Produkty drewniane mimo właściwej impregnacji wymagają szczególnej troski, by mogły na dłużej zachować naturalny wygląd, decydujący o walorach estetycznych np. drewnianych mebli. W ochronie drewna nie można jednak uciekać się do półśrodków, stosując ogólnodostępne, produkowane na skalę masową preparaty.

Czym są woski i oleje?

Olejowanie elementów drewnianych

Do konserwacji i pielęgnacji drewna najlepiej sprawdzą się naturalne oleje i woski. Dzięki naturalnemu pochodzeniu są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Woski to nic innego jak związki organiczne a oleje to po prostu tłuszcze roślinne. Dzięki środowisku naturalnemu były więc dostępne od zawsze. Już starożytni znali ich niezwykłe właściwości i używali ich do uszlachetniania mebli. Do tych tradycyjnych receptur sięga wielu współczesnych producentów mebli i środków pielęgnacyjnych. W meblarstwie jedne i drugie znajdują nieco inne zastosowanie. Oleje służą do zagruntowania drewna, są swego rodzaju materiałem wykończeniowym. Na tak przygotowane drewno można nałożyć wosk. Ten ostatni sprawdzi się też na drewnie surowym. Zainteresowani mogą znaleźć nie tylko bezbarwne woski i oleje, dostępne są również różne wersje kolorystyczne obu preparatów. Ponadto istnieje wiele możliwości ich wygodnego nanoszenia m.in. z pomocą sprzętu natryskowego.

Bezkonkurencyjne rozwiązanie

Woskowanie mebli drewna

Woski i oleje różnią się właściwościami. Oleje posiadają zdolność dogłębnej penetracji drewna i poprawiają przepuszczalność powietrza, pozwalając drewnu oddychać. Dzięki temu lepiej niż woski chronią drewno przed wilgocią. Sprawdzą się więc przy pielęgnacji mebli ogrodowych. Za to oba produktu zapobiegają negatywnym skutkom użytkowania drewnianych mebli oraz uwydatniają ich atuty. Nadadzą drewnu połysk a nawet podkreślą usłojenie. Takiego efektu nie da się uzyskać stosując np. lakiery.
Pod względem praktycznym materiały te w znacznym stopniu utrzymują elastyczność drewna, zapobiegając wybrzuszeniom i kurczeniu się np. na skutek działania wilgoci. Są odporne na brud i zarysowania. Ich stosowanie w przyszłości ułatwi renowację mebli zarówno tych do domu jak i tych do ogrodu, dzięki czemu będą one służyły przez lata.