Salon - centrum każdego domu, kolebka życia rodzinnego, miejsce odpoczynku, a także rodzinnych Meble do pokoju gościnnegoi przyjacielskich spotkań. Pełen życia i radości, gwaru i okrzyków bawiących się dzieci, przeplatanych z głosem troskliwej, krzątającej się gdzieś obok mamy. Czasem cichy i spokojny, pozwalający na odpoczynek przy dobrym filmie, czy ulubionej książce, innym razem głośny, pełen gości, rozmów i krzątaniny.

Jaki powinien być?

Jak go urządzić aby dobrze spełniał swoje funkcje, dawał poczucie komfortu i bezpieczeństwa oraz możliwość relaksu i odpoczynku?

Odpowiedź wcale nie jest taka prosta i wymaga wnikliwej analizy naszych potrzeb, a zarazem naszych możliwości. Inaczej bowiem urządzimy salon w dużym domu, a inaczej mały salonik w blokowym mieszkanku.

Zaczynając zatem od tego kryterium, zastanówmy się jak urządzić mały salonik w bloku, który poza funkcją gościnną i reprezentacyjną, często musi jeszcze pełnić funkcję sypialni. Podstawą w takim wypadku jest miejsce do spania. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na ustawienie tradycyjnego łóżka, dlatego konieczny będzie „przemyślany„ zakup Meble do salonukanapy lub narożnika. Nie przez przypadek podkreśliliśmy słowo „przemyślany”, rozkładane kanapy często są bardzo niewygodne i nie tylko uniemożliwiają wygodny i spokojny sen, ale również niszczą nasze kręgosłupy. Dlatego wybierając je, musimy zwrócić uwagę nie tylko na ogólny wygląd i styl, ale przede wszystkim na rodzaj konstrukcji i zastosowane materace. No chyba, że ma to być kanapa okolicznościowa, na wypadek przyjazdu gości, czy „ukochanej” teściowej...?. W takim wypadku im mniej wygodna, tym lepiej, teściowa po nieprzespanej nocy, na pewno szybciej wyjedzie. Oczywiście to tylko żarcik, kochamy nasze teściowe, dlatego wnikliwie przeanalizujemy system rozkładania kanapy, którą planujemy zakupić. Wiemy przecież dobrze, że w tak zwane „ciche dni” sami możemy na niej wylądować. Kończąc żarty i wracając na ziemię, uznajemy, że wygodna kanapa, lub narożnik zostały wybrane. Oczywiście na tym nie kończy się meblowanie salonu, dlatego analizujemy kolejne funkcje, jakie miejsce to ma spełniać. Jeśli mieszkanie jest małe i salon ma pełnić funkcje sypialni, musimy w nim zmieścić nie tylko wypoczynek i „ukochany” telewizor, ale przede wszystkim wszystkie nasze potrzebne rzeczy, ubrania, pościele, książki i oczywiście wszystkie drobiazgi, których nie brakuje w żadnym domu. Jak to zrobić, kiedy do dyspozycji została tylko mała ściana? Niestety w takim wypadku będziemy musieli zrezygnować pojedynczych szaf i komód, a konieczne będzie ustawienie tradycyjnej meblościanki, która jest niezastąpiona w maksymalnym wykorzystywaniu powierzchni. Wysoki mebel pełen szafek i półek, pomieści wszystkie potrzebne rzeczy, oraz pozwoli na wyeksponowanie pamiątek czy innych cennych dla nas rzeczy. Przy dzisiejszej pomysłowości i kreatywności projektantów mebli, nawet meblościanka, może być nie tylko praktycznym, ale również pięknym meblem, dlatego nie musimy się martwic, że zostaniemy uznani za staromodnych.

Większy salon pozwoli na ustawienie pojedynczych, lepiej wyeksponowanych mebli. W takim wypadku będziemy Meble do pokoju dziennegopotrzebować szafy do salonu, komody, witryny, ławy, oraz szafki RTV. Pojedyncze meble będziemy mogli dowolnie zestawiać, a nawet przemeblowywać, jeśli dotychczasowy układ zwyczajnie nam się znudzi.

Ideałem jest duży salon, w którym nie musimy martwić się o powierzchnię. Pozwala on na zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań, realizację naszych marzeń i fantazji. Zmieścimy w nim nie tylko piękne meble i wypoczynek, ale również kominek, czy tak ostatnio popularną „kozę”. Naturalny ogień, nie tylko zagwarantuje ciepło, ale również wprowadzi niepowtarzalny nastrój sprzyjający relaksowi i odpoczynkowi. Centrum salonu zajmie z pewnością wygodny wypoczynek, tu jednak nie chcemy zabierać głosu, bowiem nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Niezależnie jednak czy będzie to mała kanapa, czy duży narożnik, możemy dać jedną radę, pamiętajmy o zdejmowanych pokrowcach, które zagwarantują czystość i estetykę, bowiem nawet najładniejsza i najwygodniejsza kanapa, poplamiona i zabrudzona, nie będzie dobrą wizytówką.

Nieograniczona powierzchnia uruchamia naszą wyobraźnię, pozwalając na wykreowanie wnętrza, które nie tylko zaspokoi nasze podstawowe wymagania i potrzeby, ale również pozwoli na realizację marzeń. Oczywiście inaczej umebluje salon osoba samotna, czy młode, jeszcze bezdzietne małżeństwo, a inaczej będzie wyglądał pokój gościnny dla kilkuosobowej rodziny. Od nas zależy czy salon ma być funkcjonalny, przytulny, czy może reprezentacyjny. Jeśli głównym wyznacznikiem będzie funkcjonalność, zadbamy o wygodne fotele czy kanapy i odpowiednio dopasowaną ławę, Oczywiście zamiast odkrytych regałów wybierzemy oszklone witryny, które zabezpieczą ich wnętrze przed kurzem. Istotny będzie również system prowadnic, bardziej wymagający zadbają o to by meble posiadały prowadnice wysokiej jakości, najlepiej z opcją cichej pracy i możliwością samo domykania. Im gładsza i bardziej śliska powierzchnia mebli, tym łatwiej będzie je utrzymać w czystości, dlatego ten aspekt również warto wziąć pod uwagę.

Przytulny salon tworzą nie tylko meble, ale stylistyka całego wnętrza. Zastosowane farby, tapety, a nawet ewentualne firany i zasłony dają poczucie ciepła i przytulności. Przytulne wnętrze, niezależnie czy nowoczesne, czy w stylu retro pełne jest dodatków, pamiątek, kolorowych poduszek. Regały pełne książek, płyt, różnych bibelotów, a także rodzinnych fotografii podkreślą styl wnętrza, a nawet zdradzają pewne rodzinne wartości. Oczywiście konieczny jest dywan podkreślający panujący we wnętrzu klimat i pozwalający na beztroskie zabawy na podłodze. Jeśli wnętrze ma być przytulne, powinniśmy wybrać meble do salonu z naturalnego drewna, maja one bowiem wewnętrzne ciepło i tworzą niepowtarzalny klimat, którego nie da się stworzyć na bazie mebli z płyty czy i innych sztucznych materiałów. Jeszcze tylko kominek, wygodny fotel, ciepłe kapcie i ulubiona herbata, a mamy zagwarantowany relaks i odpoczynek, nawet po ciężkim dniu.

Nieco surowsze będzie wnętrze salonu reprezentacyjnego, którego głównym zadaniem będzie przyjmowanie gości, a nawet Regał drewniany na książkizaskakiwanie czy wręcz szokowanie ich niepowtarzalnym stylem. Urządzając go warto skorzystać z porad stylistów czy projektantów, chyba że sami posiadamy takie umiejętności. Największe wrażenie robi duże i przestronne wnętrze. Nowoczesne trendy wyznaczają prostą i minimalistyczna formę, czasem nawet nieco chłodną, dlatego wkomponowanie naturalnego ognia często jest jedynym ciepłym w odbiorze miejscem salonu. Duży narożnik daje klimat luksusu, podobnie jak ekskluzywne skórzane kanapy. A jakie meble będą odpowiednie do takiego stylu? Zdecydowanie nowoczesne, proste i masywne meble z drewna, gwarantują one bowiem nie tylko trwałość, ale przede wszystkim dużo mówią o naszym „portfelu”. Nowoczesny salon nie jest zagracony, wystarczy kilka pojedynczych, ale funkcjonalnych mebli. Nie może zabraknąć dobrze wyeksponowanego barku, oraz podświetlanych witryn, które podkreślą piękno naszych cennych zastaw. Duża, niska szafka RTV to tylko dodatek do plazmy zawieszonej na ścianie. Całość klimatu podkreśli właściwie dobrane oświetlenie. Nieco cieplejszy, ale równie reprezentatywny styl pokoju gościnnego możemy uzyskać stosując drewniane meble stylowe. Równie masywne, ale w odróżnieniu od nowoczesnych, w bardziej wyszukanym kształcie, z zastosowaniem ozdobnych frezów, wieńcy, oraz elementów giętych. Jednym słowem dostojne i majestatyczne, jak na królewskim dworze.

Podsumowując dotychczas uwzględnione kryteria wyboru mebli do salonu, nie da się nie zauważyć, że głównym wyznacznikiem jest status społeczny jaki reprezentujemy oraz zasobność naszego portfela, a także funkcje jakie salon ma pełnić. Pozostając nadal w sferze finansów, oraz ich wpływie na wybór mebli warto podważyć utarty schemat, że meble z drewna są dużo droższe od mebli z płyty. Oczywiście nie mamy na myśli najtańszych i najprostszych wyrobów z płyty o niskiej jakości, przy zakupie których z góry wiadomo, że nie przetrwają one zbyt długo. Porównując jednak ceny mebli z drewna i płyty o podobnym standardzie, okazuje się, że różnice wcale nie są tak duże. Warto zatem dobrze przeanalizować oferty i wybrać naturalne, przyjazne dla człowieka drewniane meble, które charakteryzuje dużo większa trwałość, a także możliwość odnawiania. Zniszczonej płyty nie możemy odnowić, a uszkodzone krawędzie, które są najczęstszym problemem tych mebli, pozbawiają je estetyki i kwalifikują do pilnej wymiany. Drewno poddane renowacji, odzyskuje swoje pierwotne piękno, a meble nawet po wielu latach użytkowania ciągle mogą wyglądać jak nowe.

Drewniane, dębowe meble do salonPozostaje zatem styl, w jakim chcielibyśmy urządzić pokój gościnny. Nowoczesne meble do salonu nieco omówiliśmy, wiemy zatem, że obecnie panuje moda na proste i minimalistyczne bryły, najlepiej zestawy zawierające boczne witryny, niską szafkę RTV, oraz wiszące półki, które dobrze uzupełniają tę konfigurację. Niskie, masywne komody oraz witryny z podświetleniem LED to równie nowoczesne rozwiązania, które dają poczucie harmonii i uporządkowania. Dębowe meble do salonu wprowadzą klimat nieco ekskluzywny, bukowe surowszy i chłodniejszy, natomiast sosnowe meble do pokoju gościnnego stworzą ciepły i przytulny klimat.

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się meble rustykalne, kolonialne, oraz białe meble prowansalskie. Nie jest to krótkotrwała moda, lecz głębsza potrzeba wynikająca z nieodwracalnych zmian zachodzących w coraz to nowocześniejszym świecie. Otoczeni zewsząd zdobyczami cywilizacji zaczynamy tęsknić za tym co proste, ciepłe, naturalne, zapamiętane z danych lat. Dlatego też zapotrzebowanie na meble postarzane wzrasta. Urządzamy na ich bazie nie tylko odrestaurowane wiejskie chałupy, ale także miejskie domy i blokowe mieszkania. I tak coraz częstszym widokiem jest salon w stylu retro? Niepowtarzalny klimat i przytulność jaki tworzą meble rustykalne pozwala na relaks i złapanie oddechu. Nawet jeśli świat wokół ciągle pędzi, możemy się na chwilę zatrzymać i po prostu odpocząć.

Jaki zatem powinien być pokój gościnny w stylu retro?

Na pewno nie może być zbyt zagracony, istnieje bowiem ryzyko przesady w ilości zgromadzonych ozdób, pamiątek, czy innych drobiazgów, które choć pasują do tego stylu, w zbyt dużej ilości mogą sprawiać wrażenie nie ładu i bałaganu. Fason i kolorystyka mebli, to oczywiście indywidualny wybór, jednak niewątpliwie urokliwie prezentuje się salon w stylu prowansalskim. Białe meble rozświetlają pomieszczenie dając poczucie sielskości i bezpieczeństwa, harmonii i szczęścia. Delikatne, ciemniejsze dodatki, to fantastyczny kontrast, który dodatkowo podkreśla piękną linię tych mebli. Masywne i często wręcz toporne meble wiejskie będą pasowały do odnowionej chałupy, lub tradycyjnego domu z drewna. Decydując się na takie meble możemy mieć pewność, że nie tylko stworzą niepowtarzalny klimat, ale przetrwają wiele lat, a nawet że będą służyły kolejnym pokoleniom. Meble retro mogą mieć różny kształt, fason i kolor, jednak łączy je jedno - wykonanie zgodne z technikami sprzed lat. Powoduje to, że są one bardzo trwałe, nie ma tu bowiem obawy, że poluzują się nowoczesne wkręty, czy inne elementy montażowe. Dlatego też meble w stylu rustyk są dostarczane w całości – już zmontowane. Wymaga to weryfikacji, czy wybraną przez nasz szafę czy biblioteczkę na pewno damy radę wnieść w przeznaczone miejsce. Jeśli okaże się, że mebel jest zbyt duży i utknął na klatce schodowej, mamy duży problem, bowiem mebli tych nie da się rozmontować. Kolejną charakterystyczną cechą retro mebli są szuflady na drewnianym systemie prowadnic. W dobie przeróżnych udogodnień takie rozwiązanie może szokować, lub budzić obawy co do funkcjonalności, jednak drewniane prowadnice nie tylko podkreślają charakter tych mebli, a także gwarantują bezawaryjne użytkowanie. Aby nadać meblom rustykalnym jeszcze bardziej starzonego efektu, często wykonuje się je z drewna z odzysku, lub celowo stosuje strukturyzację, dzięki której nowe meble wyglądają niemalże jak antyki nadszarpnięte czasem. Całość uzupełniają ręcznie kute uchwyty i zawiasy, oraz ozdobne gzymsy, wieńce i cokoły, dlatego salon umeblowany na bazie mebli retro na pewno będzie niepowtarzalnym i klimatycznym miejscem w naszym domu.

Na koniec chcielibyśmy jeszcze zaproponować kilka ciekawych, fascynujących nas rozwiązań. Jednym z nich jest kredens z drewna, piękny duży mebel, niewątpliwa ozdoba salonu, który połączony z kuchnią, często pełni również funkcje jadalni. Prowansalskie meble w saloniePamiętamy pewnie babcine kredensy, pełne szufladek i zakamarków, dziś ten mebel powraca do łask i coraz częściej gości w naszych domach. Wyeksponujemy w nim elegancką porcelanę, komplety obiadowe, kawowe, imbryki do herbaty a także dodatki tace, cukiernice czy sosjerki. Zadziwiające jest, że w dobie ścierających się ze sobą, czy może nawet rywalizujących nurtów nowoczesnych i retro, postarzany kredens z drewna może być wspólnym mianownikiem, łączącym te dwa, tak różne style. Dosyć częstszym zatem zabiegiem staje się wprowadzenie do nowoczesnego, często chłodnego wnętrza elementów retro, również kredensów.

Kolejną propozycją, są regały, duże masywne kratownice, w przeróżnych rozmiarach i kształtach. Pozwalają one na niecodzienne wyeksponowanie książek, płyt oraz innych bibelotów. Dzięki możliwości doboru drzwiczek i szuflad, nabierają ciekawego kształtu i pozwalają na schowanie niektórych rzeczy. Podobną propozycja są regały modułowe kostka, które dodatkowo można indywidualnie konfigurować, tworząc swój niepowtarzalny model. Przedstawione regały, mogą stanowić meble przestrzenne, np. dzielące salon na część gościnną i jadalną. To fantastyczna propozycja dla osób kreatywnych i pomysłowych, które oczekują aby ich wnętrza były niebanalne i niepowtarzalne.

Pozostaje zatem ostatnia, ale może i najważniejsza rola salonu, dla której piękne i wygodne meble są tylko skromnym dodatkiem. To miłość, przyjaźń, rodzina, bliscy i znajomi, bez których nawet najpiękniejszy salon będzie tylko martwym wnętrzem.