Skandynawski styl aranżacji mieszkań od lat uznawany jest za bardzo popularny. Filozofia wyposażania wnętrz mieszkań w jasnych odcieniach sięga początku XX wieku, jednak świat docenił go dopiero w latach 60. Od tego czasu sporo się zmieniło, a sama stylistyka nieco ewoluowała, otwierając się na nowoczesność. Mamy do dyspozycji nowe materiały i technologie, a jednak nadal chętnie sięgamy po tego rodzaju dekoracje. Ten artykuł podpowie, jakie meble najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim.

Charakterystyczne cechy skandynawskiej dekoracji wnętrz

drewniana komoda skandynawska

Wiecej mebli z kolekcji Strong znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/strong.html

Opisywana filozofia aranżacji polega na możliwie największym czerpaniu z natury i obcowaniu z elementami wykonanymi z naturalnych materiałów. Jednocześnie zalecana jest surowa forma pozbawiona zbędnych dekoracji, na rzecz funkcjonalności. Przejawia się to nie tylko przy wykańczaniu wnętrz, ale także wyrobach przeznaczonych do ich wyposażenia.

W charakterystycznych skandynawskich wnętrzach pojawiają się meble wykonane przede wszystkim z drewna. To także potwierdza ekologiczne podejście do aranżacji. Nie stosuje się wymyślnych zdobień, czy ekstrawaganckiej kolorystyki. Jedynymi dodatkami są metalowe uchwyty i zawiasy w kolorze metalicznym albo czarnym. Często nieregularna struktura drewnianych mebli celowo jest uwidoczniona, stając się elementem dekoracyjnym. Tego rodzaju meble cechują się także sporą funkcjonalnością i wizualną lekkością.

Kolorystyka wnętrz i mebli w stylu skandynawskim

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech w stylizacjach nazywanych skandynawskimi, jest spora ilość bieli. Ten kolor pojawia się na ścianach, a często także podłogach. Ma być przeciwieństwem długich nocy panujących na północy Europy i rozjaśnić nieco pomieszczenia. Także przestronne okna z minimalną ilością zasłon mają za zadanie wpuścić do wnętrza możliwie najwięcej promieni słonecznych. W ten sposób mieszkania stają się jasne i wizualnie większe. Jak do takich jasnych i przestronnych wnętrz wpasować meble, żeby nie zepsuć efektu?

Naturalne materiały, jakie zalecane są w skandynawskich aranżacjach, nie dają nam zbyt wielkiego pola manewru. W meblach dominować będą kolory drewna, począwszy od jasnego, niemal białego dębu, po elementy wykonane z ciemnego drewna świerkowego. 

Jeśli stawiamy na delikatny kontrast kolorystyczny z białymi ścianami, warto sprawdzić wyroby z kolekcji Strong w odcieniu określanym jako Olej Whisky. W tych litych świerkowych meblach widoczna jest cała gama kolorów charakterystycznych dla takiego rodzaju drewna. Pojawia się na nich wiele odcieni brązu, a także przebarwienia w ciemnym, niemal czarnym kolorze. Całość uzupełniają czarne metalowe uchwyty. Te klasyczne skandynawskie meble mogą stać się częścią pokoju dziennego, sypialni, a także jadalni, gdzie dominował będzie solidny stół.

Wygoda i funkcjonalność

szafa drewniana skandynawska

Wiecej mebli z kolekcji Dream Bedroom znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/dream-bedroom.html

Skandynawskie meble to nie tylko naturalne drewniane szafy i stoły. Żeby dany mebel dobrze pasował do naszej układanki, musi być także bardzo funkcjonalny. Półki i komody drewniane powinny pomieścić większość przedmiotów, żeby pozostawić surowy wystrój pomieszczenia. Najczęściej wszystkie półki w meblach są zabudowane, prezentując jedynie charakterystyczne fronty z naturalnego drewna.

Na funkcjonalność mebli w stylu skandynawskim wpływa także ich trwałość. Meble wykonywane z drewna są odporne na wilgoć. Także drobne przypadkowe uszkodzenia, czy zarysowania są łatwe do zatuszowanie i nie wpływają niekorzystnie na wygląd mebla. Ponadto mieszkańcy Skandynawii sporo uwagi poświęcają ekologii, a nawet zużyte meble drewniane nie stanowią uciążliwego odpadu szkodliwego dla środowiska.

Innym ważnym czynnikiem, choć bezpośrednio związanym z funkcjonalnością, jest wygoda. W skandynawskich wnętrzach nie ma miejsca na przedmioty, które nie spełniają dobrze swojej funkcji. Dotyczy to przede wszystkim mebli przeznaczonych do wypoczynku, takich jak krzesła, czy łóżka. Te wyroby utrzymane w charakterystycznym surowym stylu powinny dawać przede wszystkim komfort i możliwość wygodnego ułożenia ciała.

Ciekawym połączeniem wygody, funkcjonalności i charakterystycznego lekkiego skandynawskiego stylu są meble z kolekcji Dream Bedroom. Przeznaczone są w większości do wyposażenia sypialni. W skład kolekcji wchodzą szafki nocne, komody, a także przestronne szafy. Jednak najwięcej miejsca pozostawiono dla łóżek drewnianych, których masywne elementy z litego drewna tworzą lekko i zwiewnie wyglądającą konstrukcję.

Głównym materiałem, który posłużył do ich wykonania, było drewno dębowe. Charakterystyczna trwałość tego materiału łączy się z jego ciekawym wyglądem. Widoczne słoje, czy naturalne pęknięcia na solidnych drewnianych elementach stanowią ciekawą ozdobę. Meble mają jasny kolor, który może mieć cieplejszy, lub bardziej zimny odcień. Jasne komody i szafy z minimalną ilością uchwytów bardzo dobrze wkomponują się w skandynawskie wnętrza. Wysoka jakość materiałów i wykonania mebli zapewni ich wieloletnie użytkowanie.

Polecane meble drewniane