Słowo etno pochodzi od greckiego ethnos, czyli naród, plemię. Nauka zwana etnografią zajmuje się badaniem tradycji, zwyczajów różnych narodów, kultur. Styl etno we wnętrzach to wprowadzenie do aranżacji przedmiotów charakterystycznych dla różnych kultur czy ludowych tradycji. Można zainspirować się Afryką, Dalekim Wschodem, albo nie szukając daleko, zaczerpnąć z naszej rodzimej ludowej tradycji.


Afrykańskie, meksykańskie lub indyjskie klimaty w nowoczesnym salonie

Drewniana szafka RTV


Szafke RTV Mexicana znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/mexicana-k-141.html


Styl etno lubi naturalne drewno, surową cegłę, kolorowe tkaniny i dodatki, duże wzory, naturalne materiały. Salon nie musi wcale tracić nowoczesnego charakteru, gdy wprowadzimy do niego trochę klimatu egzotycznych kultur. Wystarczy jeden charakterystyczny mebel, jakaś autentyczna pamiątka z podróży, figurka, naczynie czy tkanina, aby osiągnąć oryginalny efekt. Najbezpieczniej jest zestawić ze sobą rzeczy z jednego kręgu kulturowego, aby nie stworzyć chaosu, lecz spotyka się również łączone stylizacje.


Afrykański klimat stworzą na przykład zasłony z tkaniny w geometryczny deseń, w barwach brązu i zieleni, lub rolety z bambusa, a na ścianach fototapeta z motywem dżungli lub plemienne maski. Nowoczesny narożnik można ozdobić kolorowymi poduszkami w geometryczne, afrykańskie wzory. Odpowiednie będą też bambusowe fotele czy dywan z juty.


Wnętrze meksykańskie to zabawa kolorami. Barwy muszą być intensywne, nasycone, można je ze sobą dowolnie łączyć. Meksykański klimat stworzą wełniane, kolorowe tkaniny w pasy, naczynia i meble pomalowane ręcznie w motywy zwierzęce i roślinne, motyw słońca, starożytne, azteckie wzory, oraz jakiś charakterystyczny mebel, na przykład drewniana szafka RTV z kolekcji Mexicana.


Jeżeli chcemy wprowadzić do mieszkania orientalny przepych rodem z Bollywood, wybierzmy styl indyjski. Dla większości z nas będzie on zbyt przytłaczający i kiczowaty, by wprowadzać go w całości. Można postawić na kilka charakterystycznych elementów, jeden piękny, rzeźbiony indyjski mebel z palisandru, kunsztownie tkana narzuta, figurki, egzotyczne świece zapachowe, nastrojowe oświetlenie.


Dla stylu etno charakterystyczne są nasycone, ciepłe kolory: czerwony, pomarańczowy, brązowy, rudy, zielony, oliwkowy, oraz wzory z motywami roślin i zwierząt. Można pomalować tak fragmenty ścian, lub wykorzystać tkaniny czy dywany. Podłoga powinna być drewniana, naturalnie wyglądająca, ze spękaniami i sękami. W taką aranżację wpiszą się również drewniane meble.


Wnętrza inspirowane polską kulturą, tradycją i folklorem

Drewniana komoda rustykalna


Drewnianą komode Rustyk znajdziesz tutaj - https://www.seart.pl/rustyk-sosnowy-k-34.html


Polskie etno jest nie mniej atrakcyjne niż to zaczerpnięte z egzotycznych kultur. Do narodowej, polskiej kultury nawiązują wnętrza stylizowane na dawne szlacheckie dworki. Główną rolę będzie tutaj odgrywać drewno – na podłodze i widocznych belkach pod sufitem. Dworki związane były z polską wsią, dlatego do takich wnętrz będą pasować rustykalne meble i dekoracje. Idealne będą ciężkie meble z ciemnego drewna, biurko, biblioteczka, stół do jadalni, łóżko. Dobrze w dworkową stylizację wpiszą się nasze sosnowe, ręcznie wykonywane meble z kolekcji Rustyk. Meble w stylu dworkowym muszą wyglądać na nieco zużyte. Nasza kolekcja Rustyk prezentuje się bardzo wiarygodnie, przypomina autentyczne meble sprzed stuleci, meble mają nierówne krawędzie i brzegi niejednorodnie zaokrąglone, wykonane są z naturalnego, sosnowego drewna. Dzięki zabezpieczeniu brązowym woskiem są ciemne, mają niepowtarzalny, unikatowy charakter. Są masywne, lecz subtelne, dzięki zaokrąglonym krawędziom. Wnoszą do wnętrza ciepłą, przytulną domową atmosferę połączoną z elegancją. Wnętrza w stylu dworkowym utrzymane są w barwach zgaszonej czerwieni, amarantu, zieleni. W takich kolorach dobiera się grube zasłony, obrusy, narzuty. Blaty zdobią ręcznie dziergane serwety. Ściany zazwyczaj są białe. W ten klimat wpisują się również kominki lub piece z kafli, stare lampy, wazony, świeczniki, a na ścianach obrazy, rodzinne portrety i pamiątki.


Można również zainspirować się folklorem ludowym, i urządzić wnętrze na wzór wiejskiej chaty, skomponować ludowe wycinanki, ludowe rzeźby i sprzęty, tkane na ręcznych krosnach pasiaki z nowoczesnymi meblami. Jako element dekoracyjny, nawiązujący do tradycji ludowej może służyć także szeroka komoda z rzeźbionymi frontami Jagna, z drewna świerkowego, wykończona naturalnym woskiem w kolorze miodu. Jej frontowe drzwiczki zdobione są piękną, ręcznie wykonaną płaskorzeźbą, posiadają metalowe uchwyty w kształcie serca. Minimalistyczne, nowoczesne wnętrza są doskonałym tłem dla ludowych motywów. Takie folklorystyczne akcenty są bardzo wyraziste, nie powinno się więc przesadzać z ich ilością. Wnętrze ożywią i urozmaicą kolorowe poduszki i narzuty z ludowym motywem lub haftem, kolorowy, pasiasty chodnik, kolorowa tapeta z motywem kwiatów na jednej ze ścian.


Jeżeli chcemy otrzymać pomieszczenie jeszcze mocniej odtwarzające ludowy klimat, postawmy w nim również inne drewniane meble w stylu podhalańskim z kolekcji Jagna. Wszystkie są wykonane z drewna świerkowego, mają piękne, ręcznie rzeźbione fronty. Dostępny jest stół, biurko, kredens, skrzynia drewniana oraz stoliki kawowe, witryny, łóżka. Z ich pomocą można odtworzyć niezwykły urok wiejskiej, górskiej chaty.