Meble drewniane – szlachetność naturalnego materiału i jego właściwości

Meble z drewna, takie jak wytrzymałe łóżka drewniane, funkcjonalne komody drewniane, solidne stoły drewniane czy eleganckie witryny drewniane, są najlepszym wyborem dla osób, dla których liczy się nie tylko wysoka trwałość i elegancja, ale także unikatowość i ekologia. Drewno to naturalny surowiec pochodzący z odnawialnych źródeł, jakimi są lasy, często sadzone w miejscu ściętych drzew. Nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji oraz nie uczula, a do wykończenia mebli drewnianych używa się wosków i olejów na bazie naturalnych składników. Meble z litego drewna to także bryły unikatowe i jedyne swoim rodzaju, ponieważ nie sposób znaleźć dwóch takich samych kawałków drewna. Równie istotna jest duża odporność drewna na uszkodzenia mechanicznie i upływ czasu. Jednak i drewno wykazuje mniej pożądane cechy, takie jak wchłanianie wilgoci czy blaknięcie pod wpływem słońca. Źle reaguje też na zmiany temperatury zwłaszcza w przypadku jej dużych wahań. Dlatego, aby meble drewniane służyły przez długie lata, warto wiedzieć, jakie warunki środowiskowe im zapewnić.

Wilgotność

Drewno to materiał higroskopijny, co oznacza, że posiada zdolność pochłaniania, jak i oddawania wilgoci z i do otoczenia. Ma to ogromne znacznie zarówno dla mebli drewnianych przeznaczonych do wnętrz, jak i mebli ogrodowych. Woda w postaci pary wodnej unosi się w powietrzu i wówczas mówi się o wilgotności powietrza różnej w środku mieszkania i na zewnątrz.

stół drewniany

Więcej w kolekcji Boston na seart.pl

Budowa drewna sprawia, że pod wpływem zbyt małej wilgotności komórki drewna tracą wodę i kurczą się, co powoduje jego krzywienie, rozsychania i występowanie szczelin w miejscach stałych łączeń  mebli drewnianych. Z kolei drewno wystawione na zbyt dużą wilgotność  zwiększa swoją objętość i pęcznieje, co może utrudniać np. wysuwanie szuflad czy pracę drzwi. Optymalne warunki dla drewna to wilgotność powietrza w przedziale 50-65%.

Temperatura

Drewno jest idealnym materiałem do wykorzystania we wnętrzach nie tylko ze względu na swoją trwałość i walory estetyczne, ale także z powodu swoich właściwości. Optymalna temperatura dla drewna wynosi 18-24 st. Celsjusza, a więc tyle, ile zazwyczaj mamy w pomieszczeniach. Warto zatem pamiętać, aby utrzymywać temperaturę pokojową w mieszkaniu i nie dopuszczać ani do jej nadmiernego wzrostu, ani spadku. Tym bardziej, że dla drewna niekorzystne są wahania temperatury. Mówi się, że drewno „pracuje” – oznacza to, że reaguje na warunki otoczenia. W przypadku wzrostu temperatury i niskiej wilgotności, drewno może wysychać, co z kolei może spowodować np. pęknięcia lakieru, którym jest pokryte. Natomiast przy dużej wilgotności powietrza, drewno chłonie wilgoć i zwiększa swoją objętość, co objawia się np. utrudnionym wysuwaniem szuflad w meblach. Warto dodać, że zazwyczaj powrót do standardowych warunków niweluje problem.

Nasłonecznienie

Meble z drewna odznaczają się ogromną estetyką. Piękne naturalne wybarwienie oraz wyraźny rysunek słojów i sęków decydują o ich uroku i niepowtarzalności. Jednak drewno jest także podatne na zbyt duże nasłonecznienie. Naturalne drewno dostępne jest w palecie barw od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Zdecydowanie jaśniejsze będą meble drewniane wykonane z rodzimego drewna, zaś te z drewna egzotycznego mają ciemniejsze wybarwienie. Drewno pochłania fale świetlne, a w konsekwencji jego komórki zmieniają strukturę. Wystawione na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych z czasem traci swój kolor, blaknie, szarzeje lub żółknie w zależności od rodzaju drewna,  stopnia nasłonecznienia i braku odpowiedniej impregnacji. Ekspozycja drewna na zbyt intensywne promieniowanie UV powoduje także spadek jego twardości.

Jak reagują meble z drewna w różnych warunkach środowiskowych i jak o nie dbać?

Meble z drewna to nie tylko ponadczasowe i uniwersalne sprzęty, które zachwycają swoim wyglądem i pasują do każdej aranżacji wnętrz. To także inwestycja na długie lata, dlatego też warto  zapewnić im optymalne warunki środowiskowe – ochronę przed szkodliwym działaniem wilgoci i promieni słonecznych oraz zbyt wysoką lub niską temperaturę bez względu na to, czy znajdują się w pomieszczeniu, czy w ogrodzie lub na balkonie.

Długotrwałe opady deszczu

Wiemy już, że drewno to materiał nie tylko podatny na pochłanianie wilgoci, ale i taki, który nie najlepiej reaguje na gwałtowne zmiany temperatury otoczenia. Wszystko to związane jest z wilgotnością powietrza. Długotrwałe opady, zwłaszcza latem, sprawiają, że woda z ziemi paruje, wilgotność powietrza diametralnie wzrasta, a drewno pęcznieje, co może powodować odkształcanie mebli drewnianych, trudność w otwieraniu szuflad lub ocieranie się drzwi o ościeżnicę. Jeszcze gorzej meble drewniane znoszą bezpośredni kontakt z wodą. Wówczas należy jak najszybciej wytrzeć je do sucha. Dlatego w przypadku mebli ogrodowych narażonych na deszcz najlepiej osłaniać je przed bezpośrednim działaniem wody.

Regał drewniany

Więcej w mebli z kolekcji Rustyk na seart.pl

Dogrzewanie mieszkania zimą

Niskie temperatury zimą w połączeniu z intensywnym ogrzewaniem mieszkań, sprawiają, że wilgotność powietrza znacznie spada, drewno wysycha, przez co meble z drewna mogą ukazywać nieestetyczne szczeliny na łączeniach lub ewentualne pęknięcia, o których wcześniej nawet nie mieliśmy pojęcia. Naprzemienne wychładzanie i nagrzewanie pomieszczeń, powoduje kurczenie i rozprężanie się drewna (i nie tylko), co może trwale zmieniać strukturę drewna. Warto zatem zadbać o utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, najlepiej takiej w przedziale 18 -24 st. Celsjusza.

Duże wahania temperatury i wilgotności latem

Budowa drewna sprawia, że pod wpływem zbyt małej wilgotności jego komórki tracą wodę i kurczą się, co powoduje wysychania i pękanie drewna. Z kolei przy dużej wilgotności i wysokiej temperaturze meble drewniane będą chłonęły wilgoć. Wówczas drewno pęcznieje i może powodować deformowanie mebli drewnianych lub ocieranie się drzwi o ościeżnicę i problemy z ich otwieraniem. Jeśli kurczenie i puchnięcie drewna występuje naprzemienne w krótkim odstępie czasu, może spowodować odkształcenie mebli. 

Nowe budownictwo lub remont

Nowo wybudowany dom, w którym tynki i wylewki nie oddały jeszcze wilgoci, sprawi, że nadmiar wilgoci przejmą najbardziej chłonne przedmioty, w tym meble. To samo dotyczy mieszkań świeżo wyremontowanych. Wówczas zbyt wilgotne drewno będzie pęcznieć i wypaczać się. Warto także pamiętać, że przechowywanie mebli w kartonach w zawilgoconych pomieszczeniach oraz wcale lub nieprawidłowo zabezpieczone sprawia, że drewno będzie chłonęło wilgoć. 

Intensywne słońce latem

Meble z drewna posiadają piękne naturalne wybawienie w wielu ciekawych odcieniach. Niemniej jednak podczas sezonu letniego wystawione są na silne promieniowanie UV, które może trwale zmienić ich wybarwienie. Dotyczy to nie tylko mebli ogrodowych, ale i tych stojących w pomieszczeniach np. tuż przy oknie. Silne nasłonecznienie sprawia, że naturalny kolor drewna zmienia się. W zależności od rodzaju drewna, jego powierzchnia może także żółknąć lub szarzeć. Dla wielu jest to jednak naturalny proces, który podkreśla, że drewno jest materiałem „żywym”, a zmiany w jego barwie dodają uroku i szlachetności.

witryna drewniana

Więcej w kolekcji Rustyk na seart.pl

Meble z drewna urzekają swoją elegancją i szlachetnym wyglądem bez względu na styl wnętrzarski, jaki tworzą. Ten naturalny surowiec prezentuje wyjątkowe wybarwienie, unikalny rysunek słojów i sęków, jest obojętny dla zdrowia, nie uczula, a przy tym jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Niemniej jednak drewno nie lubi wilgoci, dużych wahań temperatury oaz zbyt intensywnego nasłonecznienia. Dlatego też warto zadbać o optymalne warunki dla mebli drewnianych. Dobrym nawykiem jest częste wietrzenie mieszkania, aby zapobiec zbyt dużej wilgotności, oszczędne gospodarowanie ogrzewaniem latem i nieustawianie mebli bezpośrednio obok źródeł ciepła, np. kaloryferów. Meble drewniane koniecznie trzeba chronić także przed bezpośrednim działaniem wody, zwłaszcza w przypadku mebli ogrodowych. Jeśli zależy nam na utrzymaniu pierwotnej barwy drewna, meble warto ustawiać w miejscu zacienionym, najlepiej z daleka od okna. Warto także kupić higrometr do mierzenia poziomu wilgotności i odpowiednio wcześniej reagować na zmiany np., gdy czujemy, że szuflady lub drzwi ciężej pracują oraz gdy w meblach widać pęknięcia i szczeliny. Dzięki temu sprawimy, że nasze meble z drewna będą służyły i cieszyły oczy przez długie lata.