Nad lazurowym wybrzeżem Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Francji leży cudowna Prowansja. Jej pachnące pola pełne są kwitnących kwiatów lawendy i dojrzałych kiści winogron. W małych wioskach i miasteczkach żyją uśmiechnięci ludzie, którzy bardzo cenią spokojne życie rodzinne. Wnętrza ich domów to kwintesencja prostoty, piękna i dobrego smaku. Zobacz jak urządzić dom w stylu prowansalskim.

Naturalne drewniane meble

Aranżując dom w stylu prowansalskim musimy pamiętać o tym, że wszelkie sprzęty powinny być wykonane z naturalnych materiałów i tkanin. Idealne będą więc meble z drewna, dzięki nim tworzy się zdrowa atmosfera,

Meble prowansalskie

pozytywnie oddziaływująca na samopoczucie domowników. Meble prowansalskie to zazwyczaj meble białe lub utrzymane w kolorystyce jasnego drewna. Często są specjalnie przecierane, co nadaje im interesujący, stary wygląd dawnych, drewnianych mebli. Frezuje się je, tłoczy, lub rzeźbi, wzbogacając o subtelne zdobienia, takie jak ornamenty kwiatowe i roślinne, występujące w rejonie Prowansji. Dzięki temu od lat zachwycają pięknem i wprowadzają do pomieszczenia łagodny, sielski nastrój.

Kolory wyznaczające styl prowansalski zamykają się barwach natury. Są nimi wszelkie pastele, biel, beż, oliwka, rozbielony żółty, lawenda. Salon powinien zawsze sprawiać wrażenie przyjaznej przestrzeni wypełnionej światłem. Jasną kolorystykę mebli prowansalskich można przełamać mocniejszym akcentem, może to być kanapa obita turkusową tkaniną czy krzesła pomalowane oliwkową farbą. Podobną funkcję mogą pełnić wszelkie poszewki na poduszki, obrusy i serwety, wszystkie wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej tradycyjnym sposobem. Wnętrze pełne białych mebli z drewna powinno być gościnne i przytulne. Efekt ten można stworzyć dodając do wystroju wygodne fotele, stylowe komody i witryny, w których błyszczą kolorowe, porcelanowe talerze.

Meble prowansalskie w małym mieszkaniu

Styl prowansalski najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach dużego domu. Jeśli taki mamy, możemy liczyć na doskonały efekt i zastosować aranżację w całej pełni. Można powiedzieć, że uczynimy wtedy z naszego domostwa, a nawet ogrodu, małą Prowansję. Oczywiście małe mieszkanko w bloku też można wypełnić meblami prowansalskimi, ale róbmy to z umiarem , by zachować dobry smak. Nie możemy stłoczyć w małym pomieszczeniu wszystkich możliwych sprzętów, utrzymanych w tej stylistyce. Wybierzmy tylko kilka charakterystycznych. Doskonały będzie wybór prostych w swym stylu, koniecznie drewnianych mebli. Ściany pomalowane na jasne kolory na pewno powiększą optycznie pokoje i nadadzą efekt świeżości. Wdzięczne, haftowane kwiatami firanki ozdobią okno i dodadzą przytulności. Podobny efekt uzyskamy kładąc w różnych miejscach ozdobne serwetki. Nie unikajmy roślin, kwiaty w ceramicznych doniczkach są również charakterystyczne dla tego stylu, pięknie zadbane dodadzą blasku całemu domowi.

Wspaniałą zaletą stylu prowansalskiego jest połączenie prostoty, francuskiego wdzięku i naturalności. Dzięki temu styl ten ma rzesze wielbicieli, którym przebywanie we wnętrzach z meblami prowansalskimi sprawia ogromna przyjemność. Rodzinna atmosfera, pogoda ducha i poczucie beztroski udzielają się wszystkim. Wtedy czujemy, że proste czynności, przyjaźń i radość nadają życiu prawdziwy smak.

Wyobraźmy sobie pokój w którym stoi pięknie wykonany stolik kawowy. Przykryty jest haftowanym obrusem, na którym stoją urocze filiżanki i dzbanek z gorącą kawą. Na misternie rzeźbiony kredens ukradkiem spoglądają dzieci, czekając kiedy babcia wyciągnie z niego swoje pyszne ciasto. Przez szerokie okna, zdobne w białe firanki, zagląda zachodzące słońce. Pachną kwiaty i zioła ustawione na parapecie. Mały, biały piesek śpi na beżowym, wzorzystym dywanie. Cicho tyka staroświecki zegar, stojący na białej komodzie. Na ścianach wiszą oryginalnie malowane obrazy, jeden przedstawia złoty talerz pełen pomarańczy i winogron, na drugim kwitną niebieskie i różowe, drobne kwiaty. W tym pokoju pełnym mebli prowansalskich wszystkim jest dobrze i miło.

Meble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskieMeble prowansalskie