Niewykończone betonowe ściany i obdrapane ceglane mury. To nie charakterystyka blokowisk z końca ubiegłego wieku, tylko cechy jednego z najmodniejszych trendów w dziedzinie wykańczania wnętrz. Styl industrialny już kilkadziesiąt lat temu stał się niemalże stylem życia i do dziś sporo osób chce mieć mieszkania urządzone właśnie w myśl jego surowych zasad. Żeby mieszkanie było kompletne i każdy element dobrze komponował się z pozostałymi, poszukamy stylowych mebli do wnętrz industrialnych.

Charakterystyczny styl industrialny

witryna drewniana


Wiecej mebli z kolekcji Industrial znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/industrial.html


Zanim jednak o meblach, warto przybliżyć charakterystykę wnętrz industrialnych i ich pochodzenie. Taka wiedza pomoże nam intuicyjnie wybrać odpowiednie elementy wyposażenia. Zatem trzeba wiedzieć, że styl industrialny, zwany także loftowym, wywodzi się z USA i zapoczątkowano go już w połowie XX wieku. W wyniku recesji w latach 50 sporo fabryk stało opuszczonych. Właśnie takie przestrzenie zostały zagospodarowane na mieszkania.

To, co wówczas stało się przymusem, obecnie chętnie jest wybierane do mieszkań zwłaszcza w budynkach fabrycznych. Goła cegła na ścianie pozbawionej tynku, czy widoczne elementy stropów i konstrukcji ścian należą do najpiękniejszych elementów w stylu industrialnym. Dodatkowo charakterystyczne stają się także duże przestrzenie i pomieszczenia otwarte z możliwie najmniejszą liczbą przegród.

Meble we wnętrzach loftowych

Jeśli chodzi o meble drewniane, filozofia doboru wyposażenia jest podobna, jak w przypadku aranżacji pomieszczeń. Najprościej można powiedzieć, że meble powinny mieć taki styl, żeby z powodzeniem można było umieścić je w dawnej fabryce albo innym zakładzie przemysłowym. Przede wszystkim liczy się ich funkcjonalność i wysoka trwałość. Dobrze, jeśli widać na nich także ślady zużycia.

Polecane meble drewniane

Warto zwrócić uwagę na rozmiar mebli we wnętrzach industrialnych. Najczęściej lofty to otwarte przestrzenie, w których strefy o różnych funkcjach są ze sobą połączone. Dlatego meble umieszczane w takich wnętrzach także muszą mieć spore rozmiary. Małe elementy dekoracyjne zwyczajnie zgubią się w ich przestrzeniach. Jeśli już decydujemy się na niewielkie półki, czy wieszaki na ubrania, należy pamiętać o umieszczeniu ich w jednym skupisku. W innym wypadku będą całkowicie niewidoczne.

Jakie materiały dominują w meblach industrialnych?

Drewniana Witryna


Wiecej mebli z kolekcji Industrial znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/industrial.html


Industrialny styl wyposażenia wnętrz zmusza nas do przeniesienia się o kilka dekad w przeszłość. Wówczas tworzywa sztuczne, nawet najbardziej trwałe i wymyślnie jeszcze nie trafiły do ogólnego użytku. Zatem do dyspozycji mamy jedynie materiały standardowe, czyli drewno, białe szkło i wszelkiego rodzaju metale. Te ostatnie najczęściej są malowane na czarny użytkowy kolor. Tymczasem szkło stanowi jedynie dodatek do komód i przeszklonych witryn.

Z uwagi na wymaganą trwałość poszczególnych elementów wyposażenia, zazwyczaj metalowe elementy pojawiają się w konstrukcji nośnej mebla. Można znaleźć je w stopach komód i szaf drewnianych. Z metalu malowanego proszkowo tworzone są także wszelkiego rodzaju obicia drzwi czy szuflad. Metalowe elementy powinny mieć regularne kształty, choć forma całego mebla może być nieco wymyślna. Nie są wyjątkiem meble, które w całości wykonuje się z metalu.

Jednak materiałem, który najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia mebli w stylu industrialnym, będzie drewno. Wyroby drewniane nie wymagają dodatkowej obróbki, a ich naturalna struktura stanowi interesującą ozdobę. Widoczne sęki, czy ciemniejsze przebarwienia to charakterystyczna cecha mebli w tej stylistyce. Drewno nie wymaga też malowania, a jego naturalny kolor będzie pasował do ogólnej kolorystyki wnętrz loftowych. 

Wybierz meble do wnętrz loftowych

Skoro znamy już zasady, pora zabrać się za dobieranie mebli. Styl industrialny warto wprowadzić w całym mieszkaniu, a przynajmniej w strefie, którą uznajemy za ogólnodostępną. Wpływa na to także fakt, że zazwyczaj pomieszczenia łączą się ze sobą bez wyraźnych przegród. W zamkniętej sypialni czy pokoju dzieci nie musimy być już tak bardzo restrykcyjni, jednak warto pamiętać o wprowadzeniu chociaż kilku industrialnych elementów.

Najważniejszym miejscem w mieszkaniu zazwyczaj jest salon albo pokój dzienny. W jaki sposób urządzić to pomieszczenie? Pomoże nam w tym kolekcja mebli drewnianych nazwana Industrial. W tych produktach można znaleźć wszystkie wcześniej opisywane cechy mebli loftowych. Szafy i komody mają spore rozmiary, wykonane są w regularnej formie i z dbałością o funkcjonalność. Wszystkie elementy są bardzo trwałe i wykonywane z materiałów o najwyższej jakości.

Jeśli już mowa o materiałach, to w serii znajdują się produkty stworzone przede wszystkim z drewna świerkowego. Cechuje się ono sporą trwałością i ciekawie wyglądającą strukturą. Świetny efekt dają metalowe obicia, wykonywane w obrębie przeszkleń na stolikach czy witrynach drewnianych. Pomalowane na czarno metalowe płaskowniki pojawiają się także w konstrukcji stołów do jadalni i jako podstawy komód. Sięgając po komplet produktów z serii Industrial, możemy nadać salonowi jednolity i interesujący loftowy charakter. Z uwagi na ich styl i sporą trwałość, po wymianie wyposażenia z pewnością znajdą zastosowanie w warsztacie majsterkowicza.

Polecane meble drewniane