Z roku na rok rośnie w siłę świadomość społeczna, dotycząca przewagi mebli drewnianych nad innymi typami domowego wyposażenia. Stajemy się coraz bardziej wymagający, coraz bardziej cenimy wyroby ekologiczne, mamy większą świadomość ekonomiczną, dzięki której rozumiemy, że droższe meble są tak naprawdę bardzo oszczędnym rozwiązaniem, ponieważ wystarczą nam na dłużej… Inwestujemy więc coraz chętniej w przepiękne i gustowne meble z litego drewna. A później zastanawiamy się, co robić, by nie odebrać im uroku. Jak o nie dbać? Jak sprawić, by upływ czasu działał na korzyść posiadanych przez nas szaf, stołów, komód, witryn i pozostałego wyposażenia, dodając im wytworności i charakteru? Jeśli posiadasz lub planujesz zakupić drewniane meble, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik!

Można powiedzieć, że pielęgnowanie mebli dzieli się na trzy podstawowe kategorie. Pierwsza z nich to codzienne drobne czynności, które pomagają utrzymać nienaganny wygląd domowego wyposażenia. Drugą stanowi nieco bardziej pracochłonne odświeżanie, które jednak wykonujemy tylko raz na jakiś czas. Trzecia kategoria prac związanych z pielęgnacją mebli drewnianych to naprawa i odnawianie zniszczonych przez upływ czasu i intensywną eksploatację mebli. Każda z form pielęgnowania drewnianych przedmiotów domowego użytku jest niezwykle ważna i warto wiedzieć, na co należy zwracać uwagę, by przez niewiedzę lub brak wprawy nie zaszkodzić pięknym meblom drewnianym.

Codzienna pielęgnacja mebli drewnianych

Są takie czynności, które wykonujemy niemal odruchowo, bez zastanowienia… W przypadku mebli drewnianych dobrze jest chwilę pomyśleć nad realizacją planowanej czynności, przynajmniej raz, na samym początku, gdy kompletujemy „wyprawkę” do pielęgnacji mebli. Oto najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

- na co dzień potrzebna nam będzie jedynie miękka, sucha ściereczka

- przy większych zabrudzeniach możemy przetrzeć meble wilgotną, ale dobrze wyciśniętą, miękką szmatką

- jeśli używamy specyfików do mebli, zawsze upewnijmy się, że wybraliśmy preparat odpowiedni do danego gatunku drewna oraz typu wykończenia

- bezwzględnie unikamy: dużej ilości wody, silnych środków czyszczących, preparatów uniwersalnych do pielęgnacji mebli    drewnianych, szorstkich gąbek.

meble drewniane

Meble drewniane – odświeżanie i konserwacja

Zabezpieczenie mebli drewnianych, zastosowane w procesie produkcji, nie jest, niestety, wieczne. Dlatego, aby skutecznie chronić meble przez wiele lat przed różnymi szkodliwymi czynnikami (jak nadmierna wilgoć otoczenia, stała ekspozycja na słońce, drobne uszkodzenia mechaniczne), należy od czasu do czasu przeprowadzić prace konserwacyjne. Dzięki nim nie tylko odnowimy powłokę ochronną, ale i poprawimy koloryt drewna i jego ogólną prezencję. Prace, które należy wykonać, zależne będą od gatunku drewna, z jakiego wykonano meble oraz od typu wykończenia mebli. I tak:

- meble drewniane lakierowane – ponieważ w przypadku tych mebli preparat impregnujący tworzy na powierzchni drewna warstwę zabezpieczającą, nie można dopuścić do sytuacji, w której nastąpi miejscowe starcie się lakieru, ponieważ odkryty kawałek mebla będzie wyjątkowo wrażliwy na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki fizyczne otoczenia. Na szczęście, lakier jest impregnatem dość trwałym i wystarczy przeprowadzać konserwację mebli raz na kilka lat. W tym celu usuwamy resztki starego lakieru, oczyszczamy drewno z powstałego podczas szlifowania pyłu, a następnie nanosimy nową warstwę preparatu. Należy pamiętać, że uzyskany efekt końcowy będzie zależny od rodzaju zastosowanego preparatu, a także od grubości nałożonej warstwy lakieru.

- meble drewniane olejowane – meble pokryte olejem wymagają najczęstszej konserwacji, ale jednocześnie posiadają ten ogromny atut, że olej jest preparatem wnikającym w głęboką strukturę drewna. Dzięki temu chroni on meble od wewnątrz, nie ingerując zbytnio w wygląd drewnianych powierzchni. Meble z litego drewna, poddane procesowi olejowania, prezentują się bardzo naturalnie, a ich wykończenie jest matowe oraz aksamitne w dotyku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu i nakładaniem kolejnych warstw preparatu, meble olejowane będą ciemnieć. Olejowanie, czyli nasączanie drewna naturalnymi olejami roślinnymi, powinno być przeprowadzane co kilka miesięcy. Zanim przystąpimy do pracy, należy zeszlifować powierzchnię mebli, co pozwoli otworzyć się porom i lepiej wniknąć olejom w głąb każdej deski.

- meble drewniane woskowane – wymagają odświeżenia raz do roku, jednak warto pamiętać, że wosk jest najmniej trwałym impregnatem do mebli drewnianych i należy go stosować do powierzchni umiarkowanie eksploatowanych. Można, oczywiście, zdecydować się na woskowane krzesła drewniane, ale takie codziennie używane meble należałoby woskować co 2-3 miesiące. Raz na kilka lat zaleca się usunięcie całej warstwy wosku i ponowne nałożenie preparatu na całą powierzchnię.

meble z litego drewna meble z litego drewna Meble drewniane

Naprawa i odnawianie mebli z drewna

Meble z litego drewna to naprawdę wyjątkowo trwałe i wytrzymałe wyposażenie do domu, jednak czasem zdarzy się, że w wyniku nieprzewidzianych okoliczności pojawi się jakaś usterka bądź mankament. Wtedy konieczna jest nasza interwencja – i to możliwie najszybciej, gdyż „nagie” drewno staje się bezbronne wobec wielu niekorzystnych dla niego czynników zewnętrznych. Oto najpopularniejsze usterki mebli drewnianych oraz podpowiedzi, jak w takich sytuacjach należy postąpić.

- Gdy meble wypłowieją lub farba odpryśnie lub znudzi nam się dotychczasowy kolor – meble drewniane bez trudu możemy przemalować na inny kolor. Wybierając spośród wielu dostępnych na rynku preparatów, można uzyskać bardzo zróżnicowany efekt. Decydując się na kolorową farbę akrylową, matową farbę kredową, kryjący lakier lub wosk, możemy całkowicie zmienić kolor mebli, uzyskując jednolity efekt i intensywny kolor. Możemy również delikatnie zmienić wybarwienie drewna, albo zastosować modne, postarzające wizualnie drewno, przecierki.

- Gdy kawałek frontu szafki odpryśnie w wyniku uderzenia – meble z litego drewna mają tę przewagę nad meblami z płyty, że powierzchowne uszkodzenia można łatwo zeszlifować, wyrównując powierzchnię mebla. W tym celu należy ścierać papierem ściernym uszkodzoną powierzchnię i jej otoczenie tak długo, aż uzyskamy równą płaszczyznę. Następnie delikatnie oczyszczamy mebel z pyłu lekko zwilżoną ściereczką, a na koniec impregnujemy go wybraną metodą. Przy większych uszkodzeniach można zastosować szpachlę malarską, jednak istotne jest, by jej kolor dobrać możliwie najlepiej do wybarwienia drewna.

- Gdy zarysuje nam się powierzchnia mebli – w zależności od głębokości rys, możliwe są różne rozwiązania. Jeśli są to naprawdę niewielkie uszkodzenia, można spróbować wypolerować powierzchnię mebla miękką ściereczką. Jeśli rysy są bardziej widoczne i wyczuwalne przy dotyku, można nałożyć nową warstwę impregnatu. Pamiętajmy, że meble olejowane są zdolne do samoregeneracji, więc jeśli uszkodzony mebel pokryty jest olejem, dajmy mu kilka dni na samodzielną naprawę uszkodzeń. Jeżeli rysy nie znikną, delikatnie je przeszlifujmy papierem ściernym i przeprowadźmy proces olejowania na całej powierzchni mebla. W przypadku mebli woskowanych możemy zdecydować się na delikatne odświeżenie wosku w zarysowanych miejscach, należy tylko uważać, by podczas konserwacji nie powstały nam plamy. Meble lakierowane to najtrudniejszy, a zarazem najłatwiejszy przypadek. Ponieważ lakier tworzy powłokę ochronną na powierzchni mebli, powstałe rysy zapewne nie dotarły do struktury drewna. Aby jednak usunąć rysy, trzeba zeszlifować całą warstwę preparatu i nałożyć nową.

- Gdy powstanie przebarwienie/trudna do usunięcia plama – wszelkie mokre plamy i inne zabrudzenia należy usuwać z mebli drewnianych natychmiast, jeśli jednak już zdarzy się, że przebarwienie wniknie w strukturę desek, nadal nie jest to sytuacja bez wyjścia. W przypadku płytkich przebarwień wystarczyć może zeszlifowanie wierzchniej warstwy preparatu zabezpieczającego i drewna, a następnie ponowna konserwacja mebla. A gdy powstała plama wniknęła w drewno głęboko i nie da się jej usunąć, wciąż jeszcze pozostaje nam jedno rozwiązanie: można przemalować mebel na jakiś ciemniejszy, kryjący kolor, który zamaskuje plamę.