Podczas projektowania i szukania inspiracji na wyposażenie mieszkania, często możemy usłyszeć o meblach w stylu prowansalskim. W odróżnieniu od wielu modnych nurtów związanych z aranżacją wnętrz, które opierają się na harmonii równowadze i prostocie, styl prowansalski nie ma tak sztywnych zasad. Mieszkanie wyposażone w ten sposób przywołuje raczej skojarzenia z letnią beztroską i swobodą. Ten tekst przybliży, czym jest styl prowansalski i w jaki sposób można dobrać do niego odpowiednie meble.

Kolorystyka w stylu prowansalskim

prowansalska komoda drewniana


Wiecej mebli z kolekcji Charlotte New znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-new-k-112.html


Prowansja to rejon na południowym wschodzie Francji, położony nad brzegiem Morza Śródziemnego. Słynie nie tylko z malowniczych plaż i bogatego zaplecza turystycznego, ale także ogromnych wrzosowisk. To właśnie do nich nawiązuje kolorystyka, która dominuje we wnętrzach określanych jako prowansalskie.

Poza kolorem wrzosowym, we wszystkich odcieniach, drugą ważną barwą jest kolor biały. To on stanowi tło, pojawiając się na ścianach, podłogach, a także większości mebli. Dzięki temu przestrzenie wydają się większe i jaśniejsze, a dodatkowe barwy lepiej widoczne na jego tle.

Polecane meble drewniane

Stawiając na taką aranżację, warto wziąć pod uwagę także kolory związane z naturą, takie jak  żółty, pomarańczowy, zielony albo błękitny, jednak w odcieniach nieco przygaszonych. Elementy wyposażenia, także meble drewniane, mogą nosić ślady użytkowania, które stworzone zostały w czasie wieloletniego korzystania z nich, lub naniesionych celowo na nowe wyroby.

Jakie meble do wnętrz prowansalskich?

Luz i swoboda, związane z wakacjami dominują we wnętrzach określanych jako prowansalskie. W odróżnieniu od surowych mebli skandynawskich i industrialnych wnętrz tutaj można pozwolić sobie na większą dawkę szaleństwa. Na porządku dziennym są meble z różnych stylów. Częstym zabiegiem jest nadawanie użytkowych właściwości sprzętom ogrodniczym i adaptowanie ich na meble. Pojawiają się także obszerne lustra, które wizualnie zwiększają przestrzeń mieszkania.

Radosny styl wyposażania wnętrza to także milion różnych drobiazgów ustawionych za przeszklonymi półkami. Wnętrza prowansalskie muszą być wyposażone w otwarte regały albo przeszklone kredensy drewniane. W dekoracji można postawić na suszone kwiaty w wazonach, stylowe figurki, a nawet kiczowate dekoracje, które jedynie dla nas mają jakąkolwiek wartość. Warto jednak unikać przedmiotów z tworzyw sztucznych, stawiając na naturalne materiały, jak drewno czy metal.

W meblach dopuszcza się, a nawet zaleca, liczne dekoracje i zdobienia. Przykładem takich mebli mogą być produkty z serii Charlotte Mix. Ich nieregularne formy dobrze wpisują się w taki radosny bałagan. Możemy sięgnąć po trwałe meble świerkowe do salonu, sypialni, czy nawet przedpokoju. Od naszego wyboru zależy, czy wyroby będą finalnie w kolorze naturalnego drewna, a może fronty zostaną pomalowane na kolor biały.

Charakterystyczne dekoracje w małych i większych mieszkaniach

drewniany kredens prowansalski


Wiecej mebli z kolekcji Charlotte Mix znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/charlotte-mix.html


Wakacyjny prowansalski styl to przede wszystkim spore przestrzenie, które zagospodarowane są lubianymi przedmiotami i meblami. Najlepiej sprawdza się w dużych domach jednorodzinnych albo starych odnowionych budynkach. W przestronnych wnętrzach często otwartych na ogród, zmieści się sporo drobiazgów. Liczne szafki i komody drewniane możemy poukładać w dowolnych miejscach, często nie szukając dla nich specjalnego zagospodarowania. W dużych pomieszczeniach z pewnością nie staną się przyczyną bałaganu.

Ten styl możemy także wprowadzić do mniejszych mieszkań w budownictwie wielorodzinnym. Wystarczy wpuścić nieco więcej światła, pozbywając się zasłon i stawiając na białe ściany i jasne meble. Nie musimy prowansalskiego szaleństwa wprowadzać natychmiast do całego mieszkania. Na początek wystarczą mniejsze elementy w postaci pojedynczego regału, czy szafki na ubrania z dużym lustrem. Niech aranżacja nie stanie się groteską tego radosnego stylu.

Czy meble drewniane są odpowiednie do aranżacji z Prowansji?

Czytając o charakterystycznej kolorystyce wnętrz prowansalskich, pewnie sporo osób zastanawiało się, w jaki sposób wkomponować do nich klasyczne drewniane meble. Sporo mówi się o bieli i lawendowych dodatkach, tymczasem fronty większości mebli drewnianych są w odcieniach brązu. Otóż jest to możliwe i na dodatek będzie dobrze pasowało do całości, jeśli sięgniemy po odpowiednie meble.

We wnętrzach aranżowanych na styl prowansalski warto zastosować meble, których fronty są stosunkowo jasne i jednolite. Nie muszą być pozbawione sęków i przebarwień, ale jeśli jest ich mniej, mebel prezentuje się korzystniej. Jeżeli mimo wszystko zależy nam na utrzymaniu wspomnianej kolorystyki, fronty mebli możemy pomalować białą lub lawendową farbą. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli tylko muśniemy je wybranym kolorem. Wówczas na naturalnych nierównościach drewna pojawią się piękne przebarwienia.

Meble drewniane dają jeszcze jeden argument, który skłania do inwestowania w nie. Chodzi o sporą trwałość i odporność na uszkodzenia. Solidnie wykonane i zabezpieczone meble, jakie znajdziemy w SEART, są także odporne na szkodliwe działanie wilgoci. Dzięki najwyższej jakości materiałów i solidnemu wykonaniu meble będą spełniały swoją funkcję przez wiele lat.

Polecane meble drewniane