Klimatyczne wnętrza urządzone w zgodzie z naturą i wielowiekową tradycją to coś, o czym marzy wiele osób. Często jednak nie wiemy, jak zabrać się za urządzanie wnętrza w rustykalnym stylu. Co będzie potrzebne? Od czego zacząć? Podpowiadamy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w rustykalnej aranżacji!

Wnętrze w stylu rustykalnym – czy warto tak urządzić dom?

Styl rustykalny ma wielu zwolenników, ale i wielu przeciwników. Są osoby, które uważają, że należy podążać z duchem czasu i skłaniać się ku nowoczesnym rozwiązaniom, także w kwestii urządzania wnętrz. Są jednak i tacy, którzy dostrzegają ponadczasowe piękno w wyrobach tradycyjnych, nadgryzionych przez ząb czasu, odwołujących się do wieloletnich tradycji. To, co niezmiennie stosowane od wielu lat, jawi nam się zwykle jako coś sprawdzonego, niezawodnego – w końcu są to przedmioty i rozwiązania testowane od stuleci. W dzisiejszych czasach, gdy sztuczne tworzywa otaczają nas wszędzie dookoła, warto sięgnąć po wyposażenie domowe wykonane z naturalnych surowców, według tradycyjnych receptur. Wnętrze w stylu rustykalnym to wnętrze pełne kolorów natury: brązów, zieleni, szarości i beżu. Królują w nim także bliskie naturze materiały: meble drewniane, cegła lub kamień na ścianie, deski na podłodze… Takie wnętrze jest przytulne, ale i z charakterem, zdecydowanie wyróżnia się wśród współczesnych aranżacji. Styl rustykalny nie jest dla każdego, ale jeśli uwielbiamy sielski klimat wsi, bliski kontakt ze światem przyrody, a dom traktujemy jako odskocznię od technologicznego świata, pełnego sztuczności i nowoczesności, to z pewnością będziemy zachwyceni aranżacją w stylu rustyk.

Meble, które tworzą klimat rustykalny

We wnętrzu urządzonym zgodnie z założeniami stylu rustykalnego bardzo ważne są wszelkie detale, ale na nic zda się szczegółowo zaprojektowane pomieszczenie, jeśli nie dobierzemy odpowiednich mebli. To właśnie meble rzucają się jako pierwsze w oczy i stanowią najczęściej używaną część wyposażenia każdego pomieszczenia. Ważny jest zarówno typ mebli, jak i ich wygląd. Przede wszystkim meble w stylu rustykalnym muszą być wykonane z drewna. Mają to być szafy, komody i stoły drewniane o prostej, klasycznej linii. Ich nadrzędne cechy to solidna, stabilna konstrukcja, wyraźne ślady użytkowania i mijającego czasu, naturalność. Jeśli chcemy dopatrywać się dekoracyjnych elementów w meblach rustykalnych, powinniśmy szukać ich w detalach: ozdobne uchwyty meblowe, ręcznie kute haczyki w stylowym wieszaku retro, efektownie popękane deski, z których wykonano rustykalną ławkę – to drobne „smaczki”, które nadają rustykalnym meblom niepowtarzalny charakter i urok. Nie każdy posiada odpowiednie, stare meble, ale mimo to nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić wnętrze w stylu rustykalnym: dziś w sklepie meblowym możemy nabyć egzemplarze idealnie wpisujące się w stylistykę tego nurtu. Za pomocą specjalnych technik, nowe szafy, drewniane toaletki, pojemne komody drewniane zyskują wygląd mebli mających za sobą długą historię. meble drewniane, komody

Meble w stylu rustykalnym to meble w naturalnym kolorze drewna albo meble bielone. Najpopularniejsze w aranżacjach rustykalnych są meble z drewna sosnowego oraz meble dębowe. A jakie konkretnie meble muszą się znaleźć w rustykalnym wnętrzu? Wszystko zależy od tego, jakie pomieszczenie chcemy zaaranżować. W rustykalnej sypialni przyda się wygodne łóżko sosnowe, komoda na pościel oraz nieduży stolik nocny. Rustykalna jadalnia wymaga dużego, masywnego stołu i drewnianych krzeseł oraz stylowego kredensu. Salon w stylu rustykalnym nie obejdzie się bez postarzanej ławy, a w rustykalnym przedpokoju nie może zabraknąć gustownego postarzanego wieszaka i skrzyni, służącej jednocześnie jako siedzisko i szafka na buty. Najważniejsza zasada mówi, że aranżacja rustykalna wymaga mebli praktycznych, funkcjonalnych. Nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty i zagracające przestrzeń, nieużyteczne przedmioty.

Styl rustykalny – ponadczasowe piękno

meble drewniane, łóżko

Tym, co decyduje o tak ogromnej popularności stylu rustykalnego we współczesnych aranżacjach jest m.in. jego uniwersalność i ponadczasowość. Prosta linia mebli i klasyczne rozwiązania, jak meble drewniane sprawiają, że nawet, jeśli znudzi nam się dotychczasowa aranżacja, z łatwością dostosujemy wyposażenie do nowej wersji domowego wnętrza. Nie tak łatwo jednak znudzić się rustykiem – stylizacja pomieszczeń widziana w każdym detalu zachwyca i przyciąga uwagę, a solidność wykonania każdego elementu sprawia, że meble i dodatki rustykalne przez długie lata cieszą nas swoim pięknem i niezawodnością. Oprócz postarzanych rustykalnych mebli z drewna, w rustykalnych wnętrzach mile widziane są dodatki i elementy dekoracyjne z wykorzystaniem ręcznie kutego żelaza i odlewów żeliwnych, przydadzą się także naturalne tkaniny, np. lniany obrus na kuchennym stole. Do wnętrz warto wprowadzić żywe kwiaty, cięte polne kwiaty w wazonie dodadzą rustykalnemu wnętrzu magii, ale i autentyczności. Wszak jest to styl inspirowany przyrodą, sielski i naturalny. Dom urządzony w rustykalnym stylu to prywatny azyl, pełen przytulności i niewymuszonego komfortu.