Tematyka ludowa na stałe zagościła w aranżacji wnętrz. Dodatki z łowickimi i kurpiowskimi wzorami cieszą się niesłabnącą popularnością i stanowią albo subtelne dekoracje we wnętrzach nowoczesnych, albo uzupełnienie mocno folkowej stylizacji. A meble? Czy istnieją takie typowo w stylu folk i czy znajdą zastosowanie w innych typach aranżacji?


Styl folk, czyli co?


meble w stylu folk


Kup meble z kolekcji Mexicana tutaj - https://www.seart.pl/mexicana-k-141.html


Folklor to – najogólniej ujmując – sztuka ludowa, ludowe dziedzictwo kulturowe charakterystyczne dla danego regionu. W powszechnym użyciu pojęcie to zostało nieco poszerzone, ponieważ zdarzają się folkowe aranżacje, będące zbieraniną wzornictwa typowego dla kilku różnych grup etnicznych.


Charakterystycznymi wyznacznikami stylu są: motywy i wzory zaczerpnięte ze sztuki ludowej, ręcznie zdobiona ceramika, naturalne tworzywa, wzorzyste i barwne tkaniny, wielobarwne zestawienia różnorodnych motywów i deseni. Styl folk jest stylem niezwykle pozytywnym, pełnym radosnej energii, zamiłowania do tradycji, przytulności. Feeria barw nie stanowi przytłaczającej mieszaniny, a prostota i kunszt są tutaj doskonale wyważone.


Meble w stylu folk – cechy charakterystyczne


meble w stylu folk


Kup meble z kolekcji Mexicana tutaj - https://www.seart.pl/mexicana-k-141.html


Jednym z najsilniejszych elementów aranżacji folklorystycznej są odpowiednio dobrane meble. Można, oczywiście, wybrać meble drewniane o prostych kształtach i masywnych bryłach, jest to jednak bezpieczniejsza opcja aranżacyjna. Jeśli chcemy stworzyć naprawdę klimatyczne, wyjątkowe miejsce, będące wyrazem umiłowania sztuki ludowej i tradycji, warto postawić na niebanalne wyposażenie. Meble w stylu folk będą zawsze meblami z litego drewna. Najlepiej w tego typu aranżacjach sprawdzają się meble świerkowe, jodłowe lub meble z drewna sosnowego. Zanim przystąpimy do urządzania mieszkania na ludową nutę, warto zastanowić się, jaki region ma stylistycznie reprezentować nasza aranżacja. Klasyczne meble świerkowe z ręcznie rzeźbionymi frontami – jak w kolekcji Mexicana – to typowe wyposażenie mieszkania urządzonego w stylu góralskim. Takie meble momentalnie przeniosą nas w krainę górskiej chaty. Są niezwykle klimatyczne i dają bardzo przytulną atmosferę, zwłaszcza gdy utrzymane są w naturalnym wybarwieniu drewna, podkreślonego jedynie ciepłym, miodowym odcieniem oleju. Do takich mebli z drewna świerkowego wspaniale pasują zwierzęce skóry, bawełniane koronki, elementy wyplatane z wikliny, polne kwiaty oraz tkaniny w, charakterystyczne dla stylu góralskiego, kwiatowe wzory.


Wyjątkowe meble z drewna jodłowego wzbogacone przepięknymi, ręcznie rzeźbionymi frontami, nadadzą każdej stylizacji niepowtarzalny, ludowy charakter. Choć wyposażenie ponownie nawiązuje przede wszystkim do stylu podhalańskiego, kolekcję mebli drewnianych Jagna z powodzeniem można wykorzystać do wielu innych aranżacji. Pamiętać trzeba jedynie, że dobierając dodatki dekoracyjne, należy zachować umiar – bogato zdobione meble same w sobie są już mocnym akcentem ozdobnym i trzeba uważać, by nie doprowadzić do wrażenia przeładowania i zagracenia przestrzeni.


Jeśli marzy nam się duża ilość wyrazistych dekoracji w intensywnych kolorach i w typowo ludowym wzornictwie, odpowiednią bazą będą meble w stylu folk, utrzymane w prostej linii vintage. Sosnowe meble Vintage o klasycznych kształtach wyposażone zostały w czarne, metalowe okucia. Stylistyka tych mebli przywodzi na myśl prostą, wiejską chatę sprzed wielu lat. Meble z kolekcji Vintage mają w sobie coś z klimatu folklorystycznego, ale bez trudu można je wykorzystać w wielu różnych typach aranżacji wnętrza.


Co do mebli w stylu folk?


meble w stylu folk


Kup meble z kolekcji Mexicana tutaj - https://www.seart.pl/mexicana-k-141.html


Ogromną zaletą mebli z linii folk jest to, że stanowią one wyposażenie niezwykle naturalne i neutralne. Stanowią doskonałą bazę do stworzenia aranżacji pełnej ludowych akcentów, ale równie dobrze będą się prezentować w pomieszczeniach klasycznych czy nowoczesnych. Wyrazistość i stylistyczne ukierunkowanie zyskują bowiem dzięki odpowiedniemu zestawieniu ich z dodatkami dekoracyjnymi i z właściwą kolorystyką. Jeśli chcemy uzyskać wnętrze tradycyjne w stylu folk, nie bójmy się zestawiać ze sobą zróżnicowanych wzorów i kolorów. Intensywne barwy warto przełamać odrobiną bieli, a wzorzyste ludowe wzornictwo dobrze jest zestawić z gładkimi, jednobarwnymi powierzchniami. Barwy, które szczególnie dobrze czują się we wnętrzach folkowych to fuksja, żółty, czerwony, chabrowy, pomarańczowy, biały i czarny. Jeśli wybieramy jednobarwny dywan, można zestawić go z wzorzystą tapetą – i odwrotnie: gdy dywan, poduszki dekoracyjne i zasłony udekorowane są łowickimi wzorami, ściany powinny pozostać jednokolorowe. W ten sposób uzyskamy harmonijną, spójną całość, radosną i zróżnicowaną, ale bez efektu jarmarcznego misz-maszu.


W bardziej nowoczesnym wydaniu aranżacji folk biel i naturalne drewno dominują w pomieszczeniu. W takiej stylizacji do białych ścian i drewnianych mebli można dobrać kilka intensywnych akcentów: kolorowe poduszki, ręcznie malowany wazon czy lalkę w ludowym stroju.