Światło w mroku, czyli o stylach w meblarstwie
Style rodzą się z pomysłów, które często są wynikiem przypadku. Przelewane na różne formy sztuki ukazują swoje piękno i budzą podziw dla swoich twórców. Wiele stylów pomimo swojej bardzo długiej historii do dziś wzbudza zachwyt i uznanie za swój wygląd i unikalność. Nieświadomi jakości swoich koncepcji twórcy często boją się skonfrontować swoje idee ze światem krytyki. Na etapie przekształcania swojego konceptu w rzeczywistość wiele zależy, bowiem od wejścia w gusta odbiorców. Style, które kształtowały i zmieniały się przez szereg wieków dały wyraz bogatej sferze możliwości twórczych między innymi, jako współczesna baza dla projektantów mebli, którzy podczas tworzenia modelu mebla nawiązują w ten sposób do danej epoki. Nie sposób wymienić wszystkich stylów meblarskich, natomiast warto zwrócić uwagę na najbardziej rozpowszechnione, do których niewątpliwie zaliczyć można style angielskie: chippendale i Sheraton, austriackie- thonet, francuskie- Ludwik XVI, art déco i empire czy niemieckie- biedermeier. Krótkie omówienie przybliży zarys wyżej wymienionych stylów.

Styl ChippendaleStyl Chippendale

To przede wszystkim bogate zdobienia w postaci rzeźbień. Mahoń był drewnem, które niewątpliwie królowało dla wykonywanych w tym stylu mebli. Nogi wykończone były motywem zwierzęcym np. noga-delfina lub esowate nogi, tzw. kabriolowe zakończone lwią łapą. Stoły, stoliki czy też biurka charakteryzowało faliste wykończenie oskrzyń.

więcej

Styl SheratonStyl Sheraton

Twórcą tego stylu jest projektant mebli Thomas Sheraton charakteryzowała lekka forma z domieszką dostojeństwa i elegancji. Oparty na liniach prostych sprawia, że konstrukcja mebla jest prosta i jednocześnie delikatna. Nieznacznie zaokrąglone kontury oraz nogi mebli o zwężanym kształcie nadają temu stylowi zoptymalizowanego designu.

więcej

Styl ThonetStyl Thoneta

Jeden z najpowsze-chniejszych stylów meblarskich reprezentujących kontynent europejski. Cechą szczególną jest to, że meble thonetowskie to meble gięte. Powstawały podczas procesu parowania drewna, a następnie utrwalania ich kształtu w procesie suszenia. Meble wykonane w tym stylu to zmyślne zastąpienie wielu elementów za pomocą jednego o specjalnie ukształtowanym- wygiętym profilu.

więcej

Styl Ludwika XVILudwik Styl

Ludwik XVI bazował na bogatości ornamentów. Dekoracyjność idąca w stronę antyku, dzięki technikom zdobniczym sprawiała, że meble charakteryzowało niesamowite piękno. Kunszt sztuki zdobniczej realizowany poprzez zabiegi markieterii bądź polichromii dawał wrażenie mebli, które zostały wykonane z ręką dbającą o najdrobniejsze szczegóły. Wiele mebli z tamtego okresu odznacza się pozłoceniami dodającymi klasy i „wizualnego smaku”.

wiecej

Art DécoStyl Art déco

Styl, którego nazwa stanowi zestawienie dwóch słów wywodzących się z języka francuskiego: art (sztuka) i decorafit (dekoracyjny). Styl ten buduje ład i porządek w oparciu o geometryczne kształty takie jak koło, kwadrat czy romb. Obłe kształty, zaokrąglone krawędzie czy też wykorzystanie najwyższej klasy drewna egzotycznego to
cechy, z którymi pieczołowitość wykonania wyrażała podziw i nieprzemijalny trend zaskakujący w sposób definitywnie optymistyczny i to nawet dziś.

więcej

BiedermeierStyl Biedermeier

Styl, którego rozkwit przypada na XIX wiek. Stanowił przeciwwagę dla drogich mebli francuskich. Straty materialne powstałe wskutek wojny dla krajów niemieckich i Austrii stanowiły podstawę do skupienia artystycznego oka na innych priorytetach. Meble miały być wygodne, wykonane w sposób gwarantujący ich trwałość oraz być tańsze niż ich francuski pierwowzór- empire czy Sheraton. Nie można było mówić o przepychu. Główną rolę odgrywała funkcjonalna konstrukcja i skromne zdobienia.

więcej

Styl EmpireStyl Empire

Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. W swoim dążeniu opierał się na harmonii płynącej ze starożytnej Grecji i Rzymu. Nawiązywał do monumentalizmu pochodzącego z antycznej krainy współtworzonego poprzez piękno oraz dekoracyjność ornamentową. Meble empire naznaczone ręką konstruktorów zawierały ornamenty flory takie jak: liście palmowe czy akantu oraz fauny np. orła.

więcej

Shabby ChicStyl Shabby Chic

Antyczne meble to przede wszystkim długa historia, a to co ma historię jest wartościowe. Czar, którym epatują stare meble jest czymś, co przyciąga i pobudza wyobraźnię. W zestawieniu z odpowiednim klimatem miejsca potrafią stworzyć wrażenie nastrojowości przepasanej wstęgą tajemnicy. Nadgryzione zębem czasu budzą poczucie estetycznego piękna i „uwięzionej duszy” wzbogaconej niekiedy o wiekową historię, która niestety z czasem się zaciera lub co gorsza jest nieznana.

wiecej

KolonialnyStyl Kolonialny

Każdy z nas chce przenieść swoją osobę w opatrzone marzeniem miejsce choćby miało trwać to tylko krótką chwilę. Inna kultura, inne miejsce i również inne meble. W jaki więc sposób odkryć cząstkę ciepłego słońca, zapachu morza, szumu fal i aranżacji wnętrz rodem z egzotycznych miejsc? Najprostszy sposób to zaaranżować meble kolonialne w naszym przytulnym mieszkaniu.

więcej

Styl SkandynawskiStyl Skandynawski

Punktem wyjściowym do stworzenia stylu skandynawskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego było zestawienie dwóch ważnych rzeczy- obyczajowości łączącej rodziny poprzez pokoleniowe więzi oraz funkcjonalności związanej z użytkowaniem mebli.

więcej

Styl RustykalnyStyl Rustykalny

Tradycja i ludowa kultura w domu? Styl rustykalny napełnia wnętrza prostotą i klimatem, który można odnaleźć na wsi. Meble nie muszą być idealnie wykończone. Dopuszcza się sęki i chropowatość powierzchni drewna. Chodzi o swojskość i naturalizm, który wewnątrz musi być widoczny gołym okiem. Zbędne drobiazgi nie mogą przyćmiewać samych mebli. Goście, sąsiedzi i w końcu domownicy- wszyscy oni znajdą ciepło płynące ze stylu rustykalnego, co będzie również szansą, aby wspomnieć stary wiejski dom z młodzieńczych lat.

więcej

Styl MinimalistycznyStyl Minimalistyczny

W kraju kwitnącej wiśni rodzi się styl minimalistyczny. Okrojony do prostoty, bez niepotrzebnych dodatków jest dość surowy w swojej formie. Jednak dzięki temu możliwe jest osiągniecie wypoczynku z wykorzystaniem czystej formy stylu minimalistycznego. Minimalizm nie powinien rozpraszać myśli, ale budować wewnętrzny spokój. To styl dla ludzi nowoczesnych, lubiących jasne barwy i dobre oświetlenie. Minimalizm pozwala na błogi stan odprężenia i kojący wypoczynek bez zachwiania spokoju ducha.

więcej

Styl GlamourStyl Glamour

Styl glamour jest bardzo kreatywny i twórczy. Klasyczne formy mebli dopieszczone są szczyptą fantazyjności i stylistycznego polotu. Dekoracyjność jest ekspresyjna. Akcenty wyraźne i mocne. Meble są wykańczane złotymi i srebrnymi barwami- wszystko po to, aby oczarować. Glamour jest mieszanką pomysłowości i kontrastu w zastosowanych materiałach. Zdumienie i podziw nie schodzą z ust. Styl glamour jest luksusowy i modny. Jego urok dostrzegą osoby pewne siebie i odważne.

więcej

Styl ProwansalskiStyl Prowansalski

Sielskość obleczona w słoneczne promienie wkrada się przez okno mieszkania. Daje radość i przynosi lawendowe zapachy. Za oknem Prowansja, a w środku styl prowansalski. Jasne barwy, nastrojowe wnętrza i lite meble to smak rodzinnego domu. Nawet meble ogrodowe goszczą w salonie i jest to naturalne- ma być przytulnie. Ozdobne tkaniny i kuchnie pełne drobiazgów tworzą zamknięty klimat bardzo wyważony, ale naturalny.

więcej

Styl EklektycznyStyl Eklektyczny

Styl eklektyczny wpaja w ducha przeszłości powiew nowoczesności. Wyłania się w latach trzydziestych XIX wieku. Meble kopiowane z niewielkimi zmianami są tworzone z nieprzeciętną precyzją. Dokładność wykonania i niesamowita wprawa rzemieślników nieraz sprawia problemy w ocenie oryginalności. Meble eklektyczne obfitują w ornamentykę i detale. Do wyrobu stosuje się mahoń, dąb i gatunki owocowe.

więcej

Styl KlasycznyStyl Klasyczny


Styl klasyczny czerpie ze starożytnej Grecji i Rzymu. Wczesny klasycyzm francuski przypada na okres panowania we Francji Ludwika XVI. Meble tworzone są w oparciu o figury geometryczne. Do wykańczania stosuje się złocenia i srebrzenia, malowanie, a także intarsjowanie gatunkami egzotycznymi. Powracają motywy roślinne i drogocenne tkaniny (aksamit, adamaszek). Dyrektoriat to okres, w którym akcenty zdobnicze zmalały. Konstrukcja mebli jest prostsza, a jako motywy
wykorzystuje się formy wiejskie: kosy, cepy. Późny klasycyzm- empire jest zaliczany do klasycyzmu monumentalnego. Meble są ciężkie i duże. Dominuje statyka. Efekt ten pogłębia dodatkowo brak nóg i cokół na którym tworzy się konstrukcję mebli. Głównym materiałem do budowy jest mahoń.

więcej

Styl IndustrialnyStyl Industrialny


Zimne klimaty i surowość wnętrz to styl industrialny. Typowo przemysłowy charakter jest dość szorstki jeśli chodzi o wystrój. W środku można spotkać ściany bez zaprawy murarskiej oraz typowe dla hal przemysłowych elementy konstrukcyjne jak stalowe belki, słupy podtrzymujące strop, kable czy orurowania. Duże powierzchnie, kolory szarości i meble niczym z warsztatu produkcyjnego to elementy budujące styl industrialny.

więcej

 

Szczególną rolę dla podniesienia atrakcyjności i wartości wizualnych poszczególnych stylów pełniły dekoracje wykonywane, jako różnego rodzaju kompozycje ornamentalne. Motywy ornamentalne nawiązywały w dużym stopniu do natury w postaci ornamentów roślinnych bądź po prostu motywów zwierząt. Wśród kompozycji ornamentalnych dla wzbogacenia efektu dekoracyjności stosowano różne techniki zdobnicze. Do płaskich kompozycji wykorzystywane były: polichromia, inkrustacja czy markieteria. Natomiast przestrzenne motywy skupiały się na snycerce, czyli rzeźbieniu w drewnie konkretnego elementu mebla.
Style w meblarstwie, bo o nich mowa sięgające zamierzchłych czasów, a więc spowite długą historią nabrały z upływem przemijającego czasu ogromnych wartości i dały upust w stworzeniu prawdziwych meblarskich arcydzieł, w których do dziś wielu pasjonatów i znawców sztuki po prostu odnajduje spokój i ukojenie.