W dobie wolnych zawodów oraz możliwości pracy zdalnej, coraz więcej osób potrzebuje w domu pomieszczenia odpowiedniego do pracy. Jednak nawet, jeśli nie wykonujemy w domu pracy zarobkowej, zawsze przyda się miejsce służące do spokojnego obliczania rachunków, przygotowywania się do egzaminu, czy pisania listu do przyjaciela. Domowy gabinet to miejsce, które ma służyć twórczej pracy, sprzyjać realizacji wyznaczonych zadań, ale z drugiej strony jest to pomieszczenie dające o wiele więcej swobody aranżacyjnej niż typowe pomieszczenie biurowe. Jak urządzić pokój do pracy, by sprzyjał wykonywaniu obowiązków zawodowych? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oddzielny gabinet – czy to konieczne?

Idealna sytuacja to taka, w której powierzchnia domu pozwala nam na przeznaczenie oddzielnego pomieszczenia na pokój do pracy. Niestety, w większości przypadków nie możemy zdecydować się na takie rozwiązanie. Wtedy pozostaje nam urządzenie kącika, który zapewni komfortowe warunki pracy, a jednocześnie będzie spójny z aranżacją wnętrza, w którym się znajdzie. Tak naprawdę miejsce do pracy można urządzić w każdym pomieszczeniu: w salonie, w kuchni albo w sypialni. Zanim zadecydujemy, gdzie stanie nasze biurko, przeanalizujmy tryb życia mieszkańców i nasz rozkład dnia – urządzanie pokoju do pracy w sąsiedztwie salonu, w którym wiecznie toczy się intensywne rozrywkowe życie przy telewizorze albo bliskość pokoju nastolatka, z którego wciąż dobiega głośna muzyka to nie są najlepsze rozwiązania.

Jak urządzić funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

Ze względu na to, że „praca w domu” to pojęcie bardzo obszerne i wieloznaczne, nie ma jednego prostego przepisu na zaaranżowanie przestrzeni do pracy. Podstawowe zasady urządzania pokoju do pracy w domu zakładają stały dostęp światła naturalnego w dzień, odpowiednie oświetlenie po zmroku, blat roboczy dostosowany wielkością do indywidualnych potrzeb, oraz bliskie sąsiedztwo regałów, szafek i półek, w których przechowujemy materiały potrzebne nam do pracy.

Najważniejszym meblem, w jaki wyposażamy pokój do pracy, jest solidne biurko. Według badań optymalna długość obszaru roboczego to 120-160 cm, a idealna głębokość mebla to ok. 70-80 cm. W rzeczywistości jednak ważne jest, by dostosować obszar roboczy blatu do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem na domowy gabinet, a wykonywane przez nas prace nie wymagają dużej przestrzeni, klasyczne biurko drewniane możemy zamienić na stylową konsolę lub nieduży stolik z drewna. Poza biurkiem czy stolikiem, potrzebne nam będą różnego typu regały drewniane, szafki i półki – których rodzaj, wymiary i ilość są zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Pokój do pracy to miejsce, w którym warto utrzymać porządek, nie tylko dlatego, że w schludnym, czystym pomieszczeniu lepiej się czujemy, ale także dlatego, że jeśli wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, łatwiej nam będzie znaleźć to, czego akurat potrzebujemy. W związku z tym warto zainwestować w nieduże komódki, organizery na biurko, segregatory biurowe. Pamiętajmy tylko, że tymi przedmiotami nie możemy zająć całego obszaru roboczego blatu, lepiej poustawiać je np. na sąsiadującej z biurkiem półce  lub zdecydować się na praktyczne biurko z nadstawką.

meble drewniane, meble do biura

Nawet najwygodniejsze i najpiękniejsze biurko do pracy nie zagwarantuje nam komfortu, jeśli nie dobierzemy do niego właściwego krzesła. Krzesło w pokoju do pracy musi być ergonomiczne, to znaczy – wygodne, a zarazem sprzyjające właściwej postawie ciała. Takie krzesło musi odciążać kręgosłup i sprawiać, że nawet wielogodzinna praca w pozycji siedzącej nie będzie torturą dla naszego organizmu. Jeśli nasza praca wymaga korzystania z wielu różnych przedmiotów i nie da się urządzić przestrzeni wokół biurka w taki sposób, żeby wszystkie one były zawsze pod ręką, należy rozważyć zakup krzesła na kółkach. Dzięki temu będziemy mogli szybko dotrzeć do odpowiedniej szafki, bez konieczności ciągłego wstawania. Dużą wygodą jest także krzesło obrotowe. Dziś coraz popularniejsze są duże skórzane fotele komputerowe, im okazalszy model, tym bardziej pożądany. Pamiętajmy, że takie siedzisko zajmie dużo miejsca, no i nie do każdej aranżacji gabinetu będzie pasować.

meble drewniane, biurka

Czasami możliwości lokalowe pozwalają nam na urządzenie oddzielnego pokoju do pracy, a jednak jest nam trochę żal przestrzeni i zastanawiamy się, w jaki sposób urządzić gabinet, by służył nam do czegoś więcej niż tylko praca, jednocześnie nie tracąc nic z wizerunku poważnego, cichego pomieszczenia. W takiej sytuacji warto rozważyć połączenie pokoju do pracy z domową biblioteką. Jest to rozwiązanie kuszące zwłaszcza dla miłośników czytania, którzy posiadają pokaźne księgozbiory. W takim pokoju może stanąć stylowa witryna, która nada wnętrzu elegancji i pozwoli wyeksponować najcenniejsze książki. Zamiast drewnianej witryny możemy też wstawić do gabinetu solidne regały z drewna, które z pewnością udźwigną bez problemu ciężar książek. Potrzebny będzie też wygodny fotel albo niewielka sofa – tak, by móc w komfortowych warunkach oddać się pasjonującej lekturze.

Bez względu na to, jak dużą przestrzenią na urządzenie pokoju czy też kącika do pracy dysponujemy, miejmy na uwadze fakt, że w pomieszczeniu, w którym codziennie spędzamy kilka godzin, powinniśmy się dobrze czuć. Warto zaaranżować przestrzeń zgodnie z naszymi upodobaniami, jednocześnie kierując się tym, co jest odpowiednie dla danej branży. Jeśli nasza praca jest kreatywna, wymaga od nas dużo energii, pomysłowości i spontanicznego działania, wybierzmy żywszą kolorystykę. W domu nie musimy trzymać się sztywno reguł urządzania przestrzeni biurowej i – jeśli tylko mamy na to ochotę – możemy urządzić pokój do pracy w stylu skandynawskim, albo romantyczną pracownię, czy też gabinet w stylu kolonialnym.