Meble drewniane pokryte lakierem cieszą się obecnie ogromną popularnością, ponieważ fronty wykończone na wysoki połysk utożsamiane są z nowoczesną elegancją. Najchętniej wstawiamy lakierowane meble do kuchni, ale znajdą swoje miejsce także w salonie glamour czy nowocześnie zaaranżowanym przedpokoju. Jak każdy rodzaj mebli, tak i meble lakierowane mają swoje zalety i wady – warto poznać je wszystkie, zanim podejmiemy decyzję o zakupie mebli z błyszczącymi frontami i blatami.


Meble lakierowane – wady i zalety, czyli kilka istotnych faktów

meble lakierowane


Zakup produkty z tej kolekcji tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-mix.html

Meble lakierowane pięknie się prezentują – to nie ulega wątpliwości. Aby jednak długo cieszyły oko swym nieskazitelnym wyglądem, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Niestety, meble drewniane pokryte lakierem nigdy nie będą tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak np. meble olejowane: przyczyna leży w sposobie impregnacji mebli i wpływie środka wykończeniowego na strukturę drewna. W przypadku mebli olejowanych mamy do czynienia z głęboką impregnacją – środek wykończeniowy wnika w strukturę drewna i chroni je niejako od środka. Tak zabezpieczone drewno ma zdolność do samoregeneracji, więc nawet, jeśli powstaną drobne skazy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że… znikną same! W przypadku drewnianych mebli lakierowanych powłoka ochronna nie wnika do wewnątrz drewna, lecz tworzy zewnętrzną warstwę. Powstała z warstwy lakieru bariera może być postrzegana jako tarcza chroniąca drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale jednocześnie sama powłoka zostaje wystawiona na działanie wszystkich szkodliwych czynników. A jeśli powierzchnia lakieru zostanie zarysowana bądź odpryśnie, nie ma innej rady – trzeba zdjąć z mebla cały lakier i położyć go na nowo… Jeśli zignorujemy ubytki powstałe na lakierowanej powierzchni, nie tylko uzyskamy brzydki, niedbały wygląd domowego wyposażenia, ale narazimy nasze drewniane meble na poważniejsze uszkodzenia - „nagie” drewno, w miejscach, w których warstwa ochronna lakieru została uszkodzona, staje się łatwym celem dla ataku wilgoci, wysokich temperatur, ostrych narzędzi etc. Wśród zalet mebli lakierowanych niewątpliwie należy wymienić pewnego rodzaju dostojność, jaką te meble wprowadzają ze sobą do wnętrza. Pomieszczenie, w którym znajdą się meble lakierowane na wysoki połysk, staje się kwintesencją dobrego smaku i nowoczesności. Gładkie tafle pięknie odbijają światło, czyniąc wizualnie przestronnym nawet niewielkie i stosunkowo ciemne pomieszczenie. Niestety, gładka tafla lakierowanych frontów to także zmora dla wielu gospodyń domowych – na takiej powierzchni widać każdy pyłek, każdy kłaczek i – co najgorsze – każdy odcisk palca. Jeśli masz w domu małe dzieci, istnieje duże prawdopodobieństwo, że walka z odciśniętymi na meblach paluszkami będzie długa i z góry skazana na porażkę! Aby nieco polepszyć sytuację mebli lakierowanych, warto wspomnieć, że nie trzeba ich poddawać konserwacji tak często, jak meble olejowane i woskowane.


Codzienna pielęgnacja mebli lakierowanych

meble lakierowane


Zakup produkty z tej kolekcji tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-new-k-112.html

Wśród zalet mebli lakierowanych koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że są niezwykle łatwe do utrzymania w czystości. Nie trzeba, a właściwie to nawet nie należy, stosować do ich codziennej pielęgnacji specjalnych środków czyszczących i zaawansowanych technologii. Tak naprawdę wystarczy nam czysta, miękka ściereczka i trochę letniej wody z dodatkiem mydła lub delikatnego płynu do mycia naczyń. Lakierowane meble drewniane należy przecierać lekko wilgotną ściereczką. Unikamy wszelkiego rodzaju mleczek czyszczących, gdyż mogą one spowodować matowienie lakieru. Wystrzegać należy się wszelkich środków z mikrogranulkami czyszczącymi oraz szorstkich ścierek, gąbek i drapaków – ich użycie to niemal pewność, że gładka, lśniąca lakierowana powierzchnia pokryje się zarysowaniami. Bezwzględnie należy unikać kontaktu lakierowanych części mebli ze środkami zawierającymi alkohol, aceton i amoniak – powodują one rozpuszczanie lakieru. Przy codziennej pielęgnacji mebli lakierowanych koniecznie trzeba pamiętać o szybkim usuwaniu powstałych zabrudzeń – nie należy doprowadzać do sytuacji, w której plamy zasychają na powierzchni mebla, gdyż mogą one spowodować jego trwałe odbarwienie. Choć dzisiejsze lakiery są bardzo trwałe i skutecznie chronią drewno m.in. przed niekorzystnym działaniem wody, warto zadbać o to, by blaty szafek nie miały zbyt długiego kontaktu z mokrymi plamami. Meble drewniane nie lubią kontaktu z wodą, bez względu na to, w jaki sposób zostały zaimpregnowane.


Renowacja mebli lakierowanych krok po kroku

meble lakierowane


Zakup produkty z tej kolekcji tutaj - https://www.seart.pl/sara.html

Raz na kilka lat przychodzi taki czas, że piękne, lśniące i gładkie powierzchnie lakierowanych mebli przestają zachwycać swoją nieskazitelnością. Wówczas trzeba sięgnąć po środki bardziej radykalne niż ściereczka z mikrofibry i odrobina wody. Renowacja mebli lakierowanych jest procesem dość czasochłonnym i wymagającym precyzji, ale przy odpowiednim przygotowaniu każdy jest w stanie samodzielnie przeprowadzić ją w domowych warunkach. Gwarancją sukcesu jest dokładne usunięcie starej warstwy lakieru z odświeżanego mebla. Lakier jest dość gruby i twardy i osobom bez doświadczenia jego usunięcie może sprawić pewną trudność. Istnieje kilka sposobów pozbywania się starej warstwy ochronnej z mebli lakierowanych:


zastosowanie papierów ściernych – od gruboziarnistego do drobnoziarnistego;

zastosowanie opalarki i szpachelki;

zastosowanie specjalnego środka chemicznego i szpachelki.

Pierwsza metoda jest najbardziej czasochłonna i męcząca, ale jednocześnie jest metodą najczęściej wybieraną, zwłaszcza przez osoby, które lakierowane meble odnawiają po raz pierwszy. Dlaczego? Zastosowanie papieru ściernego jest dla czyszczonych powierzchni stosunkowo bezpieczne, nieumiejętne użycie opalarki może spowodować przypalenie wierzchniej warstwy drewna pod lakierem, a środki chemiczne do usuwania lakieru są łatwopalne i trzeba bardzo pilnować, by dokładnie oczyścić z nich mebel po pozbyciu się lakierowanej powłoki. Zdrapując kawałki lakieru szpachelką również trzeba być ostrożnym, aby nie uszkodzić warstwy drewna. Gdy już uporamy się z usunięciem starej powłoki, najtrudniejszą część pracy mamy za sobą. Dalej należy już tylko dokładnie przeszlifować powierzchnię mebla, odpylić, umyć i pozostawić do wysuszenia. Następnie mebel pokrywamy nową powłoką lakieru. W tym celu należy wybrać środek ochronno-dekoracyjny i nałożyć go na mebel szerokim pędzlem lub wałkiem do malowania. Producenci lakierów zalecają użycie 2-3 warstw preparatu, pomiędzy kolejnymi warstwami należy odczekać ok. 4 godzin. Jeśli poszczególne warstwy lakieru (poza wierzchnią, ostatnią warstwą) przeszlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym, istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza i różnych nierówności.