Sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pozwala maluchowi zregenerować siły i wypocząć, a efektywny wypoczynek pozostaje nie bez wpływu na zdrowie dziecka. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego łóżka dla dzieci jest bardzo istotną kwestią. Jak to zrobić, by wybrać łóżko wygodne, bezpieczne, a do tego pięknie uzupełniające niewielki zwykle pokój dziecięcy? Mamy na to kilka sposobów!


Typy łóżek dziecięcych

Meble dzieciece


Mable z kolekcji Wendy znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/wendy-k-139.html


Pierwsze dziecięce łóżeczko to bardzo ważny mebel – dobrze dobrane zapewnia rodzicom wygodną opiekę nad niemowlęciem, a maluszkowi daje poczucie bezpieczeństwa. Dla maluszka należy wybrać łóżeczko drewniane, malowane preparatami naturalnymi, z odpowiednimi atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Świetnie, jeśli łóżeczko posiada regulowaną wysokość ułożenia materaca oraz wyjmowane szczebelki (pojedyncze, lub cały bok łóżeczka) – wówczas posłuży dłużej, dostosowując się do rozwijającej się samodzielności malca.


Klasyczne parterowe łóżka dziecięce są od wielu lat najpopularniejszym wyborem rodziców. Zgrabne łóżko nie przytłacza niedużej powierzchni pokoju, jednocześnie gwarantując wygodę i bezpieczeństwo maluchowi. Łóżko na wysokich nóżkach umożliwia przechowywanie pod nim różnych drobnych przedmiotów, a takie z szufladami pozwala schować pościel lub np. książki i gry. Fantazyjne łóżko w kształcie samochodu to z kolei ciekawa propozycja do niebanalnie zaaranżowanego pokoju dziecka, które z pewnością zagwarantuje dziecku radosne, kolorowe sny.


Coraz większą popularnością cieszą się łóżka na antresoli. Pozwalają spełnić marzenia dzieci o łóżkach piętrowych, nawet w sytuacji, gdy każde dziecko ma swój własny pokój, albo kiedy nasza pociecha jest jedynakiem. Takie rozwiązanie to jednak nie tylko odpowiedź na dziecięce marzenia, atutami łóżka na antresoli są: dodatkowa przestrzeń do kreatywnej zabawy oraz oszczędność miejsca (co prawda takie łóżko zajmuje sporo przestrzeni, ale na jednej powierzchni możemy umieścić łóżko i np. biurko albo szafę czy komodę, którą w normalnych warunkach trzeba ustawić obok łóżka, zajmując tym samym większą powierzchnię podłogi).


Łóżka piętrowe dla dzieci to świetny wybór do pokoju, który nie jest zbyt duży, a w którym musimy zmieścić łóżka dla dwoje dzieci. Takie łóżko zwykle służy nie tylko do spania – jeśli uzupełnimy je o barwne dodatki tekstylne w postaci baldachimów, tuneli i zasłonek, możemy stworzyć dzieciom świetną bazę, idealną do zabawy w statek piratów czy zamek księżniczek. Jeśli dysponujesz odpowiednio dużą powierzchnią, warto rozważyć kupno łóżka piętrowego wzbogaconego o… zjeżdżalnię! Mini plac zabaw we własnej sypialni? To z pewnością pomoże dzieciom wygramolić się rano z łóżka. Taki mebel będzie też super rozwiązaniem w czasie deszczowej pogody – maluchy na pewno nie będą się nudzić w swoim pokoju!


Po czym poznać, że łóżko dla dziecka jest bezpieczne?

Meble dzieciece


Mable z kolekcji Wendy znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/wendy-k-139.html


Typ łóżka, jaki wybierzesz dla swojego dziecka, to nie jedyna decyzja, którą musisz podjąć przed zakupem. Łóżko dziecięce musi być bowiem nie tylko piękne, wygodne i sprzyjające kreatywnym zabawom, ale także w pełni bezpieczne w użytkowaniu i wyjątkowo solidne. Aby takie było, powinno być łóżkiem drewnianym wykonanym z drewna doskonałej jakości. Ale to nie wszystko. Bezpieczne łóżko to takie, którego konstrukcja jest porządnie wykonana i stabilna. Mebel musi być zabezpieczony woskiem lub olejem ekologicznym i posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Konstrukcja łóżka dla dziecka powinna być uzupełniona o elementy, zwiększające bezpieczeństwo malucha. W przypadku parterowego łóżka będzie to barierka zabezpieczająca przed wypadnięciem, łóżka piętrowe i łóżko dziecięce na antresoli poza barierką powinno posiadać bezpieczną w użytkowaniu drabinkę, dobrze zamocowaną do ramy łóżka i z odpowiednio szerokimi szczebelkami, gwarantującymi bezpieczne i wygodne wchodzenie na górę konstrukcji. Kupując łóżka dla dzieci zwróć także uwagę na materac – wybierz taki dobrej jakości, wspierający naturalne ułożenie ciała i odciążający kręgosłup dziecka podczas wypoczynku.


Jakie łóżka dla dzieci wybrać?

Meble dzieciece


Mable z kolekcji Wendy znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/wendy-k-139.html


Tak szeroki wybór łóżek dziecięcych rodzi pytanie: jakie łóżko dla dziecka wybrać? Wszystko zależy od tego, jak duży pokój mamy do dyspozycji i jakie są nasze oczekiwania wobec nabywanego mebla. Klasyczne łóżko parterowe jest dobrym wyborem, jeśli chcemy nabyć mebel na wiele lat. Takie łóżko będzie rosnąć wraz z dzieckiem, wystarczy, że starszemu dziecku wymontujemy barierkę ochronną, by mogło wygodnie nadal korzystać z tego samego mebla. Łóżko na antresoli jest świetnym rozwiązaniem do stosunkowo niedużego pokoju dziecięcego. Taki mebel staje się wówczas przestrzenią do wypoczynku, zabawy, nauki i przechowywania. W pokoju przeznaczonym dla dwoje dzieci warto rozważyć wstawienie łóżka piętrowego. Wybierając łóżko na antresoli lub piętrowe miej na uwadze, że dziecko, które śpi na wysokości musi nie bać się takiego rozwiązania. Nie jest to wybór polecany dla najmłodszych, głównie dlatego, że 2- czy 3-latek może mieć jeszcze trudności ze wspinaniem się po drabince. Kłopotliwe może okazać się także podawanie dziecku picia w nocy czy zaprowadzenie go do toalety bez rozbudzania pociechy, 6-latek nie będzie mieć już tego typu problemów – wszystko to należy wziąć pod uwagę, wybierając idealne łóżko dla dziecka.