Meble w stylu prowansalskim od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak dlatego, że dzięki swej klasycznej, ponadczasowej linii, doskonale sprawdzają się w przeróżnych aranżacjach, nie tylko tych nawiązujących do klimatu francuskiej wsi.


Meble prowansalskie – cechy charakterystyczne


biblioteka w stylu prownsalskim


Kup biblioteczke świerkową - kliknij tutaj


Chcąc najogólniej ująć cechy mebli prowansalskich można powiedzieć, że jest to połączenie francuskiej elegancji i wytworności z lekkością i sielskością rustykalnej aranżacji. Meble prowansalskie to meble drewniane: sosnowe, świerkowe, czasem mahoniowe. Najpopularniejsze jest wybarwienie białe, w pełni oddające charakter prowansalskich wnętrz, jednak coraz częściej można spotkać w aranżacjach meble prowansalskie kolorowe lub utrzymane w naturalnym wybarwieniu drewna. Bardzo charakterystyczną cechą mebli w stylu prowansalskim jest to, że mają pozornie prosty, uniwersalny kształt. Prostota mebli jest pozorna, bo przy całej swej nieskomplikowanej bryle posiadają mnóstwo detali, smaczków nadających im wyjątkowy, wzniosły charakter. Mowa tu o wszelkiego rodzaju toczeniach, giętych nóżkach, drobnych rzeźbieniach, kunsztownych przeszkleniach itp. Kolejną cechą, typową dla mebli prowansalskich, jest ich starodawny charakter. Meble prowansalskie nie wyglądają jak wyposażenie dopiero co odebrane z salonu meblowego, błyszczące i nieskazitelne. To są meble z duszą, z historią zapisaną w każdej rysce, w każdym przetarciu, w każdym odpryśniętym fragmencie farby. Modne przecierki, spękania i delikatna patyna są zresztą bardzo modną cechą mebli w stylu prowansalskim.


Na czym polega wyjątkowość mebli prowansalskich?


Prowansalska komoda świerkowa


Kup komodę świerkową - kliknij tutaj


Co sprawia, że meble prowansalskie są wciąż bardzo popularne i chętnie wybierane do aranżacji wnętrz? Patrząc pod kątem zainteresowania prowansalskim wyposażeniem, można by śmiało uznać, że styl prowansalski jest wciąż jednym z najpopularniejszych nurtów wystroju wnętrz. Tymczasem na prowadzenie wysuwają się takie style, jak rustykalny, eko, skandynawski czy industrialny… Meble prowansalskie są szczególne pod tym względem, że bez trudu można dopasować je niemal do każdego stylu we wnętrzu. Jeśli dodatkowo wybierzemy kolekcję, w której możemy decydować o rodzaju uchwytów oraz typie i kolorze wykończenia drewnianych szaf, komód, kredensów i stołów, zyskujemy pole do popisu, ograniczone wyłącznie naszą wyobraźnią! Takimi kolekcjami-kameleonami bez wątpienia są meble Charlotte New i Charlotte Mix. W każdej z nich możemy decydować o wybarwieniu mebli oraz dopasować im wybrane okucia meblowe. To sprawia, że ten sam model mebli prowansalskich sprawdzi się zarówno w eleganckim salonie glamour, jak i we wnętrzu rustykalnym albo klasycznym.


Styl prowansalski we wnętrzach – wciąż popularny!


komoda


Kup komodę świerkową - kliknij tutaj


Meble prowansalskie świetne sprawdzą się w każdej aranżacji, ale oczywiście najpiękniej prezentują się w swoim „środowisku naturalnym”, czyli w aranżacji wykorzystującej sielską atmosferę wsi, subtelną francuską elegancję, jasność i światło oraz pastelową kolorystykę nawiązującą do krajobrazu Prowansji, zalanej złocistym słońcem, usianej jasnofioletową lawendą i otulonej zielonymi wzgórzami i winnicami. Styl prowansalski w aranżacji wnętrz wciąż jest bardzo chętnie wybieranym stylem, zwłaszcza do zaaranżowania romantycznej sypialni, do której można wstawić wygodne łóżko z ozdobnym wezgłowiem i uroczą toaletkę, o której marzy chyba każda kobieta. Meble prowansalskie z litego drewna sprawdzą się także doskonale w gustownym salonie, przytulnej i sielskiej kuchni lub jadalni, w niewielkim przedpokoju albo w stylowo urządzonym pokoju nastolatki.