Styl rustykalny, inaczej wiejski dedykowany jest przede wszystkim miłośnikom natury, prostoty oraz przestrzeni. Wnętrza urządzone w tym stylu są przytulne, ciepłe – po prostu swojskie. Aby urządzić salon w duchu rustykalizmu należy użyć, w sposób przemyślany, właściwych połączeń, wykorzystać odpowiednie elementy i zastosować niezbędne dodatki. Pozornie, zadanie zdaje się nie być trudnym, ale niekiedy czyhają na nas różnego rodzaju pułapki, w które można bardzo łatwo wpaść. Jakie?

W salonie, w którym rządzi styl rustykalny, obok takich barw jak biel, brąz, beż, zieleń i czerwień, dominować powinno również  drewno. Idealnie będzie się prezentować podłoga drewniana, bardzo często celowo postarzane, wady drewna takie jak sęki i nierówności, w tym przypadku staną się zaletami i będą Meble rustykalneuwydatniane.Podłogi można wyłożyć również kamieniem bądź płytkami o nierównych brzegach i niejednolitych kolorach. Warto zastosować również drewniane belki pod sufitem, nawet jeżeli mają one posłużyć jedynie jako element dekoracyjny, a nie konstrukcyjny. Doskonale prezentują się także nierównomiernie polakierowane – dla efektu lekko zniszczonych, postarzałych - drewniane framugi oraz ramy okienne z widocznymi na nich słojami drewna. Ściany w salonie zazwyczaj przybierają ciepłe barwy. Najczęściej jednak są bielone, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje większą przestrzeń i nabiera wrażenia lekkości, przy czym pokrywający je tynk nie zawsze musi być równy i gładki. Można pokusić się także o ściany drewniane bądź wyłożone kamieniem, przez co nabiorą one surowości. W salonie urządzonym w stylu rustykalnym należy unikać nowoczesnych oraz plastikowych mebli. Najmilej widziane są te, wykonane własnoręcznie. Królować powinny oczywiście drewniane, masywne, wręcz toporne i stylizowane na stare, niewykończone, lekko zniszczone lub faktycznie stare – znalezione lub kupione w sklepie z antykami. W odpowiedni sposób należy także zadbać o ukrycie czy odpowiednie wkomponowanie we wnętrze sprzętów RTV – przede wszystkim nie powinny stać w centrum. W miejscu odbiornika telewizora powinien stać kominek - murowany bądź też  z kamienia, pasować będzie również piec kaflowy lub mniejszy typu koza. Jeśli zaś chodzi o meble takie jak sofa czy fotele, powinny być one pokryte miękkimi obiciami tapicerskimi z naturalnych tkanin - gładkich lub w kratę, pasy czy kwiaty.

We wnętrzu rustykalnym obowiązkowo powinna się znaleźć drewniana ława, komoda, kredens i skrzynia – proste lub delikatnie rzeźbione. W każdym salonie urządzonym w stylu wiejskim muszą znaleźć się odpowiednie dodatki. Trzeba tu jednak zachować ostrożność i dobierać je z rozwagą, żeby nie przesadzić. Unikać należy przede wszystkim tych eleganckich i designerskich. Z całą pewnością pasować będą tu różnego rodzaju naczynia miedziane, gliniane i ceramiczne, a także krzesła rattanowe, lampy naftowe, żelazka z duszą czy zegary z kukułką. Jak najbardziej pożądane są makatki, robione na szydełku serwetki, serwety najlepiej te lniane i czysto bawełniane. Na ścianach powinny zawisnąć obrazy przedstawiające sceny rodzajowe z życia na wsi lub też kilimy o ludowych, folklorystycznych motywach. Na podłogach sprawdzą się niewielkie, ręcznie tkane chodniki lub skóry zwierząt, a na kredensie czy komodzie suszone kwiaty lub żywe w ceramicznych donicach.

W salonie urządzonym w stylu rustykalnym z całą pewnością najlepiej odnajdą się osoby stawiające na prostotę i lubiące kontakt z naturą. To właśnie w takich pomieszczeniach najłatwiej można przybliżyć się do sielankowego klimatu i we własnych czterech kątach stworzyć prawdziwą oazę spokoju.