Uszlachetnianie drewna woskami i olejami ma długą tradycję, a obecnie niewątpliwie przeżywa swój renesans. Na rynku coraz częściej pojawiają się meble wykończone na bazie tych naturalnych powłok, jednak dla wielu ciągle to temat "tabu", owiany pewną tajemnicą. Nie wiemy co to za produkty, czym się charakteryzują i jak je pielęgnować, dlatego też unikamy ich zakupu, lub mamy wiele pytań i wątpliwości. Ale czy słusznie?

Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć specyfikę tych produktów.

Drewno to cenny dar natury doceniany od pokoleń, niezwykle przyjazny dla człowieka, mający pozytywny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, gwarantujący ciepły i przytulny klimat w naszych wnętrzach. Aby się cieszyć jego pięknem przez długie lata, należy zadbać o jego walory stosując odpowiednie preparaty. I tu do akcji wkraczają woski i oleje, ekologiczne i bezpieczne dla człowieka produkty, wykonane na bazie naturalnych składników pochodzących z olei drzewnych i roślinnych, wosków pszczelich, Carnauba i Candelilia. Pozyskane z natury wspaniale zabezpieczają drewno i podkreślają jego piękno nie tworząc na powierzchni sztucznych, chemicznych, szkodzących człowiekowi warstw. Dzięki temu możemy otaczać się tym co piękne i zdrowe.

Olejowanie mebliOleje występują w postaci płynnej, dlatego głęboko wnikają w strukturę drewna, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie czynników zewnętrznych. Drewno nasączone olejami nie rozsycha się i nie pęka. Olej nie zatyka porów drewna, a na jego powierzchni nie powstaje tak zwany film – szczelna warstwa, który tworzą sztuczne farby i lakiery. Wszystko to sprawia, że drewno "oddycha", a wilgoć może z niego swobodnie wyparowywać. Te właściwości olei powodują, że są one idealne do łazienki, kuchni czy innych pomieszczeń, w których występuje duża ilość wilgoci.

Wosk ma konsystencję stałą, podobną do pasty do butów, dlatego nie wnika w drewno tak głęboko jak olej. Preparat ten pielęgnuje i ochrania drewno, utwardza się na powierzchni i tworzy mocną, antystatyczną warstwę chroniącą drewno przed kurzem i zabrudzeniami. Meble pokryte woskiem mogą swobodnie oddychać, a ich powierzchnia jest zabezpieczona przed Jak woskować meblewnikaniem wody.

Wosk po nałożeniu na powierzchnie drewnianą i wypolerowaniu przekształca się w bardzo cieniutką, elastyczną powłokę zabezpieczającą, która w pewnych odstępach czasu powinna być odnawiana. Powłoka ta daje drewnu jedwabisty połysk oraz miłą gładkość w dotyku.

To niezwykłe, że tak wybarwione i zabezpieczone drewno, nie traci swych naturalnych właściwości. Dotykając je wyczuwamy strukturę drewna, a użytkując meble możemy cieszyć się zapachem eterycznego drewna. Kolejną zaletą, zdecydowanie wyróżniającą woski i oleje, jest możliwość wykonania punktowych renowacji, które nie pozostawiają odbarwień. Taki rodzaj napraw nie jest możliwy przy powierzchniach lakierowanych, których renowacja wymaga już większych umiejętności lub pomocy stolarza. Wosk i olej nakłada się ręcznie, pędzlem lub miękka szmatką, po czym delikatnie poleruje. Nie wymaga to wynoszenia mebli z domu, czy wywożenia ich do stolarza.

Na koniec kilka dodatkowych rad.

Drewno woskowaneWoski jako produkty o konsystencji stałej, wnikają w pory i szczeliny drewna, przez co idealnie nadają się do mebli o charakterze rustykalnym, podkreślając ich niepowtarzalny styl. Przy użyciu wielu warstw wosku czy też bejc wodnych, olejów oraz wosków można uzyskać na powierzchniach drewnianych bardzo ciekawy i niepowtarzalny efekt.

Oleje wnikając głęboko w drewno lepiej zabezpieczają przed wilgocią, dlatego meble łazienkowe, kuchenne, czy blaty stołów zdecydowanie lepiej zabezpieczyć właśnie olejem.Pielęgnacja mebli z drewna

Bezpośrednio na powierzchnię woskowaną, nie powinno się stawiać gorących kubeczków, czy naczyń, bowiem pod wpływem wysokiej temperatury wosk się rozpuszcza i mogą powstać białe kółeczka. Bez problemu można je usunąć ponownie woskując mebel, jednak zdecydowanie prościej będzie zastosować podkładki i uniknąć tych niespodzianek.

Pielęgnacja mebli woskowanych i olejowanych jest bardzo prosta, wystarczy lekko zwilżona, ale nigdy nie mokra ściereczka, z dodatkiem preparatów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że woda w dużej ilości jest największym wrogiem drewna – i to niezależnie od zabezpieczenia powierzchni, dlatego należy jej używać z umiarem.