Meble ogrodowe to bardzo ważne wyposażenie – odpowiednio dobrane krzesła i stolik w dużej mierze decydują o jakości naszego wypoczynku. Zapraszam do prześledzenia moich perypetii z poszukiwaniem idealnych mebli do ogrodu!


Meble ogrodowe – niezbędne wyposażenie do ogrodu lub na taras!


Całe swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędziłam w dużym mieście. Jeśli chodzi o relaks na świeżym powietrzu, to mieliśmy z rodzicami do dyspozycji nieduży balkon z widokiem na sąsiedni blok i osiedlowy plac zabaw. Musicie przyznać, że to niezbyt atrakcyjne warunki do stworzenia zielonego zakątka – pewnie dlatego nasz balkon zawsze był sezonowym składzikiem na rowery i mikroplantacją pomidorków koktajlowych oraz palarnią podczas rodzinnych spędów. Gdy wyszłam za mąż, moje życie bardzo się odmieniło, bo z zatłoczonego miasta przeniosłam się na spokojną, piękną wieś. Byłam zauroczona możliwością bliskiego kontaktu z naturą, wypicia kawy w porannych promieniach słońca, obserwacją ścigających się wśród pól sarenek… Szybko jednak okazało się, że rodzina mojego męża nie zwracała większej uwagi na ogrodowe wyposażenie. Teść sklecił sam kilka ławek, między którymi ustawiono przypadkowy, metalowy stolik, cały już pordzewiały i to nie w ten modny sposób na industrialną nutę. Uznałam, że brzydkie meble ogrodowe szpecą ogród, a poza tym są niewygodne. Uzgodniliśmy z mężem, że zainwestujemy w nowe meble ogrodowe i kiedy zaczęłam przeglądać dostępny na rynku asortyment… zaczęły się schody! Tyle różnych tworzyw, tyle technik tworzenia ogrodowego wyposażenia, tak rozmaita stylistyka… co tu wybrać!?


rattanowe meble do ogrodu


Meble ogrodowe – jakie będą najlepsze?


Od początku rozważaliśmy zakup jednego z dwóch typów mebli ogrodowych. Wiedzieliśmy, że chcemy mieć w ogrodzie meble drewniane albo rattanowe. Te dwa tworzywa wydały nam się najbardziej naturalne, swojskie i nie zakłócające wiejskiego sielskiego krajobrazu. Ponieważ nasz ogród ma – łagodnie mówiąc – dość swobodny charakter, poszukiwaliśmy mebli z rodzimych gatunków drewna (lub rattanowych), o prostej konstrukcji. Drewniana, gładka powierzchnia wydała nam się łatwiejsza do utrzymania w czystości, więc wybór ostatecznie padł na meble ogrodowe z drewna sosnowego. To był strzał w 10! Ale z perspektywy czasu wiem, co warto wiedzieć o meblach ogrodowych jeszcze PRZED ich zakupem. Oto kilka istotnych faktów, które warto wziąć pod uwagę, poszukując wyposażenia do ogrodu lub na taras:


1. Meble drewniane wymagają szczególnego traktowania: przed każdym sezonem należy je odpowiednio zaimpregnować, chroniąc je w ten sposób przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznym, w tym przede wszystkim przed wilgocią;


2. Zanim kupimy meble drewniane, warto zastanowić się, czy po sezonie będziemy mieli je gdzie przechowywać. My na szczęście mamy do dyspozycji 2 duże garaże z dodatkowymi schowkami, sporą szopę i nieocieplony, przewiewny strych w starej części domu (dziadek męża uwielbiał składować różne przydatne przedmioty, z których później konstruował cuda, więc schowków z odpowiednimi warunkami nam nie brakuje). Drewniane wyposażenie ogrodu należy po sezonie trzymać w pomieszczeniu suchym i przewiewnym, tak, aby nie wdał się grzyb i aby drewno mogło oddychać;


3. Wybierając wyposażenie ogrodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na piękny wygląd mebli i dopasowanie ich designu do charakteru ogrodu, ale także na solidność wykonania i praktyczne aspekty użytkowania (rzeźbienia i toczenia są fajne, ale czy na pewno chcecie utrudniać sobie czyszczenie mebli ogrodowych, wybierając wyposażenie z wieloma trudno dostępnymi fragmentami?).


4. Meble z drewna przeznaczone do użytku na zewnątrz budynku na 100% zmienią kolor! Nie ważne, czy wybierzecie meble sosnowe, dębowe, świerkowe, czy meble ogrodowe z egzotycznych gatunków drewna – kolor po pewnym czasie na pewno będzie inny niż w dniu zakupu. Czasem będzie to wynik ekspozycji mebli na światło słoneczne, innym razem działanie środków impregnacyjnych. Nie należy wybierać mebli ogrodowych tylko ze względu na barwę drewna!


5. Jeśli nie macie w ogrodzie stałego miejsca, w którym będą stać meble ogrodowe, nie wybierajcie solidnych, drewnianych mebli w rustykalnym stylu – są stabilne, niezawodne i naprawdę piękne, ale jednocześnie dość ciężkie i ich przenoszenie może być kłopotliwe. My po dwóch sezonach biegania z meblami za cieniem zainwestowaliśmy w ogromny parasol ogrodowy – tak jest zdecydowanie łatwiej! Jeśli wyposażenie ogrodu ma być mobilne, lepiej wybierzcie sprzęty wykonane z rattanu lub wikliny.


rattanowe meble do ogrodu


I jeszcze jedno – jeśli macie dylemat, czy wybrać meble drewniane czy rattanowe, to… nie pomogę Wam. Zawsze chciałam mieć drewniane i swojskie wyposażenie ogrodu, ale piękne rattanowe fotele z białymi poduchami na siedziskach kuszą swoim urokiem i dyskretną elegancją… Sama rozwiązałam problem tak, że proste meble sosnowe Thar wstawiliśmy do ogrodu, a rattanowe meble ogrodowe znajdą wkrótce swoje miejsce na naszym nowym tarasie. Wymyśliłam sobie, że poza sezonem będę mogła włączyć fotele w wyposażenie domu – jestem pewna, że dzięki swej uniwersalnej kolorystyce i ponadczasowej stylistyce uda mi się je pięknie wkomponować w krajobraz salonu!