Przemeblowanie, remont, zmiana aranżacji czy przeprowadzka. W każdej z tych sytuacji może się okazać, że dotychczasowe meble nie pasują do nowej aranżacji. W nowym miejscu mogą też stracić swoją dotychczasową funkcjonalność. Część z mebli z pewnością trafi na rynek wtórny, ale co zrobić z tymi, które nadal są w dobrym stanie i darzysz je sympatią? Nie musisz się ich pozbywać. Wystarczy zmienić ich wygląd i nadać nowego charakteru.

Zalety mebli drewnianych

komoda drewniana

Wiecej mebli z kolekcji Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html

Nie wszystkie meble nadają się do tego, żeby próbować dopasować je do nowych realiów. Meblościanki malowane na wysoki połysk wracają co prawda do łask w aranżacjach typu vintage, jednak trudno je odnawiać. Podobnie ze zniszczonymi meblami z płyt pilśniowych czy drewnopodobnych. Jeśli jednak mamy do czynienia z szafami lub innymi elementami wykonanymi z drewna, warto wysilić się i nadać im nowego życia. Dlaczego właśnie im?

Meble oferowane przez większość producentów produkowane są głównie z płyt meblowych, które jedynie imitują drewno. Są one nieco lżejsze i tańsze niż produkty wykonane z drewna sosnowego czy dębu. Jednak na tym ich zalety kończą się. Nawet najnowocześniejsze płyty meblowe są jedynie imitacją prawdziwych desek. Ustępują im trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Znacznie gorzej znoszą wilgoć, a każde pęknięcie czy drobne uszkodzenie może prowadzić do poważnego zniszczenia. W związku z tym żywotność takich produktów jest znacznie mniejsza niż mebli wykonanych z naturalnego drewna.

Meble drewniane charakteryzują się także niepodrabialnym i oryginalnym deseniem. W meblach produkowanych z płyt szuka się sposobów, żeby uzyskać efekt nieregularnych słoi czy przebarwień. Niestety bezskutecznie. Naturalne meble drewniane z łatwością można odnowić, używając do tego specjalnych farb lub lakierów. Zachowuje się przy tym struktura drewna, która nadal pozostaje ozdobą. W przypadku lakierowanych płyt drewnopodobnych często dodatkowo pokrytych warstwą folii malowanie może nie przynieść zamierzonego efektu.

Mogą Cię zainteresować


Wymiana akcesoriów meblowych

Jak wspomniano, malowanie jest najłatwiejszym sposobem na zmianę wyglądu mebli drewnianych, jednak nie jedynym. Nieco tańszym i mniej inwazyjnym sposobem jest wymiana akcesoriów meblowych. Może być przeprowadzana jako czynność samodzielna lub uzupełnienie malowania.

Najłatwiejszym elementem, który możesz wymienić samodzielnie, są klamki i uchwyty. Zamknięcie pojawia się w każdej komodzie, szafie czy regale. Jeśli sięgasz po nowe akcesoria, zadbaj o to, żeby stylowo dopasowane były do otoczenia. Ważna jest nie tylko kolorystyka tych produktów, ale także ich styl. Powinny pasować do uchwytów w innych meblach czy stylu pozostałych dodatków.

W większości przypadków elementy te mocowane są na przelotowych śrubach o standardowym rozstawie. Dlatego wymiana uchwytów nie zajmie wiele czasu i poradzisz sobie z tym, nawet jeśli nie masz doświadczenia. Jeśli meble wyposażone są w klamki, z ich wymianą także nie powinieneś mieć kłopotu.

Do innych akcesoriów, które można wymienić, żeby podkreślić nowy wygląd mebli drewnianych, należą wszystkie elementy metalowe. Można zaliczyć do tej grupy przede wszystkim okucia i szyldy, ale także zawiasy. W tym przypadku montaż może sprawić nieco więcej problemów, ponieważ większość akcesoriów mocowana jest za pomocą gwoździ czy ćwieków. Ciekawym sposobem, który z pewnością zmieni charakter mebla, jest demontaż skrzydła. Warto jednak pamiętać, że w niektórych konstrukcjach drzwi chowają się pod górną wystającą część szafy lub komody tworząc jednolitą bryłę. Wówczas zdjęcie drzwiczek sprawia, że efekt okazuje się mało estetyczny.

Zmień charakter mebla drewnianego

szafka rtv drewniana

Wiecej mebli z kolekcji Country New znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/country-k-81.html

Metalowe akcesoria to klucz do tego, żeby stary mebel zyskał nowego wyglądu i mógł być umieszczony w nowoczesnej aranżacji. Wśród tych produktów warto wskazać szyldy na kluczyk, okucia czy ćwieki, które ze starej szafy czy komody pomogą Ci stworzyć nowoczesny industrialny mebel. Metalowe okucia narożników czy drzwiczek meblowych nie tylko pięknie ozdobią wybrany element, ale także wzmocnią go. Dzięki temu jego żywotność jeszcze bardziej się wydłuży.

Podczas wyboru tych dodatków musisz pamiętać, że ich forma zmieni charakter całego mebla. Znakomicie widać to na przykładzie skrzyń i prostych szaf, które mają kształt przypominający sześcian. Montaż bogato zdobionego szyldu i okuć narożnych z motywami roślinnymi sprawia, że mebel zyska charakteru pasującego do wnętrz rustykalnych. Z kolei okucia proste, przypominające wyklepany kowalskim młotem płaskownik i pomalowany czarnym lakierem, nadadzą industrialnego charakteru. Podobnie jest z szyldami na frontach, które nawet samodzielnie potrafią zmienić wygląd prostych mebli.

Stosowanie tych dodatków ma jeszcze jedną zaletę. Mianowicie zyskasz mebel oryginalny, którego nie znajdziesz w wyposażeniu mieszkania znajomych lub rodziny. Takie dodatki w meblach mogą stać się charakterystyczną cechą Twojego pensjonatu czy hotelu. Dzięki temu zyskasz parę punktów do prestiżu firmy.

Mogą Cię zainteresować