Styl industrialny, czy też LOFT-owy, zyskuje coraz większą popularność. Z tego względu, że jedną z nadrzędnych cech aranżacji industrialnych są otwarte przestrzenie, trzeba zadbać o odpowiednie urządzenie wszystkich części danej powierzchni. Płynne przejście z przedpokoju do salonu powoduje, że nawet miejsca z szafką na buty nie możemy traktować po macoszemu. Jak urządzić przedpokój w stylu industrialnym? Jakie meble będą odpowiednie do takiej aranżacji?

Kilka słów o stylu industrialnym

Wnętrza industrialne inspirowane są szeroko rozumianym rozwojem technicznym. W aranżacjach LOFT-owych zetkniemy się z nawiązaniami do fabryk, przemysłu ciężkiego, miejskiej dżungli. Duże, otwarte przestrzenie, wysokie pomieszczenia rozświetlone naturalnym światłem, surowość w doborze materiałów, jasna, chłodna kolorystyka – oto główne założenia stylu industrialnego. Surowcami, królującymi w tym stylu są: cegła, beton, drewno, szkło i metal. Wnętrza industrialne dają wrażenie pomieszczeń przed remontem: stare meble, odkryte instalacje i gołe ściany mogą być dla niektórych odpychające, ale jednocześnie nie można im przecież odmówić oryginalności i funkcjonalności. Styl industrialny nie jest dla wszystkich, ale jeśli ktoś poszukuje niebanalnych rozwiązań przy urządzaniu wnętrz, jak najbardziej powinien się zainteresować nurtem LOFT-owym.

Meble industrialne, czyli jakie?

Określenie „styl industrialny” jest dość pojemne i żeby lepiej zrozumieć założenia

meble drewniane, styl industrialny

aranżacji wnętrz LOFT-owych, trzeba mieć świadomość, że decydując się na industrialne wnętrza, można pójść jedną z trzech dróg. Pierwsza z nich to zamiłowanie do recyklingu i nadawania przedmiotom drugiego życia. Wybierając tę wersję stylu, powinniśmy nabyć meble drewniane, wyglądające jak stare, nadszarpnięte przez czas egzemplarze. Cennymi okazami będą zatem zarówno stare, drewniane komody, regały zrobione z drewnianych skrzynek po owocach, ale i stylizowane meble drewniane, celowo postarzane, z licznymi odpryskami, pęknięciami i przetarciami, wyglądające na bardzo wiekowe, choć w rzeczywistości nowe. Drugą możliwością przy aranżacji industrialnej przedpokoju, jest wybór mebli inspirowanych dawnymi warsztatami i zakładami produkcyjnymi. W tym przypadku sprawdzą się metalowe szafki na buty i ławki, której tradycyjne nogi zostały zastąpione przez takie z maszyny do szycia. Trzecia opcja to połączenie dwóch poprzednich: zestawienie ze sobą pozornie odmiennych mebli, drewnianych i metalowych, i stworzenie własnej wersji stylu industrialnego, wykorzystującej zarówno to, co stare i zużyte, jak i to, co niezniszczalne i uniwersalne. Meble do przedpokoju w industrialnym stylu cechuje niewątpliwie funkcjonalność. W tym stylu nie ma miejsca dla ładnie wyglądających przedmiotów, które nie spełniają żadnej istotnej roli.

Meble do industrialnego przedpokoju – co wybrać?

Poza tym, że trzeba wybrać meble w odpowiednim stylu, należy także zadecydować, jakiego typu meble będą nam potrzebne. Styl industrialny może sprawiać wrażenie stylu nieco „zagraconego”, w rzeczywistości jednak każdy element wyposażenia ma swoje ściśle określone zadanie. Przedpokój to zwykle niewielkie i ciasne pomieszczenie, które trudno urządzić, jednak w przypadku wnętrz industrialnych może być zupełnie inaczej. Styl ten kocha duże otwarte przestrzenie, wysokie pomieszczenia, swobodę, jeśli więc mieszkanie zostało zaaranżowane w stylu industrialnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że brak w nim typowego wąskiego i długiego przedpokoju. Raczej będziemy mieli do czynienia z kawałkiem większej przestrzeni. Dzięki temu nie musimy ograniczać się w wyborze mebli, ale też – nie wolno przesadzać. Z pewnością w każdym przedpokoju niezbędna jest szafka na buty. Trudno obyć się także bez wieszaka i siedziska, na którym można usiąść, by wygodnie założyć lub zdjąć obuwie. Obowiązkowym elementem przedpokoju jest także lustro. Przy większej przestrzeni warto pozwolić sobie również na wstawienie pojemnej i bardzo praktycznej komody.

Typowa drewniana garderoba wydaje się być zbyt eleganckim meblem do przedpokoju industrialnego. W związku z tym, zdecydowanie lepszym wyborem będzie prosty, skromny panel wieszakowy. Panel wieszakowy z drewna dębowego będzie wystarczająco solidny i odpowiednio surowy, jednocześnie naturalny kolor drewna pomoże ocieplić wizualnie pomieszczenie, w którym ściany są zazwyczaj wykonane z gołej cegły albo betonowe. Zamiast panelu możemy, oczywiście, wybrać tradycyjny wieszak. Jeśli chodzi o lustro, warto wybrać takie w drewnianej ramie, najlepiej z tego samego gatunku drewna co wieszak i pozostałe meble. Największym powodzeniem w industrialnych aranżacjach przedpokoju cieszą się meble z drewna dębowego. Drewno to ma idealny odcień – nie daje aż tak silnego wrażenia przytulności, jak meble z drewna sosnowego, a jednocześnie pozwala nieco ożywić chłodne, surowe pomieszczenie. Warto rozejrzeć się za kolekcją mebli dębowych, które zostały poddane procesom postarzania. Szczeliny, pęknięcia, widoczne usłojenie drewna, efektowne przecierki – wszystko to nadaje wnętrzu charakterystycznego wyglądu.