róże, beże po błękit. Mimo to mile widziane, a wręcz niezbędne będą akcenty w mocniejszych kolorach. W odróżnieniu do wielu innych styli, harmonia shabby chic jest traktowana z większym dystansem. Nie należy bać się dokładania kolejnych przedmiotów, eksperymentowania z kolorami i aranżacjami. Przede wszystkim całokształt musi odpowiadać właścicielce (nie oszukujmy się, to nie jest styl dla panów). Meble w stylu shabby chic nie rzadko można nazwać kreatywnym nieporządkiem. Dąży się wręcz do utrzymania bałaganu w ryzach. Pozornego, gdyż wszystko ma swoje miejsce, ale natłok dodatków, ozdób, mieszanina stylów, powinna sprawiać wrażenie chaosu i przypadkowości.

Najlepsze w wyposażeniu wnętrza w meble shabby chic jest to, że wszystko będzie pasować do wszystkiego. Naprawdę. Eklektyzm jest tutaj wręcz drugą twarzą nurtu. Raz, że postarzane odnawiane meble będą pochodzić z różnych nurtów i łączyć je będzie kolorystyka i stopień zniszczenia, to dodatkowo spokojnie możemy łączyć je z innymi przedmiotami (oczywiście przy zachowaniu rozsądku i minimalnym poczuciu estetyki). Z jednej strony możemy wykorzystać meble drewniane w stylu shabby chic np. jako urozmaicenie korytarza w oryginalne lustro, czy sypialni w piękną toaletkę, to tak samo możemy do wnętrza w całości urządzonego przecieranymi meblami, nową sofę lub stolik kawowy. Możliwości ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Choć najważniejsze są meble w stylu shabby chic, to jednak prawie tak samo ważne pozostają dodatki. Każdy pokój powinien mieć miejsce pełne przepychu – wyeksponowane babcine filiżanki, wiklinowe koszyczki, zasuszone kwiaty ze wstążkami. Nawet firany – staromodne, pożółkłe, z wplecionymi dodatkami, potrafią odmienić całe wnętrze.

We wnętrzach powinny dominować naturalne materiały. Meble drewniane w stylu shabby chic nie mają sobie równych pośród imitacji z płyty. Jednak drewno to nie wszystko. Nie należy bać się mebli wiklinowych, metalowych czy z dodatkami ceramiki. Podobnie dodatki, którymi upstrzony będzie każdy pokój. Jak najmniej tworzyw sztucznych, nowoczesne technologie najlepiej chować, maskować (wystarczy odrobina pomyślunku). Meble shabby chic na ogół bronią się same, ale po co zostawiać je nagie, kiedy możemy położyć na nich koronkowe serwetki, wazoniki, wesołe i ciepłe figurki?

Meble w stylu shabby chic mają swoje miejsce zarówno w mieszkaniach w bloku, jak i domkach wolnostojących. Można zdecydować się na aranżacje całego mieszkania, jednego pokoju, a nawet jednej ściany. Nie jest to wybór dla każdego. Meble shabby chic znajdują grono orędowniczek pośród pań, które same biorą sprawy w swoje ręce, gdyż rozbudowywanie takiego wnętrza, rozwijanie go, to nieustająca i ciężka praca. Warto się doszkolić i własnymi siłami adaptować do własnych potrzeb meble, które czasami nawet za grosze dostać można w antykwariatach i komisach meblowych.

Ściany, sufity i podłogi muszą być odpowiednio przygotowane, zanim do wnętrza sprowadzimy meble shabby chic. Zaczynając od dołu – podłoga powinna być drewniana, ewentualnie z paneli, które naprawdę dobrze imitują stare drewno. Również nie można wykluczać kafelek, czy płyt kamiennych, ale ze świecą szukać odpowiednich wzorów, które w udany sposób będą wyglądać jak stare. A wykorzystanie kafelek z odzysku to tortura i gra chyba nie warta świeczki. Na podłogach leżeć mogą (a nawet powinny) dywany i dywaniki. Nadają przytulnego charakteru i zachęcają do odpoczynku. Ściany – tapety kwiecisty, pastelowe to doskonały wybór. Podobnie boazeria jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza bielona, sfatygowana. Jeśli decydujemy się na malowanie ścian, niech nie będą one gładkie. Nadajmy im fakturę gruboziarnistego tynku. Może odważmy się miejscami zostawić gołą ścianę? Najważniejsze to mieć wizję. Sufity należy urozmaicić listwami, które zniwelują ostre kąty, wprowadzą roślinne ornamenty – wszystko w imię zwiększenia przytulności.

Styl jak i meble shabby chic nie są dla każdego. To oryginalny, atrakcyjny i szalenie wymagający styl. Stopniowe wprowadzanie entropii do naszego wnętrza na własnych zasadach, może okazać się syzyfową pracą. Jeśli jednak pokonamy wszystkie przeciwności losu, efekt może być piorunujący. Warto czasami zadać sobie trud, pochodzić, poszukać, pomyśleć i popracować. Bo nic nie daje takiej satysfakcji jak ciężka praca, której efekt końcowy przechodzi wszelkie oczekiwania.