Trudno wyobrazić sobie dom bez miejsca do spożywania posiłków, czy spędzenia czasu z rodziną. Stół i krzesła to zatem obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania. Bez względu na to, czy dysponujemy obszerną jadalnią, czy kącik jadalny musimy urządzić w niewielkiej kuchni, warto zadbać o odpowiedni wygląd tego miejsca, o atmosferę sprzyjającą wspólnemu biesiadowaniu, rozmowom, pielęgnowaniu szeroko pojmowanego ogniska domowego.

 Cechy idealnego krzesła

Krzesło do jadalni musi posiadać kilka cech, by dobrze spełniać swoją rolę. Przede wszystkim, musi być wygodne. Komfort użytkowania zależy od sposobu wyprofilowania siedziska, obecności oraz kształtu oparcia, ewentualnych podłokietników, ale także od stabilności mebla i dostosowania jego wysokości do wzrostu użytkownika. W małej kuchni z powodzeniem możemy korzystać z taboretów drewnianych – kącik jadalny służy wtedy głównie do spożywania posiłków, natomiast dłuższe pogawędki przenoszą

krzesło tapicerowane się w okolice salonu, odbywają się na wygodnej kanapie, przy stoliku kawowym. Jeśli jednak mamy w domu miejsce, specjalnie przygotowywane do tego, by móc miło spędzić czas z bliskimi, siedząc z nimi przy dużym stole, warto zaopatrzyć się w krzesła o wysokim stopniu komfortu, czyli w krzesła tapicerowane, a w opcji dla najbardziej wymagających użytkowników – fotele tapicerowane. Krzesło tapicerowane nie powinno być jednak tylko wygodne. Kolejną rzeczą, na którą na pewno trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu, jest trwałość mebla. Idealne pod tym względem jest krzesło drewniane, odznaczające się zarówno dużą odpornością na mechaniczne uszkodzenia, jak i ogólnie pojmowaną wytrzymałością: solidne drewniane krzesło wytrzyma duże obciążenie i nie zacznie nieprzyjemnie skrzypieć po kilku miesiącach użytkowania. Warto zwrócić uwagę na to, by nabywane do jadalni krzesła były łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli wybieramy krzesło tapicerowane, to takie, z którego bez trudu usuniemy zabrudzenia – nawet najpiękniejsze krzesło z ozdobną tkaniną nie będzie wyglądać ładnie z tłustymi plamami z sosu i zaciekami z wina, a przecież o tego typu plamy nietrudno w miejscu, w którym każdego dnia spożywa się posiłki. Ostatnią ale nie najmniej istotną kwestią jest dobór krzeseł do wystroju pomieszczenia oraz do stołu – idealne krzesła będą współgrać wizualnie z wnętrzem.

 Krzesło tapicerowane – na co zwrócić uwagę?

Wybór krzeseł tapicerowanych jest dziś ogromny, różnią się między sobą nie tylko stylem i kształtem, ale także materiałem, z którego wykonano obicie, wypełnieniem, surowcem, z którego wykonano stelaż, no i oczywiście – ceną. Jeśli podjęliśmy już decyzję, że krzesło tapicerowane najlepiej spełni nasze oczekiwania wobec mebla do siedzenia, musimy zastanowić się, jaki konkretnie model wybrać. Stelaż krzesła tapicerowanego w przeważającej części modeli jest drewniany, nie tylko dlatego, że drewno jest bardzo trwałe, ale także z tego powodu, że krzesło z drewna jest krzesłem najbardziej uniwersalnym – z łatwością można je dopasować do jadalni w różnych stylach. Do wyboru mamy krzesła sosnowe, dębowe, świerkowe... Jedne są utrzymane w naturalnej, drewnianej kolorystyce, inne pokryte kolorowym lakierem, farbą lub woskiem. Coraz popularniejsze są krzesła białe, idealnie wpisujące się w stylistykę skandynawską lub rustykalną. Dla wielbicieli stylu nowoczesnego odpowiednie będą krzesła ze stali c

hromowanej, a miłośnicy stylu eko z pewnością będą zachwyceni rattanowymi fotelami. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonuje się obicie, to tu także mamy ogromny wybór. Najpopularniejsze są krzesła tapicerowane z ekoskóry, a także obicia poliestrowe oraz mieszane (np. miks poliestru, lnu i bawełny). Tkaniny, stosowane do produkcji krzeseł, mogą być jednokolorowe lub wzorzyste, gładkie lub fakturowane, a w przypadku wzorów możemy się spotkać zarówno z drukiem, jak i z haftem. Od tego, co wybierzemy, w dużej mierze zależy trwałość krzesła, z pewnością nie warto wybierać najtańszych dostępnych na rynku modeli, zwłaszcza jeśli poszukujemy mebli na długie lata.

 O tym trzeba pamiętać, kupując krzesła

Zanim nabędziemy upatrzone krzesła, upewnijmy się, że będą pasować do naszego domu. Nie chodzi tu wyłącznie o dopasowanie wizualne. Stół drewniany należy dobrać odpowiednio do wielkości pomieszczenia, w którym się znajdzie, z kolei krzesła muszą być dopasowane wielkością do stołu, tzn. powinniśmy mieć możliwość częściowego wsunięcia ich pod blat, gdy akurat z nich nie korzystamy. Pamiętajmy też, że im szersze pojedyncze krzesło tapicerowane, tym mniej zmieści się ich przy stole. Podłokietniki to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie zapominajmy, że znacznie wpływają na wymiar pojedynczego krzesła. Krzesło tapicerowane bez podłokietników również może być bardzo wygodne! Krzesła o opływowych kształtach mogą kiepsko wyglądać w towarzystwie masywnego, prostokątnego stołu, przy wyborze zwróćmy więc uwagę nie tylko na styl, kolorystykę i surowiec, ale także na linię i gabaryty mebla. Najłatwiej jest po prostu kupić stół i krzesła z tej samej serii, dobry sklep meblowy z pewnością będzie mieć w ofercie piękne zestawy, a jeśli stół i krzesła nabywamy oddzielnie, warto poprosić o poradę doświadczonego sprzedawcę.

" />