Od lat powszechnie panuje opinia, że najlepsze i najzdrowsze dla człowieka są meble z drewna. Prawda jest jednak taka, że to, co większość z nas posiada w domach, to wcale nie są meble drewniane, a jedynie ich tańsza i niestety gorsza namiastka. Jak odróżnić prawdziwe, drewniane meble od tańszych odpowiedników i co sprawia, że tylko lite drewno daje gwarancję posiadania sprzętów wyjątkowych, niezwykle klimatycznych i trwałych?

meble drewniane, meble z litego drewna,

Meble drewniane i meble z drewna litego

Czy meble drewniane i meble z litego drewna to jedno i to samo? W zasadzie tak, jednak tylko w teorii, w praktyce bowiem nazwa „meble drewniane” bardzo się upowszechniła i tym mianem określamy dziś stoły, szafy czy komody, które w rzeczywistości są produktami wykonanymi ze sklejki, przy produkcji których zastosowano fornir (inaczej mówiąc: okleinę). Meble z drewna litego to z kolei wyroby meblarskie, które zostały stworzone wyłącznie z czystego drewna wysokiej jakości, odpowiednio sezonowanego, poddanego fachowej obróbce i właściwie zaimpregnowanego. Według obecnie obowiązujących norm meblami z drewna litego nazwać możemy te produkty, w których wyłącznie dna szuflad oraz tylna ściana zostały wykonane ze sklejki.

Zalety mebli z litego drewna

Tyle w teorii – czym jednak charakteryzują się meble z drewna i czy rzeczywiście są lepsze od swoich tańszych odpowiedników? Największą, niepodważalną zaletą drewnianych mebli jest ich naturalność. W dzisiejszych czasach, gdy co chwilę mamy do czynienia z syntetykami, otoczenie się w domu ekologicznymi sprzętami to wybawienie dla naszych ciał i dusz. W pomieszczeniu, w którym znajdują się meble z litego drewna można w pełni wypocząć, ciesząc się przytulnością i wygodą, a przy tym – bliskim kontaktem z naturą. Naukowo udowodniono, że sosnowe łóżka i w ogóle drewniane sypialnie, gwarantują najzdrowszy, najbardziej efektywny sen, umożliwiają całkowite odprężenie i wprawiają w doskonały nastrój. Szafy z litego drewna i inne meble drewniane posiadają jednak o wiele więcej zalet. Jedną z nich – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy dążymy do oryginalności – jest niepowtarzalność każdego jednego egzemplarza. Wyroby drewniane charakteryzują się jedynym w swoim rodzaju ułożeniem słojów, tworzących malownicze wzory na szlachetnej powierzchni mebla. Naturalne drewno dobrego gatunku jest niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak jeśli już przez lata użytkowania zdarzy się, iż ulubiona szafka, drewniana toaletka, albo stylowa komoda ulegnie usterce, bez trudu można ją usunąć. Ze względu na to, że zewnętrzna i wewnętrzna warstwa mebla wykonane są z tego samego surowca, drobne rysy, odpryski i odkształcenia z łatwością można zeszlifować, sprawiając, że mebel znów wyglądać będzie jak nowy!

Czy meble z litego drewna mają wady?

Skoro lite drewno posiada tak wiele zalet, dlaczego nie wszyscy decydują się na zakup pięknych i trwałych mebli drewnianych? Największą wadą mebli z drewna wysokiej jakości jest ich cena. Za stylowe, starannie wykonane solidne dębowe stoły, sosnowe szafy, albo bukowe ławy trzeba zapłacić niemałe pieniądze. Pamiętajmy jednak, że zakup mebli z litego drewna to inwestycja na kilka pokoleń, warto rozważyć więc kupno takich mebli, chociażby w systemie ratalnym lub zdecydować się na stopniową wymianę domowego wyposażenia – nie musimy przecież kupować wszystkich mebli naraz. Inną wadą mebli z litego drewna może być ich delikatność w stosunku do niekorzystnych warunków fizycznych, jak wilgotność otoczenia, czy wysokie temperatury. Ta wada jest jednak argumentem na wyrost, ponieważ właściwa pielęgnacja drewnianych mebli, prawidłowe ich zaimpregnowanie oraz zwyczajna, codzienna troska o domowe sprzęty i rozwaga w postępowaniu uchronią każdy piękny, drewniany mebel przed ewentualnymi uszkodzeniami.

A meble ze sklejki?

Meble ze sklejki z pewnością są tańszą, a przez to kuszącą, alternatywą dla mebli z drewna litego. Niestety, choć ich wygląd nierzadko jest łudząco podobny do mebli drewnianych i z powodzeniem będą prezentować się w klasycznym salonie, vintage'owej jadalni lub nowoczesnej sypialni, nie są to meble wolne od wad. Z pewnością są zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a zarazem o wiele trudniej jest je naprawić. Ze względu na to, że zewnętrzna okleina jest stosunkowo cienką warstwą, pod którą kryje się gorszej jakości płyta wiórowa, zeszlifowanie uszkodzonej powierzchni jest najczęściej niemożliwe. Przy płytkich uszkodzeniach czasem można usunąć usterkę, decydując się na wymianę okleiny – jednak jest to naprawa dość kosztowna, która w przypadku wielu egzemplarzy mebli okazuje się być po prostu całkowicie nieopłacalnym rozwiązaniem. Meble tego typu nie są poddawane tak ścisłej kontroli jakości, jak meble z litego drewna, zastosowane do ich produkcji kleje, lakiery i farby mogą być o wiele gorszego sortu, wpływając nie tylko na wytrzymałość domowego wyposażenia, ale i na nasze zdrowie i samopoczucie.

Meble z litego drewna nie mają sobie równych – są najpiękniejsze, najsolidniejsze, wykonywane z dbałością o każdy szczegół i umożliwiają osiągnięcie pełnej harmonii pomiędzy naturalną potrzebą człowieka, jaką jest kontakt ze światem przyrody a koniecznością funkcjonowania w świecie pełnym wygód.