Chcąc zapewnić sobie komfort wypoczynku, poświęcamy sporo czasu na wybór właściwego łóżka do sypialni. Niestety, większość z nas zapomina, że samo łóżko – choćby i najwygodniejsze oraz najpiękniejsze – nie zagwarantuje nam zdrowego snu, jeśli zaniedbamy wybór materaca i stelaża. Często jesteśmy w stanie przeznaczyć większą sumę na łóżko, które przecież musi nie tylko dawać komfort użytkowania, ale też dobrze się prezentować, a na materac i stelaż chcemy wydać jak najmniej, bo przecież nie mają one żadnego znaczenia dla aranżacji. Takie założenie jest ogromnym błędem, który może doprowadzić do dyskomfortu, bólu kręgosłupa i irytacji, że wydając tak dużo na solidny mebel drewniany, nie możemy cieszyć się spokojnym, zdrowym wypoczynkiem. Dziś skupimy się na kwestii doboru odpowiedniego materaca i podpowiemy, jak kupić ten najwłaściwszy.

 

Rodzaje materacy

Przystępując do kupna materaca, możemy być zaskoczeni różnorodnością produktów oferowanych na rynku. Jaki materac wybrać? Gruby czy cienki? Twardy czy miękki? Z jakim wypełnieniem? Te i inne dylematy sprawiają, że wybór okazuje się być bardzo trudny. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto wiedzieć, jaki w ogóle mamy wybór. Materace do łóżek można podzielić ze względu na typ budowy lub w zależności od rodzaju wypełnienia.

Jeśli chodzi o podział ze względu na typ budowy, dwa najpopularniejsze rodzaje materacy to:

-materac sprężynowy bonellowy, w którym trzon materaca ma postać dwóch okręgów połączonych spiralą. Cały materac reaguje w ten sam sposób na nacisk, a cechą charakterystyczną w działaniu materaca jest tzw. sprężystość progresywna – im większy nacisk na materac, tym większa siła wypierania;

-materac sprężynowy kieszeniowy, charakteryzujący się tym, że każda ze sprężyn znajduje się w osobnej kieszonce, co sprawia, że pod wpływem obciążenia, pracują one niezależnie od siebie.

Wypełnienie materacy może być bardzo różne, obecnie pojawia się coraz więcej nowatorskich rozwiązań wykorzystujących materiały syntetyczne, jednak na chwilę obecną najpopularniejsze wypełnienia materacy to:

- pianka

- kokos

- pianka/kokos

- pianka/lateks

- lateks

Każdy z nich charakteryzuje się inną przepuszczalnością powietrza, odpornością na powstawanie trwałych odgnieceń, trwałością, elastycznością oraz ceną. Opis poszczególnych typów wypełnienia to materiał na oddzielny artykuł, jednak warto zaznaczyć, że wypełnienie nigdy nie powinno stanowić jedynego, oderwanego od kontekstu, kryterium doboru, ponieważ na jakość całego materaca ma wpływ rodzaj wypełnienia w powiązaniu z pozostałymi jego cechami.

Materac idealny – kryteria doboru

Wśród społeczeństwa funkcjonuje mit, mówiący o tym, że materac powinien być przede wszystkim twardy. Jeśli zamierzamy nabyć wyposażenie do łóżka, kierując się tą powszechnie przyjętą opinią, koniecznie powstrzymajmy się przed zakupem! Pierwszą, nadrzędną zasadą dotyczącą wyboru właściwego materaca jest to, że powinien on być dobierany indywidualnie – co oznacza, że nie istnieje materac idealny dla wszystkich. Kryteria doboru, mające niebagatelne znaczenie przy wyborze typu budowy materaca oraz rodzaju wypełnienia, to przede wszystkim:

- waga i wzrost użytkownika

- ulubiona pozycja do spania

- wiek

- stan zdrowia (ze szczególnym uwzględnieniem alergii oraz problemów z kręgosłupem)

Jaki związek mają powyższe kwestie z wyborem właściwego materaca? Okazuje się, że ogromny! Według ekspertów waga osoby śpiącej na danym łóżku ma wpływ na to, jaką twardość materaca powinniśmy wybrać. I tak: osoby z wagą nie przekraczającą 80 kg powinny wybierać materace o stopniu twardości H2, dla osób z przedziału wagowego 80-100 kg odpowiednie będą materace o twardości oznaczanej jako H3, natomiast przy wadze powyżej 100 kg należy wybrać materac o stopniu twardości H4.

Ale to nie wszystko. Nawet tak z pozoru nieistotna kwestia, jak to, w jakiej pozycji najchętniej śpimy, ma znaczenie przy wyborze materaca. Dlaczego? Dlatego, że od wybranej pozycji zależne jest, w jaki sposób materac powinien podtrzymywać nasze ciało. Gdy śpimy na wznak, ciało układa się w taki sposób, że jego ciężar rozkłada się na materacu dość równomiernie. W takiej sytuacji możemy wybrać dowolny materac. Problem pojawia się, gdy najbardziej lubimy spać na boku – tutaj potrzebne jest dopasowanie się materaca do naturalnych krzywizn ciała oraz właściwe podparcie kręgosłupa, które zapewni utrzymanie go w linii prostej. Stosunkowo elastyczne i dobrze pracujące materace, sprawdzające się w takiej sytuacji to m.in. materac o budowie kieszeniowej oraz grubsze materace z wypełnieniem lateksowym. Większość z nas jednak najbardziej lubi spać, zmieniając co jakiś czas ułożenie ciała. Co w takiej sytuacji? Trzeba wybrać materac, który błyskawicznie dopasuje się do aktualnej pozycji – szczególnie godne uwagi są wówczas tzw. materace wysokoelastyczne.

A co wiek i stan zdrowia mają do wyboru materaca do spania? Również bardzo wiele! Osoby zmagające się z alergiami powinny unikać zbiorowisk roztoczy oraz środowisk sprzyjających rozwojowi grzybów i pleśni. Oznacza to, że trzeba wybierać materace, które łatwo utrzymać w czystości oraz takie, które gwarantują właściwą wentylację wewnątrz swojej struktury. Zwróćmy uwagę na to, by nabywany egzemplarz miał zdejmowany pokrowiec, który można wyprać. Ważną cechą materaca staje się także jego zdolność do przepuszczania powietrza oraz wilgoci. W przypadku alergików najlepiej sprawdzą się materace lateksowe. Przy schorzeniach kręgosłupa niezwykle istotne jest, by materac gwarantował podczas snu naturalne ułożenie ciała oraz właściwą podporę. Z pewnością należy w takiej sytuacji zrezygnować z materaca o budowie sprężynowej bonellowej. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac kieszeniowy. Ta sama porada dotyczy osób w podeszłym wieku, których mięśnie kręgosłupa są już zdecydowanie słabsze niż u młodych, zdrowych ludzi.

łóżko do sypialni

Powyższe rady mają sens, gdy wybieramy materac do łóżka jednoosobowego, ale co zrobić w przypadku łoża małżeńskiego? Przecież małżonkowie zazwyczaj różnią się od siebie wzrostem, wagą, upodobaniami co do pozycji, w której śpią, preferencjami dotyczącymi twardości materaca… Rozwiązania w takiej sytuacji są dwa:

1. wybieramy duży materac, uwzględniający cechy i wymagania obu osób korzystających z łóżka, decydując się na kompromisy, które niekoniecznie zostaną zaakceptowane przez nasze ciała, lub

2. nabywamy dwa osobne materace, dopasowane do siebie pod względem wysokości, tak, by każdy z małżonków mógł w pełni dostosować materac do swoich indywidualnych potrzeb.

3. decydujemy się na materac typu "dla niej i dla niego", który składa się z dwóch części o różnym stopniu twardości.

To, jakie rozwiązania wybierzemy, ile czasu i pieniędzy przeznaczymy na materac do łóżka i czym będziemy kierować się przy zakupie, zależy tylko od nas. Pamiętajmy jednak, że nasza decyzja będzie mieć wpływ na jakość naszego wypoczynku oraz na nasze samopoczucie. Zanim postanowimy, że zaoszczędzimy na materacu, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy naprawdę warto przypłacić to bólem pleców, ogólnym rozbiciem, irytacją i brakiem komfortu podczas nocnego wypoczynku.

  

meble stylowe

Kup teraz

materace do łóżek

Kup teraz

materace do łóżek

Kup teraz

materace do łóżek

Kup teraz