Kuchnia nie jest w dzisiejszych czasach jedynie miejscem, w którym przygotowujemy posiłki – to nierzadko serce domu, centrum życia rodzinnego. Urządzając kuchenne pomieszczenie, musimy pogodzić ze sobą różne jego funkcje, wybierając rozwiązania praktyczne, ale i przytulne, sprzyjające pielęgnowaniu ogniska domowego. Najpopularniejsze meble do kuchni to meble drewniane. Do jakiego stylu pasują? Czy sprawdzą się w każdej kuchni?

Drewniane meble do kuchni – ponadczasowa klasyka

Drewno gości w naszych kuchniach chyba od zawsze. Szafki kuchenne drewniane są praktyczne, trwałe i pięknie się prezentują. Drewno jest materiałem naturalnym, więc świetnie uzupełnia ideę przygotowywania zdrowych, pozbawionych sztuczności potraw, a do tego wprowadza do wnętrza swojski klimat, przytulny nastrój. Dodatkową, ogromną zaletą drewnianych mebli kuchennych jest fakt, że z łatwością można je dopasować do zmieniającego się na przestrzeni lat wyglądu kuchni. Trendy w aranżacji wnętrz ulegają nieustannym przemianom, ale drewniane meble zawsze stanowią doskonałe rozwiązanie. Naturalne drewno pasuje do wielu stylów, w pozostałych nurtach można zastosować barwione drewno, w efekcie drewniane szafki kuchenne można zastosować w rozmaitych aranżacjach wnętrz.

 Szafki kuchenne z drewna – do jakiego stylu pasują?

Czy nowoczesną kuchnię można wyposażyć w meble z drewna? Oczywiście, że tak! Drewno jest materiałem niezwykle wdzięcznym, jeśli chodzi o obróbkę – z łatwością można je barwić na dowolne kolory, nadawać mu połysk, lub pozostawiać matowym, dodawać

Drewniane szafki kuchenne

klimatyczne przecierki i spękania, tworzyć fantazyjne dekory... Drewno lubi też towarzystwo wielu różnych materiałów: doskonale prezentuje się w połączeniu ze szkłem i stalą, świetnie współgra z wikliną i lnem, idealnie uzupełnia się z plastikiem. Właśnie dlatego nie musimy się bać szafek kuchennych drewnianych, zawsze uda nam się je dobrze dopasować do pomieszczenia, w którym będą się znajdować! Niezależnie od tego, czy marzy nam się kuchnia klasyczna, stylowa kuchnia rustykalna, czy pomieszczenie w stylu industrialnym, drewniane meble do kuchni będą odpowiednim, bezpiecznym i w pełni satysfakcjonującym wyborem.

Naturalny kolor drewna, czy intensywne barwy? A może białe meble?

Decydując się na drewniane szafki do kuchni, musimy zadecydować, czy chcemy zaakcentować naturalność mebli, pozostawiając je w ich oryginalnej barwie, czy może zależy nam na bardziej nietypowym efekcie i eksperymentach kolorystycznych. Naturalne drewno to rozwiązanie do wnętrz klasycznych, industrialnych oraz rustykalnych. W kuchni prowansalskiej, skandynawskiej lub schabby chic najlepiej sprawdzą się białe meble kuchenne, albo drewniane szafki w pastelowych, chłodnych barwach. Do wnętrz nowoczesnych można wstawić szafki kuchenne drewniane w intensywnych kolorach – jednym lub dwóch, kontrastujących ze sobą. Zawsze starajmy się dopasować kolor szafek do pozostałych elementów wyposażenia.

Kuchnia dobrze urządzona, czyli jaka?

Aby kuchnia dobrze spełniała swoją rolę, musi być pomieszczeniem urządzonym funkcjonalnie. Samo ustawienie sprzętów AGD w taki sposób, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności nie wystarczy, ponieważ równie istotny jest dobór odpowiednich mebli kuchennych, to znaczy takich, które z łatwością pomieszczą wszystkie niezbędne sprzęty, umożliwiając łatwy dostęp do nich. Szafki kuchenne stojące przeznaczamy zwykle na przechowywanie garnków i patelni - są to przedmioty o sporych gabarytach, z których często korzystamy – trzymanie ich w bardzo głębokich szafkach będzie niewygodne, ponieważ trudno będzie wydobywać naczynia, umieszczone z tyłu. Nowoczesne meble kuchenne podsuwają wiele innowacyjnych i wygodnych rozwiązań, jak wysuwane szafki narożne, czy specjalne prowadnice, ułatwiające dostęp do wnętrza mebla. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są szafki kuchenne wiszące – musi ich być odpowiednio dużo, tak, by bez trudu pomieściły wszystkie szklanki, talerze i pozostałe elementy zastawy stołowej. Możemy wyeksponować niektóre przedmioty, umieszczając je w przeszklonej witrynce lub na odkrytej półce, ale warto też rozważyć zakup drewnianego kredensu, ponieważ meble tego typu wracają w ostatnich latach do łask. Nie zapominajmy, że kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także pomieszczenie, w którym odbywają się rodzinne spotkania przy stole. Poza dużym blatem roboczym przyda się więc także drewniany stół i wygodne krzesła. Jeśli wybierzemy szafki kuchenne drewniane o klasycznym wyglądzie, czyli o prostej bryle, pozbawionej ozdobników, właściwy charakter nadamy wnętrzu za pomocą stylowych dodatków i dekoracji. Firanki w oknach, obrus na stole, pojemniki z przyprawami, czy patera na owoce - wszystko powinno ze sobą współgrać pod względem stylu i kolorystyki. Tak urządzone wnętrze kuchenne z pewnością sprawi, że zrobimy wrażenie na odwiedzających nas gościach, a sami będziemy się w tym pomieszczeniu czuć komfortowo.

Szafki kuchenne drewnianeSzafki drewniane kuchenneKuchenne szafki drewnianeSzafka kuchenna drewnianaDrewniana szafka do kuchniSzafka kuchenna drewnianaSzafki kuchenne drewnianeSzafki kuchenne drewnianeMeble kuchenne drewnianeSzafki kuchenne drewnianeSzafki kuchenne drewnianeKuchenna szafka drewnianaSzafki kuchenne drewnianeKuchenne szafki z drewnaSzafki kuchenne drewnianeSzafka kuchenna drewniana