W każdym pomieszczeniu w domu przyda się mebel pojemny, praktyczny, a zarazem modny i ładny. Czy jednak – tak modna ostatnimi czasy – biała komoda będzie dobrze wyglądać w salonie? Mebel ten kojarzy nam się przede wszystkim z sypialnią, ewentualnie z łazienką lub przedpokojem. A zatem: czy białe komody w salonie będą się dobrze prezentować? Czy wypada je tam wstawiać? Oczywiście, że tak! Jednak nie do każdego salonu będzie pasować biała komoda. Sprawdź, czym się kierować podejmując decyzję.

Białe komody - do salonów w różnym stylu

Białe meble – w tym także komody – dobrze wyglądają w salonie, ale nie w każdym. Określenie „białe meble” jest jednak bardzo ogólne, wszak drewniane meble w tej barwie występują w wielu różnych stylach. Białe komody z przecierkami, wyraźnie postarzone i stosunkowo proste w budowie będą idealne do salonu w stylu rustykalnym. Nieco bardziej ozdobna wersja, ale wciąż w prostym, sielskim klimacie, to wymarzone wyposażenie salonu prowansalskiego. Fikuśne w formie białe komody na ozdobnych nóżkach będą doskonałe do salonu w stylu ludwikowskim. Wnętrza nowoczesne również bardzo lubią biel – meble drewniane, minimalistyczne i funkcjonalne, to najlepszy wybór do salonu w stylu skandynawskim, a awangardowa forma białej komody wspaniale wpasuje się w futurystyczny salon z dodatkami w soczystych kolorach. Jak więc widać, określenie „białe meble” - w tym: białe komody – to ogromne uogólnienie, bo w tej grupie znajdziemy zarówno meble romantyczne, jak i meble nowoczesne oraz postarzane. Jeśli więc marzy nam się biała komoda do salonu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki mebel będzie odpowiedni do wnętrza, pod warunkiem, że wybierzemy model we właściwym stylu.

Komoda w salonie… a po co?

Wiemy już, że białe komody to meble, które jak najbardziej można wstawić do salonu. Teraz warto jeszcze zastanowić się, po co taki mebel wstawiać do pomieszczenia, które służy nam zwykle za centrum życia rodzinnego, miejsce rozrywki, spotkań z bliskimi i domowych przyjęć. Wszak komoda to mebel służący do przechowywania bielizny, odzieży, albo pościeli… I tu warto podkreślić, że tak, jak zauważalna jest mnogość stylów, w których występują białe komody, tak i zróżnicowanie tych mebli pod kątem funkcjonalności i przeznaczenia jest znaczne. Komody mogą być duże, albo małe. meble drewnianeJedne są wąskie i wysokie, inne stosunkowo niskie, ale za to bardzo szerokie. Jedne są zgrabne i przypominają bardziej stolik nocny z szufladami, ale są i takie komody, które posiadają część z szufladami, część z drzwiczkami i jeszcze odkryte półki z koszami. Krótko mówiąc: każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! Jeśli nie potrzebujemy mebla do przechowywania np. odświętnej zastawy stołowej, domowej płytoteki, książek, których nie chcemy eksponować w biblioteczce czy innych przedmiotów, może kuszącą opcją okaże się stylowa komoda na wino? Dzięki niej można wygodnie przechowywać alkohol, przy okazji w fajny sposób eksponując ulubione trunki. Pamiętajmy, że komody w salonie mogą służyć za element większej dekoracji. Jeśli bezpośrednio nad nią, na ścianie, powiesimy duże lustro w stylowej drewnianej ramie, a na komodzie ustawimy kompozycję z wazonów, świeczników lub innych elementów dekoracyjnych, zyskamy piękny kącik, wypełniający przestrzeń dużego, przestronnego salonu – którą przecież trzeba jakoś zaaranżować, by pomieszczenie nie sprawiało wrażenia niedokończonego.

Białe komody – czy tylko do białych mebli?

Mówiąc o białych komodach w salonie, cały czas zakładamy, że wszystkie meble w pomieszczeniu są w kolorze białym, a stylistyka mebli jest spójna. Warto zastanowić się jeszcze, czy białą komodę można wstawić do salonu, w którym pozostałe meble występują np. w naturalnej barwie drewna, albo w innych kolorach? Czy w ogóle warto wziąć taką opcję pod uwagę? Nowoczesne aranżacje salonów pokazują, że w niektórych przypadkach jest to ciekawe rozwiązanie. Biała komoda świetnie wygląda jako uzupełnienie salonu urządzonego w czarno-białej kolorystyce. Jeśli pozostałe meble są czarne, a chcemy trochę rozjaśnić uzyskany efekt, biała komoda będzie do tego odpowiednia – pod warunkiem, że nie będzie stanowić pojedynczej białej plamy w całej kompozycji wyposażenia. W takiej sytuacji warto dobrać białą sofę i fotel, albo przynajmniej biały, włochaty dywan, czyli jakiś inny element wyposażenia w bieli, który jest sporych gabarytów i rzuca się w oczy. Inna sytuacja, w której białe komody dobrze prezentują się na tle kolorowych mebli? Salon shabby chic. Styl ten zakłada możliwość wyposażenia pomieszczenia zbieraniną różnych starych mebli, więc postarzana biała komoda bez problemu może stanąć obok pastelowej błękitnej biblioteczki i konsoli w kolorze brudnego różu. Warto tylko zachować pewną harmonię kolorystyczną, decydując się na podobne połączenie barw w dekoracyjnych dodatkach. Drewniane komody w białym kolorze dobrze będą prezentować się także w nowoczesnej odsłonie stylu klasycznego. Wybierając meble w naturalnym kolorze drewna, np. meble dębowe, możemy do nich dobrać białą komodę z dębowym blatem. W ten sposób mebel z jednej strony będzie nawiązywać stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia, z drugiej strony przełamie rutynę i doda wnętrzu nieco świeżości i dynamiki.