Bez względu na to, czy mieszkamy w pokaźnym domu, czy też w niewielkim mieszkaniu w bloku, aby żyło nam się lepiej i wygodniej powinniśmy postawić na aranżacje wnętrz, w których będziemy czuć się swobodnie i komfortowo. Bardzo istotne jest, abyśmy umiejętnie gospodarowali przestrzenią tak, aby nie zagracić jej, a odpowiednio wykorzystać każdy metr. Pomogą nam w tym pojemne i funkcjonalne szafy drewniane, które pozwolą pomieścić i przechować ubrania, gadżety, zabawki, biżuterię, sprzęt elektroniczny czy kosmetyki. Niemniej jednak przydadzą nam się inne meble z drewna, takie jak łóżko drewniane z szufladami, komoda drewniana i regał drewniany, a nawet kredens drewniany, które pozwolą nam zachować porządek i jak najlepiej zagospodarować sypialnię, salon, pokój młodzieżowy czy kuchnię i korytarz. 

Szafa drewniana, czyli funkcjonalne meble drewniane do sypialni i nie tylko

Szafa to niewątpliwy mebel, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Przede wszystkim pozwala nam schować ubrania, bieliznę, ręczniki czy pościel, czyli rzeczy, które chcemy ukryć przed wzorkiem innych, a które mogłyby zburzyć estetykę całego pomieszczenia. Najczęściej wstawiamy szafy do salonu i sypialni, ale i do korytarza czy wiatrołapu. O ile jednak nie mamy wątpliwości o wyjątkowej roli tych mebli, to zdecydowanie trudniej jest nam wybrać odpowiednie modele.

szafy drewniane

Więcej w kolekcji Sara na seart.pl

Przede wszystkim powinniśmy postawić na szafy drewniane, które posiadają drążek na wieszaki oraz dodatkowe półki czy szuflady. Drewno to nie tylko wyjątkowo wytrzymały materiał o szlachetnym wyglądzie, ale i oddychający, dzięki czemu zapewni odpowiednią cyrkulację wewnątrz mebla, w którym przechowujemy ubrania i tekstylia. Dodatkowo szafa drewniana nie uczula i nie powoduje podrażnień skóry, co jest szczególnie ważne dla alergików, a także nie wydziela szkodliwych substancji, dzięki czemu zapewni nam dobrą jakość snu. Tego rodzaju meble drewniane do sypialni powinniśmy wybierać w zależności od tego, jakim metrażem dysponujemy. W niewielkiej sypialni doskonale sprawdzi się szafa drewniana przesuwna, która dzięki metodzie otwierania nie będzie potrzebowała dodatkowego miejsca na skrzydła drzwi. W takim przypadku możemy wybrać większy model szafy. Możemy też wybrać mniejszą szafę dwu czy nawet jednoskrzydłową, obok której stanie pojemna komoda drewniana, która posłuży za dodatkowe miejsce do przechowywania pościeli oraz na ustawienie dekoracji, niewielkiego lustra czy żywych kwiatów. W niewielkim przedpokoju lub w wiatrołapie najlepszej wybrać szafę jedno czy dwuskrzydłową, która nie zajmie wiele miejsca i doskonale spełni swoje funkcje, umożliwiając nam przechowywanie garderoby. Szafy drewniane z powodzeniem możemy ustawić także w salonie w połączeniu z innymi meblami, takimi jak komoda drewniana, regał drewniany czy kredens drewniany.

meble z drewna

Więcej w kolekcji Marika na seart.pl

Poza wielkością szafy powinniśmy także dobrać ją do stylu naszego domu. Aranżacje wnętrz w stylu prowansalskim i shabby chic polubią szafy drewniane w kolorze białym. Klasyczne wnętrza powinny uzupełnić eleganckie szafy drewniane z dekoracyjnym cokołem lub misternym rzeźbieniem, z kolei do wnętrz urządzonych w wiejskim i skandynawskim stylu warto sięgnąć po meble drewniane do sypialni nieco bardziej masywne z ręcznie kutymi uchwytami. Natomiast do wnętrz nowoczesnych i industrialnych wybierzmy szafy drewniane z czarnymi metalowymi elementami.

Łóżko drewniane z szufladami idealne do małej sypialni

Meble drewniane do sypialni, które pozwolą nam zagospodarować każdą nawet najmniejszą przestrzeń stanowią także łóżka drewniane z szufladami, w których przechowamy pościel, kołdrę, koce, prześcieradła i poduszki, a które pozwolą nam oszczędzić sporo miejsca w sypialni, ponieważ mogą zastąpić szafę czy komodę. Takie łóżko drewniane to doskonałe rozwiązanie, jeśli nocą nasz salon zamienia się w sypialnię. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju meble drewniane do sypialni potrzebują nieco wolnej przestrzeni, aby wysunąć szuflady, dlatego powinniśmy ustawić je w pewnej odległości od ściany czy biurka. Warto także zaznaczyć, że łóżko drewniane z szufladami różni się od łóżek z kontenerem, które umożliwia nam podniesienie stelażu i schowanie w nim pościeli. Niemniej jednak to właśnie łóżko drewniane z szufladami jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy martwić się wagą łóżka czy uszkodzeniem stelażu lub materaca, dzięki czemu będzie ono odpowiednie także dla małych dzieci i osób starszych.

meble drewniane do sypialni

Więcej w kolekcji Rustyk seart.pl

Komoda, kredens a może regał? 

Pamiętajmy jednak, że nie tylko szafa drewniana czy łóżko drewniane z szufladami pomogą nam zachować porządek w sypialni, salonie czy przedpokoju. Aby jeszcze lepiej zagospodarować przestrzeń w naszym domu, możemy wybrać inne meble z drewna, takie jak pojemna komoda drewniana z różną ilością i rozkładem szuflad oraz półek i wstawić ją do sypialni jako bieliźniarkę lub do przedpokoju w towarzystwi drewnianej ławki i lustra.  Także kredensy drewnienie, które królowały niegdyś w domach naszych babć, to doskonałe meble z drewna, które mogą pełnić wiele funkcji. Góra kredensu, która najczęściej posiada przeszklenie, posłuży nam do przechowania zastawy stołowej czy wyeksponowania drobiazgów o wartości kolekcjonerskiej lub sentymentalnej, z kolei zabudowany dół to miejsce, w którym przechowamy obrusy lub inne przedmioty, które chcemy ukryć przed wzrokiem innych. Równie dobrze w zagospodarowaniu przestrzenią sprawdzi się regał drewniany. Może on posłużyć nam zarówno do ekspozycji kolekcji książek w domowej biblioteczce, w kuchni do przetrzymywania przetworów czy w salonie, w którym będzie eksponować dekoracje i kwiaty. Regał drewniany sprawdzi się też jako przepierzenie w salonie lub pokoju młodzieżowym, rozdzielając strefę relaksu od strefy do nauki czy snu. Dodatkowo możemy wybrać regały drewniane otwarte lub też dokupić do nich szuflady, które jeszcze bardziej zwiększą ich funkcjonalność, a nam pozwolą schować rzeczy i zapanować nad naszą przestrzenią.

Aranżacje wnętrz wymagają od nas wyboru odpowiednich mebli, które nie tylko stworzą przestrzeń estetyczną i przytulną, ale i pozwolą nam odpowiednio zagospodarować każdy jej metr. Meble z drewna, takie jak funkcjonalne szafy drewniane na garderobę i inne przedmioty, pojemna komoda drewniana, kredens drewniany i regały drewniane, który można modyfikować odpowiednio do naszych potrzeb koniecznie powinny znaleźć się w każdym domu. Dzięki nim nie tylko stworzymy wnętrza w konkretnym stylu, ale i będziemy mogli w łatwy sposób zachować porządek — eksponować jedne przedmioty, a inne ukryć przed wzrokiem ciekawskich.

komoda drewniana

Więcej w kolekcji Jagna seart.pl