Z czym kojarzą nam się kredensy? Zapewne większość z nas odpowie, że z dzieciństwem i beztroskimi wakacjami na wsi u dziadków, w którym babcia przechowywała przepyszne cukierki kukułki... Dziś, te drewniane cuda znów powracają do łask.

Zapewne nie każdy z nas wie, że w dawnych pałacach i dworach kredensem nazywano pomieszczenie pomiędzy kuchnią a jadalnią, w którym przechowywano zastawę stołową oraz kończono przygotowywanie posiłków przed wniesieniem ich na salę, było to również miejsce w którym przebywała służba zajmująca się podawaniem do stołu. Dziś kredensy kojarzą nam się już tylko z pojemnymi i funkcjonalnymi meblami, składającym się z dwóch podstawowych elementów: komody i nadstawki.

Kredensy w różnych stylach

Stylistyka wnętrz sprawiła, że drewniane kredensy pasują do każdego wnętrza i nie są już zarezerwowane jedynie do przestrzeni

Kredens drewniany

kuchennych. Do wnętrz nowoczesnych idealnie pasują kredensy dębowe, bukowe oraz te z gatunków egzotycznych. Ważne są tu liczne przeszklenia, którym często towarzyszy dodatkowy system podświetlenia LED, doskonale podkreślający rodzinną zastawę i pamiątki. Kredensy o nowoczesnym wzornictwie z reguły pozbawione są zdobień i ornamentów, cechuje je prosta i symetryczna bryła.

Jednak to nie te nowoczesne a rustykalne kredensy przeżywają prawdziwe oblężenie. Rustykalne kredensy w kuchni tworzą przytulną i domową atmosferę, przypominającą tą sprzed kilkunastu lat u babci. W rustykalnych kredensach nie ma mowy o „idealności”. Meble w tym stylu posiadają liczne nierówności widoczne na strukturze drewna, w większości jest to drewno sosnowe charakteryzujące się zwiększoną sęcznością, nie może zabraknąć tu również metalowych zawiasów i uchwytów, a szuflady koniecznie powinny być wsparte na drewnianych prowadnicach. Do produkcji mebli rustykalnych często wykorzystuje się drewno pochodzące z recyklingu, ze starych domów czy płotów, na których zauważalne są ślady gwoździ czy dziurek po kornikach, które dodatkowo potęgują efekt starego mebla. Często stosowanym zabiegiem jest wykonywanie kredensów rustykalnych w dwóch kolorach, jaśniejszy korpus i ciemniejszy blat, zastosowanie ciemniejszego blatu sprawia, że jest on bardziej praktyczny i mniej zauważalne są na nim wszelkie uszkodzenia wynikające z naturalnego użytkowania np. w kuchni.

Ogromną popularnością cieszą się również kredensy w stylu skandynawskim i prowansalskim. Jeżeli mówimy o meblach w tym stylu to mamy na myśli kredensy lakierowane na biało lub bielone z widoczną strukturą drewna, często z licznymi przecierkami na krawędziach i rantach, które dodają meblom jednocześnie lat i uroku. Kuchnie w stylu prowansalskim optycznie powiększają wnętrze ze względu na zastosowanie jasnych barw, w kuchniach o takim charakterze nie może zabraknąć świeżej, pachnącej lawendy, zazdrostek w oknach czy naturalnego lnu. Szuflady w kredensach skandynawskich często zastępowane są drewnianymi, surowymi bądź bielonymi paczkami lub koszami rattanowymi.

Ponadczasowe kredensy z drewna

Jeżeli zależy nam na meblach, które posłużą dłużej niż przez jeden czy dwa sezony, warto postawić na meble drewniane. Meble, w tym kredensy wykonane z naturalnego drewna dają gwarancję najwyższej jakości, ale nie tylko, otaczanie się produktami naturalnymi sprawia, że nasz organizm szybciej się regeneruje i wypoczywa, niczym na łonie natury. Doskonałym przykładem na długowieczność mebli z drewna są dobrze zachowane meble w domach naszych przodków, meble z płyty z pewnością nie wytrzymałyby takiego upływu czasu. Obecnie kredensy nie są już zarezerwowane jednie do kuchni, świetnie sprawdzają się w jadalniach, salonach czy gabinetach. W stylowej kuchni obok drewnianego kredensu nie może zabraknąć również dużego, rodzinnego stołu, wygodnych krzeseł, pojemnych regałów i szafek wiszących.

Drewniany kredensKredens drewnianyKredens z drewnaDrewniany kredensKredens drewnianyKredens dębowyKredens drewnianyKredens drewniany białyKredens drewniany sosnowyKredens rustykalnyKredens dębowy (z drewna dębowego).Kredens drewniany świerkowy (z drewna świerkowego).Kredens drewniany dębowyKredens dębowyRustykalny drewniany kredensKredens sosnowy