Białe meble cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością. Dobrze byłoby jednak, by decyzja o ich zakupie nie wynikała jedynie z bieżącej mody, ale również z naszych osobistych przekonań. Warto zatem przed zakupem, poddać wnikliwej analizie nie tylko ich styl czy cenę, ale również kolor i sposób w jaki został uzyskany. Jest on niezmiernie istotny i niewątpliwie wpływa nie tylko na wygląd mebli oraz klimat wnętrza, ale również na praktyczność ich użytkowania.

Spróbujemy zatem odpowiedzieć na pytanie, dlaczego białe meble są tak popularne, dlaczego podbijają serca Białe meble z drewnaprojektantów, którzy coraz częściej kreują wnętrza swoich klientów właśnie przy użyciu różnych odcieni bieli? Za co kochamy białe meble?

Przede wszystkim za to, że są bardzo uniwersalne i dają nieograniczone możliwości kreowania nastroju. Dzięki nim możemy uzyskać ciepły i przytulny klimat, ale również chłodny i minimalistyczny, wszystko zależy od ostatecznej stylizacji całego wnętrza. Biel doskonale pasuje do każdego stylu, nowoczesnego, retro, czy glamour. Dla wnętrz urządzonych w stylistyce skandynawskiej, czy prowansalskiej białe meble są wręcz obowiązkowe i stanowią podstawę ich wystroju.

Ich kolejny atut, to zdolność do optycznego powiększania wnętrz. Białe meble, w połączeniu z bielą ścian i podłóg, potrafią zdziałać cuda i nawet małe pomieszczenia zyskują wrażenie przestronności.

Biel odbija światło, dlatego odświeża i rozjaśnia wnętrza, dzięki czemu wydają się one dużo, dużo większe.

Białe meble do salonuBiel kojarzy się ze sterylną czystością, dlatego najczęściej na te meble decydują się osoby uporządkowane, dla których estetyka i ład to podstawa. Wymusza ona częstsze sprzątanie, ale w zamian za to daje poczucie świeżości i nieskazitelności. Te właśnie cechy białych mebli, powodują, że wybieramy je dla niemowląt i dzieci, chcąc im zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju.

Modne są praktycznie wszystkie odcienie białego – począwszy od śnieżnego, przez lekko kremowy, zbliżony nawet do żółtego, skończywszy na wpadającym w błękit, czy szarość. Ze względu na swą neutralność biel doskonale się komponuje z pozostałymi kolorami, dlatego idealnie do niej pasują ciemniejsze akcenty. Najczęściej w zestawieniu z bielą lub écru stosuje się ciemne blaty, w odcieniach brązu lub szarości. Ciekawym zabiegiem są różnego rodzaju przecierki, które nadają białym meblom klimatu retro. Mogą one tylko gdzie nie gdzie muskać biel, lub pokrywać znaczną część mebla, w tym wypadku zyskuje on niesamowity klimat i wygląda niemalże jak pamiątka po prababci.

Atuty już znamy, a jakie wady mają białe meble?

No cóż, wszystko co białe, niezależnie czy jest to ściana, auto, ubiór czy mebel jest bardziej narażone na zabrudzenia, a właściwie są one po prostu bardziej widoczne. Jednak czy jest to wystarczający powód, aby zniechęcać nas do zakupu tych wyjątkowych mebli, które jak żadne inne tworzą w naszych wnętrzach niesamowity klimat? Na pewno nie! Jakie zatem meble wybrać, aby ich pielęgnacja i utrzymanie w czystości było łatwe i przyjemne?. Niewątpliwie najłatwiej utrzymuje się w czystości meble lakierowane, choć nie da się ukryć, że pozbawiają one drewno swego naturalnego uroku. Lakier kryjący daje gładką i intensywną biel, zakrywając słoje, przez co powierzchnia jest zupełnie jednolita. Zwolennikom drewna i ich naturalnego usłojenia, którzy nie chcą zrezygnować z lakieru, możemy zaproponować meble bejcowane i lakierowane. Po takim zabiegu, słoje drewna są widoczne, a powierzchnia jest wygładzona lakierem. Oczywiście po zastosowaniu bejcy i lakieru z efektem prześwitującego usłojenia, biel nie jest już tak intensywna.

Białe łóżko do sypialniPrzy lakierach należy pamiętać o konieczności wyboru produktów o wysokiej jakości, które gwarantują, że biel zawsze będzie bielą, bez plam i przebarwień.

Miłośnikom naturalnego drewna polecamy woski i oleje, a także różnego rodzaju farby akrylowe. Mają one kilka atutów, przede wszystkim są uzyskane na bazie naturalnych składników, dzięki czemu są przyjazne dla człowieka i dla środowiska. Pozostawiają naturalny charakter drewna, a nawet go uwydatniają i podkreślają, dzięki czemu dotykając mebel wyczuwamy jego pierwotną strukturę, a nie sztuczną warstwę. Otaczając się takimi produktami mamy zagwarantowane ciepło i przytulność, wspaniałe warunki do relaksu i odpoczynku.

Woski i oleje tylko muskają drewno bielą, przez co jest ona bardzo subtelna, nie przysłaniająca, lecz wręcz wycofująca się i oddająca należną chwałę naturalnej urodzie drewna. Równie naturalne, ale już kryjące wykończenie dają akryle, zupełnie matowe i kredowe farby, które przepięknie wyciągają słoje. Dotykając powierzchnię tak wykończonych mebli, możemy się zachwycać każdym, pojedynczym porem i zagłębieniem w drewnie.

Naturalne wykończenia w postaci wosków, olei, a także różnych farb akrylowych mają jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę, można je własnoręcznie odnawiać i przemalować, dzięki czemu nasze meble zawsze będą piękne i estetyczne.

Czy zatem należy bać się bieli i rezygnować z zakupu białych mebli? Na pewno nie! Każdy kto posiada takie meble wie, że nic nie jest w stanie ich godnie zastąpić. Cieszmy się zatem ich niepowtarzalną urodą i odpoczywajmy otoczeni pięknem i wyjątkowością tych mebli.