Nowoczesne nurty we wnętrzarstwie połączone z rozwojem technologii sprawiają, że coraz częściej wybieramy do swojego mieszkania ciemne podłogi. Nie jesteśmy już skazani na wielobarwne klepki w różnych odcieniach ani wycierające się dywany. Ciemne barwy na podłodze już same w sobie stanowią interesującą dekorację. Problem może pojawić się wówczas, kiedy postanowimy dobrać do nich odpowiednie meble drewniane. Co zatem zrobić, żeby meble dobrze pasowały do ciemnej podłogi?

Ciemne podłogi i ciemne meble. Czy to nie za dużo?

drewniana komoda

Wiecej mebli z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

W sztuce wyposażenia wnętrz zestawienie kolorów o podobnych odcieniach i tonacji jest bardzo popularnymi i bezpiecznym zabiegiem. Nie ma obawy, że któryś z elementów nie będzie pasował do całości. Ciemne podłogi w towarzystwie nieco jaśniejszych ścian często są bardzo dobrym tłem także dla mebli w ciemnych odcieniach.

Wprowadzając do swojego mieszkania takie zestawienie, nie można zapominać o tym, że nasze wnętrze wizualnie stanie się mniejsze. To właśnie jasne kolory najlepiej odbijają światło, sprawiając wrażenie większej przestrzeni. Ciemne meble będą pasowały do obszernych wnętrz, w których nie będziemy się obawiać o ich przestronność niezależnie od rodzaju dekoracji. Można też umieścić je na podłogach utrzymanych w wysokim połysku, które odbiją część promieni.

Ciekawym przykładem ciemnych mebli, które będą świetnie komponowały się ze wspomnianymi podłogami, są meble z serii Rustyk. Te elementy wyposażenia wykonane zostały z drewna sosnowego, które utrzymane jest w ciemnej kolorystyce. Całość dodatkowo podkreślają metalowe uchwyty i zawiasy w kolorze czarnym. W serii produktów można znaleźć masywne meble do sypialni, jadalni, a także salonu.

Stawiamy na kontrast

Nie zawsze dysponujemy tak dużym pomieszczeniem, żeby móc wybić sobie z dłoni atut w postaci jasnych ścian i innych produktów wykończeniowych w takim odcieniu. Ciemne wnętrza to prestiż i elegancja, ale często wystarczy tylko ciemna podłoga. To ona będzie stanowiła wyraziste tło i podkreślała inne akcenty dekoracyjne. Spora część projektantów wnętrz skłania się właśnie ku kontrastowi i do ciemnych podłóg poleca jasne meble.

Umieszczenie w towarzystwie ciemnej podłogi jasne meble znacznie ożywią całe wnętrze. Ich bryły będą widoczne na tle paneli albo płytek ceramicznych. W tym układzie można postawić na meble drewniane o wyraźnie zarysowanych słojach i masywnej konstrukcji. Dobrze prezentują się elementy, które mają regularne i proste formy.

Szukając mebli pasujących do ciemnej podłogi, warto zwrócić uwagę na dębowe meble z serii Grande. To niezwykle eleganckie wyroby, które cechują się świetną jakością i nowoczesną stylistyką. Mają regularne kształty, a deseń drewna nie jest przesadnie skomplikowany. Dzięki temu nie stworzą wizualnego nieładu i nie będą gryzły się ze wzorem drewna na podłodze. Dla uzyskania jeszcze ciekawszego efektu, meble można wyposażyć w dyskretne naturalne oświetlenie.

Lekkość i prosty styl

drewniana witryna

Wiecej mebli z kolekcji Grande znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/grande-k.html

Ciemna podłoga nie zawsze będzie stanowiła jedynie tło dla innych części wyposażenia mieszkania. Często jej deseń i wyjątkowa kolorystyka sprawiają, że nie mamy ochoty jej przykrywać wykładzinami, a nawet meblami. Ciekawe imitacje marmuru, czy czarne egzotyczne drewno nie w każdym zestawieniu będzie prezentowało się równie dobrze. W tym przypadku także warto postawić na meble drewniane, które oferuje Seart.

Dobrym przykładem mogą być meble zgromadzone w grupie Dream Bedroom. Wykonane są przede wszystkim z jasnego drewna dębowego i z myślą o wyposażeniu sypialni. Tym, co już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę, jest wizualna lekkość poszczególnych produktów. Łóżka drewniane ustawione są na wysokich nogach, co pozwala wyeksponować sporą część podłogi. Także proste szafki nocne są wykonane w taki sposób, że przestrzeń pod nimi nadal pozostaje widoczna. Komplet mebli z tej serii sprawi, że elegancka ciemna podłoga nie zostanie stłumiona przez wyposażenie pokoju.

Czy meble drewniane pasują do ciemnych podłóg?

Większość z produktów, których przykładami posłużono się w powyższym tekście, to meble drewniane. Są odpowiednio zabezpieczone i częściowo wspomagane innymi materiałami. Choć ze zróżnicowaną intensywnością, to naturalna struktura drewna stale jest widoczna na ich powierzchni. Pojawia się zatem pytanie, czy drewniane meble z widocznymi słojami i przebarwieniami będą dobrze pasowały do ciemnego koloru podłogi?

Jak pokazały przykłady, może tak być. Jeśli wnętrze mieszkania wyposażone jest w panele, na których także widać układ słoi, sprawa jest prosta. Wystarczy tylko dobrze zestawić ze sobą rodzaj paneli i mebli. W przypadku, kiedy na podłodze chcemy ułożyć płytki ceramiczne, warto postawić na takie, które mają możliwie najbardziej gładki wzór. Czarny marmur z pojedynczymi żyłami lub czarny gres z jasnymi przebarwieniami będą pięknym tłem dla drewna. Z kolei płytki z wieloma przebarwieniami albo intensywnym wzorem sprawią, że struktura drewna może wprowadzić przesyt naturalnych akcentów.

Polecane meble drewniane