Kryjówka w pokoju dla dzieci.

Baza, domek, albo kryjówka – niezależnie od tego, jakiej nazwy używamy, wiemy wszyscy o co chodzi. Jako dzieci lubiliśmy zamknąć się w swoim małym, baśniowym świecie, w którym dzieliliśmy się sekretami z przyjaciółmi i urządzaliśmy najfajniejsze zabawy. Za kryjówkę najczęściej służyły nam koce przewieszone przez stół, krzesła albo prześcieradło przerzucone przez suszarkę na pranie. Niestety, w dorosłym życiu szybko zapominamy o beztroskich czasach dzieciństwa. Jeśli mamy już własne potomstwo, warto wrócić pamięcią do dawnych lat i… przygotować dzieciom ich własną kryjówkę! Jak ją przygotować? Gdzie i z czego ją wykonać? I wreszcie: jak w niewielkim pokoju dziecka wygospodarować na nią miejsce? Oto kilka pomysłów!

Kryjówka… ale po co?

Zanim przedstawimy kilka pomysłów na stworzenie kryjówki w pokoju malucha, zastanówmy się, dlaczego w ogóle warto zainteresować się tematem dziecięcej bazy. Powodów, dla których dzieci uwielbiają posiadać w pokoju kryjówkę, jest naprawdę mnóstwo, a wszystkie one mają niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój pociechy. Wśród najważniejszych zalet kryjówek dziecięcych wymienić można następujące:

- kryjówka daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, stanowi miejsce przytulne i spokojne,

- pozwala maluchowi na chwile samotności, sprzyjające rozmaitym przemyśleniom,

- takie odosobnione miejsce ułatwia dziecku wyciszenie się, ponieważ odcina dziecko od wielu bodźców świata zewnętrznego. W dobrze zorganizowanej kryjówce dziecko efektywnie wypoczywa,

- kryjówka stanowi miejsce, które można przystosować do wielu rozmaitych zabaw, wpływa więc na dziecięcą wyobraźnię oraz pobudza kreatywność,

- jeśli w kryjówce zmieści się więcej niż jedno dziecko, wspólna zabawa w odosobnieniu pomaga maluchom skupić uwagę na sobie nawzajem, uczy relacji międzyludzkich, empatii i otwartości na drugiego człowieka,

- jeżeli kryjówka jest miejscem, w którym zmieści się również rodzic, wspólne przebywanie z dala od codziennych dźwięków domu i pozostałych domowników zacieśnia więź rodzic-dziecko,

- dzięki odcięciu się od reszty domu, dziecko może w kryjówce spokojnie poczytać książkę, odrobić lekcje w ciszy i skupieniu czy pouczyć się do sprawdzianu.

To tylko kilka z pozytywów, płynących z urządzenia maluchowi jego prywatnej, „tajnej” przestrzeni. Skoro wiemy już, po co, zastanówmy się teraz, jak to zrobić. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań na urządzenie pokoju dziecka z kryjówką.

Namiot nie tylko na biwaku!

Coraz popularniejszym rozwiązaniem na stworzenie kryjówki w pokoju dziecka jest ustawienie namiotu. Można wykorzystać typowy namiot turystyczny, jeśli jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, choć zdecydowanie lepszą opcją są dostępne na rynku namioty dziecięce. Mają ciekawą, modną kolorystykę, wykonane są z wysokiej jakości, bezpiecznych w użyciu materiałów i wspaniale wpisują się w stylistykę współczesnych dziecięcych pokoi. Najpopularniejszą formą namiotu dziecięcego jest obecnie tipi, ponieważ atrakcyjny wygląd łączy się z jedną bardzo ważną cechą: zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Wadą takiego rozwiązania może być wątpliwa stabilność konstrukcji, która może nie wytrzymać tych najbardziej szalonych zabaw dziecięcych. Z drugiej jednak strony lekka forma namiotu i łatwość w jego składaniu oraz rozkładaniu pozwalają go używać tylko wtedy, gdy jest dzieciom potrzebny, nie zajmuje więc miejsca w pokoju na co dzień.

meble z litego drewna

Domek w… pokoju

Współcześnie dziecko może mieć w pokoju prawdziwy, miniaturowy domek! Wybór w tym zakresie jest ogromny. Na rynku dostępne są domki plastikowe, tekstylne, drewniane… Różnią się, oczywiście, designem, wytrzymałością, rozmiarami i ceną. Taki domek należy dobrze dopasować do wymiarów i ustawności pokoju dziecięcego, ponieważ będzie to raczej stały element wyposażenia. Plastikowe domki są najmniejsze i najbardziej kolorowe, ich cena z pewnością będzie zdecydowanie niższa niż cena pozostałych typów domków. Spodobają się przede wszystkim najmniejszym użytkownikom, są przeznaczone dla dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat. Taki plastikowy domek to zazwyczaj jedynie „obudowa” - składa się z plastikowych ścian z oknami i dachem, do domku wchodzi się przez otwierane drzwiczki, ale wewnątrz domku nie ma żadnego dodatkowego wyposażenia. Konstrukcja świetnie sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w ogrodzie: domek to świetne zadaszenie dla piaskownicy! Ochroni bawiące się dziecko przed deszczem, ale też – przed palącym słońcem.

Lepszym, przyjaźniejszym dziecku i naturze rozwiązaniem jest domek drewniany. Wśród domków wykonanych z drewna wyróżniają się przede wszystkim dwa typy: malutkie domki, przypominające altankę ogrodową w wersji mini oraz duże, rozbudowane domki z dodatkowym wyposażeniem wewnątrz. W takim dużym domu znajdziemy stół i krzesła, czasem także regał na książki czy skrzynię na zabawki. Niestety, większość z nas nie może sobie pozwolić na wykorzystanie takiej kryjówki w aranżacji dziecięcego pokoju, a główną przeszkodę stanowi zwykle zbyt mały metraż pomieszczenia.

Rozwiązaniem alternatywnym, bardziej estetycznym niż domek plastikowy i zajmującym mniej miejsca niż domek drewniany będzie domek tekstylny. Odpowiednio oświetlony delikatnym źródłem światła, np. za pomocą cotton balls, stanowić będzie piękną dekorację pokoju i przytulny kącik dla malucha.

meble z litego drewna

Łóżko nie tylko do spania!

Prawdziwym hitem ostatnich lat jest łóżko z antresolą, które służyć może nie tylko do spania, ale również jako wspaniałe miejsce do wielu kreatywnych zabaw. Kryjówka w pokoju dziecka wykonana przy użyciu drewnianego łóżka antresola ma tę ogromną zaletę, że nie zajmuje dodatkowego miejsca. Cała konstrukcja wykorzystuje dokładnie tę samą przestrzeń podłogi, którą wykorzystałoby samo łóżko! Jak ze zwykłego piętrowego łóżka wykonać kryjówkę marzeń dla naszej pociechy? To proste! Wystarczy kupić odpowiedni stelaż oraz tekstylne dodatki, dzięki którym wyposażymy łóżko w „ściany” lub w namiot z daszkiem. Kolorowe zasłonki pozwolą osłonić dolną część konstrukcji, stwarzając sporo miejsca do zabawy w ukryciu. Dodatkową zaletą takiej kryjówki jest fakt, iż możemy ją doposażyć również o inne elementy wspaniałych dziecięcych zabaw, np. o zjeżdżalnię.

Łóżko antresola nas nie przekonuje? Możemy wybrać dla dziecka tradycyjne łóżko drewniane z baldachimem. Jeśli pociecha wyrośnie z zabaw w „bazie”, baldachim bez problemu można zdemontować, uzyskując w ten sposób standardowe łóżko dziecięce.