Rośliny stanowią doskonałe uzupełnienie każdej aranżacji. Odpowiednio dobrane kwiaty doniczkowe ożywią i wzbogacą domowe wnętrza, dodając im przytulności, świeżości i koloru. Niezależnie od tego, w jakim stylu mamy urządzone mieszkanie, nie powinno w nim zabraknąć roślinności. Nie wszyscy jednak są szczęśliwymi posiadaczami przestronnych, pełnych słonecznego blasku pomieszczeń. Co zrobić, gdy dysponujemy wyjątkowo słabo oświetlonymi pokojami? W takim wypadku, powinniśmy zainwestować w zakup roślin odpowiednich do ciemnych pomieszczeń.

Po co nam rośliny we wnętrzach?

Czy to w pomieszczeniach domowych, czy w biurze, czy w restauracji, warto zadbać o obecność roślin. Po pierwsze, świeże kwiaty doniczkowe doskonale ożywią każde wnętrze, wprowadzając trochę soczystej barwy, kontrastującej z kolorami pomieszczenia. Dodatkowo dodadzą mu naturalnego charakteru, co jest bardzo pożądane w większości popularnych obecnie stylów aranżacji wnętrz, m.in.: eco, skandynawskim, hygge, rustykalnym, klasycznym, prowansalskim… Warto wspomnieć także o tym, że rośliny zielone uczestniczą bardzo intensywnie w procesie fotosyntezy. Roślinność w domu sprawi więc, że powietrze będzie czystsze, lepsze gatunkowo. Głęboka, naturalna zieleń roślin doniczkowych wspaniale uspokaja, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Nie zapominajmy też o tym, że odpowiednio dobrane i wyeksponowane rośliny stanowią piękną dekorację każdego wnętrza i są wspaniałą formą urozmaicenia przestrzeni, zwłaszcza dla osób, które nie lubią zastawiać mebli zbędnymi przedmiotami.

Ciemne pomieszczenia – jakie wybrać rośliny?

No dobrze, wiemy już dlaczego warto wprowadzić roślinność do aranżacji, ale wiemy także, że każda roślina wymaga otoczenia jej odpowiednią opieką. Kwiaty trzeba podlewać, muszą mieć odpowiednie warunki środowiskowe do prawidłowego rozwoju, czasem trzeba je przycinać, przesadzać… Największym problemem jest jednak to, że rośliny potrzebują dostępu do naturalnego światła, a wiele pomieszczeń w naszych domach i biurach to miejsca niezbyt dobrze oświetlone promieniami słońca. Co zrobić w takiej sytuacji? Wybrać właściwe rośliny! Na całe szczęście istnieje wiele gatunków kwiatów, które doskonale poradzą sobie w półmroku. Oto najpopularniejsze, najmniej wymagające rośliny do ciemnych pomieszczeń!

Sansewieria cylindryczna – ta roślina posiada długie, walcowate liście, które układają się w rozetę (jeśli spojrzymy na nią z góry). Jest to ulubiony kwiat wszystkich osób mających dwie lewe ręce do roślin. Doskonale znosi on nie tylko brak światła, ale także inne niekorzystne warunki, jak suche powietrze, rzadkie i nieregularne podlewanie, czy klimatyzacja pomieszczenia. Roślina cieszy nasze oczy, praktycznie nie stawiając nam żadnych wymagań!

Aspidistra wyniosła, zwana także żelaznym liściem – tu sama nazwa mówi za siebie: mało co jest w stanie sprawić, że ta roślina nie przetrwa. Ulubione warunki rozwoju aspidistry wyniosłej to ciasna doniczka, niska temperatura otoczenia i niedobór światła. To idealna roślina do niedużych pomieszczeń, ponieważ charakteryzuje ją wolne tempo wzrostu.

Peperomia – to niewysoka roślina o dużych, pięknych, rozłożystych liściach. Występuje w bardzo szerokiej gamie odmian, w każdej z nich zachwycając swą urodą. Peperomia jest mało wymagającą rośliną, ale uwaga: do ciemnych pomieszczeń nadają się tylko zielone odmiany rośliny, te barwne potrzebują zdecydowanie więcej światła dla prawidłowego rozwoju.

Zamiokulkas – jest bardzo mało wymagającą rośliną, która doskonale radzi sobie w ciemnych pomieszczeniach. Jest jednak coś, co sprawia, że ta wspaniała roślina o dużych, błyszczących liściach nie będzie odpowiednia do każdego wnętrza: bardzo szybko się rozrasta, nie lubi ciasnych, ograniczonych przestrzeni. Najlepiej sprawdzi się więc w przestronnym pokoju lub na otwartej przestrzeni (np. w holu budynku użyteczności publicznej).

Rośliny z gatunku paproci – wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie spotykamy paprocie? W lesie! A co ważniejsze: w niższych partiach leśnej roślinności. Paprocie świetnie radzą sobie skryte pod krzewami i drzewami, więc nawet w naturalnych warunkach środowiskowych nie dociera do nich zbyt dużo światła. Bez obaw możemy więc wybrać paprotkę na roślinę do ciemnego pomieszczenia, brak słońca nie będzie jej doskwierać. Najodpowiedniejsze będą: zanokcica, widliczka, nefrolepis i tzw. „łosie rogi”. Pamiętajmy jednak, że las to środowisko nie tylko ciemne, ale i wilgotne. Nie można zapominać o regularnym podlewaniu paproci, rośliny te potrzebują także większej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Rośliny z gatunku bluszczy – to druga, obok paproci, grupa roślin, świetnie nadająca się do słabo oświetlonych pomieszczeń. Zielone kaskady, zwisające z doniczki, prezentują się wyśmienicie i wspaniale dekorują wnętrze. Trzeba tylko pamiętać, by do ciemnych pomieszczeń wybierać odmiany zielone jednobarwne. Bluszcz odmiany pstrej (czyli taki, który posiada na liściach jaśniejsze wzory, jego kolor nie jest jednolity) potrzebuje zdecydowanie więcej światła – w przeciwnym razie utraci swoje wizualne atuty.

Mech – jeśli ktoś zupełnie nie potrafi porozumieć się z roślinami, wszystkie kwiaty doniczkowe umierają po tygodniu przebywania razem, a warunki panujące we wnętrzach są wyjątkowo sprzeczne z potrzebami roślin zielonych, doskonałym rozwiązaniem będzie montaż paneli z mchem. Tak przygotowany mech nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dla jego wzorowej prezencji nie potrzebujemy ani dopływu światła naturalnego, ani określonej temperatury i wilgotności powietrza, mchu nie trzeba też przycinać, przesadzać ani podlewać. Krótko mówiąc: jest to idealna roślinność dla każdego, kto pragnie wprowadzić zieleń do aranżacji, ale jednocześnie nie ma czasu, warunków bądź talentu do właściwego dbania o rośliny.