Jak funkcjonalnie urządzić małą łazienkę meblami z drewna?

Wnętrze z odrobiną luksusu, ciepła i elegancji, takie w którym można odpocząć i zrelaksować się – łazienka z drewnianymi meblami, bo o niej właśnie mowa to projekt ponadczasowy i nowoczesny zarazem. Jak jednak zaplanować ją w chwili, kiedy nie posiadamy zbyt wielkiego metrażu? Czy jest to w ogóle możliwe?

Moda na wykorzystanie drewna w łazience trwa i cieszy się niebywałym powodzeniem. Ten naturalny materiał nie tylko sprawia, że łazienka staje się cieplejsza, ale i bardziej luksusowa – niezależnie od tego, czy jest duża, czy mała. Drewno w łazience może pojawić się w rozmaitej postaci, począwszy od różnego rodzaju dodatków, poprzez płytki i panele, a skończywszy na meblach łazienkowych. Możliwości aranżacji łazienki z wykorzystaniem drewna jest wiele. Oczywiście mając dużą łazienkę możemy pokusić się naprawdę o wiele ciekawych rozwiązań. Jednakże, jeśli jest zupełnie odwrotnie i posiadamy mały metraż, wcale nie musimy się martwić. Mała łazienka z drewnem może być zarówno piękna, jak i funkcjonalna, szczególnie jeśli postawimy na drewniane meble i kilka istotnych detali.

meble z litego drewna

O czym pamiętać planując małą łazienkę?

Najważniejszym aspektem w małej łazience jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni. To ważne, jeśli chcemy, aby pomieszczenie było funkcjonalne. Każde urządzenie potrzebuje określonego miejsca wokół siebie. Oto kilka najistotniejszych informacji, które pomogą Wam podczas planowania małej łazienki.

Po pierwsze, dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie pasa wolnej przestrzeni przed umywalką o szerokości minimum 70 cm. W przypadku brodzika i wanny taki pas powinien być o 5 cm dłuższy. Z kolei przed miską WC należy pozostawić wolną przestrzeń o wymiarach minimum 75x80 cm, a pomiędzy poszczególnymi urządzeniami około 15-20 cm.

Pamiętajmy o tym, że fakt posiadania małej łazienki nie oznacza, że musimy zaopatrywać się w małe urządzenia, czy minimalistyczne meble. Wszystko zależy od stylu w jakim chcemy urządzić to pomieszczenie. Oczywiście w przypadku małego metrażu nie możemy pozwolić sobie na pewne rozwiązania, na które moglibyśmy w przypadku dużej powierzchni. Niemniej jednak podczas wyboru łazienkowych urządzeń sanitarnych, czy mebli zwróćmy szczególną uwagę na ich wymiary, gdyż np. w przypadku umywalki model funkcjonalny i wygodny powinien mieć szerokość około 45-50 cm.

Drewniane meble w małej łazience

Najczęściej drewno w łazience kojarzy nam się z panelami podłogowymi lub kaflami drewnopodobnymi na ścianie. Na szczęście istnieje szereg innych jego zastosowań. Jednym z nich są stylowe drewniane meble. Do ich produkcji wykorzystuje się tworzywa drewnopochodne lub drewno egzotyczne. Ten ostatni materiał jest oczywiście droższy, ale i bardziej wytrzymały – ma to szczególne znaczenie w tak wymagającym pomieszczeniu jak właśnie łazienka.

Drewniane meble w małej łazience najlepiej zestawić z jasną kolorystyką zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Taki zabieg pozwoli nie tylko optycznie powiększyć wnętrze, ale dodatkowo podkreśli piękno drewnianych mebli, które w tym przypadku mają odgrywać główne skrzypce aranżacyjne. Na etapie remontu koniecznie powinniśmy zadbać o to, by kładąc płytki nie robić pomiędzy nimi zbyt dużych fug. Na niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdzają się małe, subtelne i jasne.

W towarzystwie drewnianych mebli powinno znaleźć się duże lustro, może również być w drewnianej oprawie, oraz stylowe oświetlenie. Zadbajmy też o dodatkowe schowki w łazience oraz zagospodarujmy niewykorzystanie zakamarki. Można je zabudować drewnianymi półeczkami i zyskać miejsce na przechowywanie akcesoriów łazienkowych.

meble z litego drewna

Mała rustykalna łazienka

Drewniane meble będą doskonale wyglądały w łazience w stylu rustykalnym, szczególnie jeśli będą one wykonane w starym, nieco klasycznym charakterze. W tym przypadku możemy połączyć je z jasną okrągłą umywalką, małą wanną wolnostojącą lub kabiną typu walk in. Pozwoli to na optycznie zyskać dodatkowe metry. Ponadto, aby jeszcze bardziej podkreślić charakter wnętrza dobierzmy baterię stylizowaną na styl rustykalny oraz dodatki w tym samym charakterze.

Mała industrialna łazienka

Styl industrialny to dość odważne rozwiązanie do małej łazienki. Jednak taka aranżacja doskonale potrafi wydobyć to, co najpiękniejsze w surowości drewnianych mebli. Połączone z betonem architektonicznym, np. w postaci umywalki lub oświetlenia, oraz metalem zastosowanym w postaci koszy na bieliznę sprawią, że nie będziemy chcieli wyjść z łazienki.

Na jedną ścianę w takiej łazience warto położyć cegły, a resztę pozostawić w jasnej tonacji kolorystycznej. Na podłodze zaś świetnie sprawdzi się postarzane drewno. Z taką aranżacją łazienki najlepiej komponuje się chromowana bądź czarna armatura, o minimalistycznej formie. 

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko - redaktorka bloga o łazienkach oraz wielbicielka dobrego designu.