W rustykalnym wnętrzu nie może zabraknąć mebli z drewna. Właściciele mebli sosnowych, świerkowych i dębowych na pewno potwierdzą, że pielęgnacja drewna może być wyzwaniem. Na zabrudzenia najbardziej narażone są stoły i stoliki kawowe. A jakie plamy zdarzają się najczęściej? Nasze niezawodne Biuro Obsługi Klienta wskazuje, że najczęściej pytacie o plamy z wosku, po alkoholu, kawie i herbacie oraz plamy tłuszczowe. Jak sobie z nimi poradzić? O tym za chwilę. Nasi specjaliści radzą, aby każdy sposób przetestować najpierw na małym i mniej widocznym fragmencie mebla , aby upewnić się, że wybrana metoda czyszczenia jest odpowiednia.
Kluczowe jest też, aby żadnego środka nie nakładać bezpośrednio na drewno, a nanosić za pomocą szmatki.
Jak usunąć plamy po napojach z drewnianego stołu?
My dzień rozpoczynamy najczęściej od kubka aromatycznej kawy lub herbaty. Na takie plamy najczęściej pomoże delikatny środek myjący, np. płyn do mycia naczyń. Płyn rozcieńczamy z wodą i do czyszczenia wykorzystujemy pianę z tej mieszkanki. Na krótki czas nakładamy ją na zabrudzone miejsce. Pamiętaj, aby po zabiegu powierzchnię blatu drewnianego wytrzeć do sucha.
Alkohol może okazać się bardziej problematyczny – zwłaszcza na drewnie olejowanym. Rozpuszcza on tłuszcz niszcząc tym samym powłokę ochronną mebla z drewna, a w miejscu plamy mogą pojawić się ubytki. Tutaj kluczowa jest ekspresowa reakcja, czyli natychmiastowe wytarcie rozlanego napoju i przetarcie tego miejsca olejem lnianym przy użyciu miękkiej ściereczki.
Jeśli jednak do czyszczenia podejdziemy po jakimś czasie – warto spróbować mocnej, ostudzonej kawy z fusami. Oczywiście nie na ukojenie nerwów, a do przetarcia plamy. Jak wyżej, zabieg kończymy wypolerowaniem miejsca szmatką nasączoną olejem lnianym.
Najtrudniejszą do usunięcia będzie plama z czerwonego wina. Co na to nasi eksperci? Po pierwsze, zalecają zmianę preferencji na wino białe :) Jeśli jednak na to za późno - plamnę z czerwonego wina (ale też soku lub kompotu) rozjaśnimy mieszanką wody utlenionej 3% i amoniaku.
Nie tylko napoje - czy da się usunąć ślady po gorącym kubku?
W tym przypadku nasi doradcy Klienta są zgodni – najlepiej zaopatrzcie się w stylowe podkładki pod gorące kubki. W ten sposób skutecznie zapobiegniecie powstawaniu tego typu plam.
Jeśli jednak przez chwilę nieuwagi na drewnianej komodzie pojawi się charakterystyczny ślad po kubku, połącz oliwę z oliwek z solą kuchenną. Mieszanka powinna być gęsta. Nakładamy ją na plamę na kilka godzin, po czym usuwamy papkę. Następnie powierzchnię polerujemy naturalnym korkiem od butelki oraz przecieramy suchą wełnianą ściereczką.
Przy małych kręgach po gorących naczyniach najczęściej wystarcza polerowanie korkiem.
A jak poradzić sobie z plamami z wody na drewnie?
Tutaj musimy wspomóc się cięższym sprzętem – suszarką lub żelazkiem. W przypadku suszarki – nakierowujemy powietrze na zaciek i naprzemiennie zbliżamy i oddalamy strumień ciepła. Jeśli wykorzystujemy żelazko – plamę przykrywamy bawełnianą tkaniną i prasujemy – bez pary wodnej. Woda odparowuje z drewna i po plamie nie ma śladu.
Co z plamą po wosku lub tłuszczu?
Przede wszystkim musimy poczekać, aż wosk zaschnie. Wówczas przystępujemy do zeskrobania wosku z powierzchni blatu drewnianego – przy pomocy noża owiniętego ściereczką. Następnie tłustą plamę usuwamy szmatką i mydłem.
Do usunięcia tłustych plam z drewna stosuje się mieszankę sody oczyszczonej i wody. Pasta nałożona na kilka godzin absorbuje tłuszcz i po zakończonym procesie ścieramy ją wilgotną ściereczką.
Co zrobić z pleśnią na meblach z drewna?
W przypadku pleśni należy być ostrożnym. Wykorzystujemy naftę, ale wyłącznie miejscowo i przy precyzyjnej aplikacji za pomocą np. patyczka do uszu. Nafta matowi powierzchnię drewna, więc wykorzystanie jej na większej powierzchni pozostawi widoczne ślady. Proces kończymy polerowaniem oczyszczonego obszaru naturalnym korkiem lub ściereczką z wełny. Dzięki temu znacząco zniwelujemy efekt zmatowienia.
W co więc się zaopatrzyć po zakupie drewnianych mebli?
Na rynku znaleźć można specjalistyczne produkty do codziennej pielęgnacji drewna. Jednak do czyszczenia drewnianych powierzchni w zupełności wystarczą też produkty, które mamy w domu – ocet, oliwa z oliwek, soda oczyszczona, mydło, cytryna.
Aby zadbać o drewniane blaty w łazience i kuchni, warto zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego. Z jego pomocą nie tylko wyczyścimy, ale też zdezynfekujemy meble drewniane.
Jak widzisz, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Meble drewniane są bardziej wymagające w codziennej pielęgnacji niż meble z płyty, nie mamy co do tego wątpliwości. Mimo wszystko, my – miłośnicy natury i drewna – zdecydowanie polecamy ten surowiec. Jednocześnie mamy nadzieję, że wskazane przez nas domowe sposoby czyszczenia zachęcą Was do zainwestowania w solidne meble na lata, bez obaw o uszkodzenia powierzchni.
Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze do postu.
kliknij tutaj aby się zalogować