Salon to takie miejsce w domu, w którym ochoczo spędzamy czas wolny – oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio urządzony. Trudno wyobrazić sobie współczesny salon bez kącika wypoczynkowego, w którego obrębie skupiają się tak istotne elementy wnętrza, jak kanapa, telewizor i stolik kawowy. I właśnie o tym ostatnim powiemy sobie dziś nieco więcej.


Czy stolik kawowy jest niezbędny w salonie? Tak!


Wydawać by się mogło, że ten niewielki mebel jest nieistotny. W rzeczywistości jednak stolik kawowy pełni dwojaką rolę: jest praktycznym dodatkiem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie oraz stanowi mocny akcent aranżacyjny salonowego wnętrza. Aby należycie mógł pełnić swoje istotne funkcje, przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Stolik musi być dobrany do salonu pod paroma względami – wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o wystrój pomieszczenia!


Jak dobrać stolik kawowy do salonu?


stolik kawowy


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/rustykalny-stolik-kawowy-bodge-140x80.html


Wybór odpowiedniego stolika kawowego nie może być pochopny – dopiero w codziennym użytkowaniu okazuje się, jak bardzo ważna jest to decyzja. Nie należy nabywać stolika do salonu tylko dlatego, że wpadł nam w oko jego kształt i kolor. Jeszcze bardziej należy się wystrzegać kuszących ofert promocyjnych, które nie oferują nam nic poza niską ceną produktu. Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając stolik kawowy? Oto najważniejsze kwestie:


1) określ funkcje stolika


Stolik kawowy – wbrew nazwie – nie zawsze służy tylko do odkładania na jego blat pitej w salonie kawy. Tylko odpowiedź na pytanie: jakie role ma pełnić stolik w salonie? pozwoli dobrać mebel o odpowiednich kształtach, wymiarach i funkcjonalności. Czasami, gdy w salonie znajduje się również kącik jadalniany z dużym stołem i wygodnymi krzesłami, stolik kawowy służy jedynie za miejsce do odkładania pilota czy książki. W takiej sytuacji możemy pozwolić sobie na stosunkowo niewielkie wymiary mebla i skupić się na jego aspektach wizualnych, przyciągających uwagę detalach, nietypowym wzornictwie lub intrygującej barwie. Jeśli jednak wiemy, że stolik przy kanapie ma służyć do spożywania przekąsek podczas seansu filmowego, prowadzenia rodzinnych rozgrywek w gry planszowe czy wspólnego układania puzzli, koniecznie trzeba wybrać mebel, który będzie przede wszystkim praktyczny i odpowiednio duży.


2) oceń wielkość pomieszczenia oraz potrzeby domowników


stolik kawowy


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/stolik-kawowy-mahoniowy-halifax-contrast.html


To, że stolik kawowy ma pełnić funkcje wymagające sporej przestrzeni, nie oznacza jeszcze, iż salon daje nam warunki odpowiednie do umieszczenia w nim dużego mebla. Powierzchnia pomieszczenia, jego ustawność oraz zamysł aranżacyjny wnętrza dadzą nam odpowiedź na pytanie: jak duży stolik kawowy wybrać do salonu? Rozmiar mebla powinien umożliwiać swobodny dostęp do kanapy z każdej strony, jednocześnie blat powinien pomieścić wszystkie drobiazgi, które zawsze chcemy mieć pod ręką: pilot od telewizora, miseczkę chipsów, kubek z herbatą, książkę. Choć ma być silnym akcentem aranżacyjnym, należy unikać sytuacji, w której duży stolik kawowy przytłacza wnętrze swoimi gabarytami. Przy tym wszystkim nie należy zapominać o potrzebach domowników: jeśli w domu mieszka wiele osób albo jeśli są w nim małe dzieci, będziemy potrzebować większego stolika. A co zrobić w sytuacji, gdy potrzeby domowników nie idą w parze z przestronnością salonu? Można rozważyć zakup zestawu stolików kawowych, składającego się z dwóch-trzech mebli. Taki zestaw to zwykle ten sam model stolika, występujący w różnych rozmiarach. Takie rozwiązanie pozwala na wsunięcie jednego stolika pod drugi, gdy meble nie są używane i rozsunięcie ich, gdy zajdzie potrzeba wykorzystania powierzchni blatów wszystkich stolików kawowych. Innym praktycznym rozwiązaniem jest rozkładany stolik kawowy, którego konstrukcja pozwala na znaczne powiększenie powierzchni blatu w razie potrzeby.


3) dobierz stolik do klimatu kącika wypoczynkowego


Jeśli stolik kawowy wyraźnie będzie odbiegać klimatem od całego kącika wypoczynkowego, będzie wyglądać, jakby znalazł się tam przez przypadek. To nie tylko spowoduje, że efekt aranżacji zostanie zepsuty, ale też niekorzystnie wpłynie na nastrój osób korzystających z tej części salonu. Duża, miękka sofa o opływowych kształtach, obłożona wieloma poduszkami i ciepłymi pledami, a do tego subtelne oświetlenie stwarzają bardzo przytulny, domowy klimat. Tę atmosferę miękkości i przytulności łatwo można popsuć, ustawiając przed kanapą nowoczesny stolik o ostrych rysach i wykonany np. z połączenia metalu i szkła, które prezentuje się dość chłodno. Stolik kawowy powinien mieć podobne rysy, jak inne meble i sprzęty w obrębie kącika wypoczynkowego i odpowiadać wyposażeniu atmosferą, jaką chcemy w tym miejscu uzyskać. Pamiętajmy, że część wypoczynkowa salonu nie zawsze musi być urządzona w sposób jednoznacznie kojarzący się z przytulnością, można zaaranżować przestrzeń wywołującą dowolne emocje – ważne, by domownicy czuli się tu dobrze i mogli w tym miejscu naprawdę wypocząć.


4) dobierz stolik do wystroju salonu


stolik kawowy


Zakup ten produkt tutaj - https://www.seart.pl/stolik-sosnowy-na-kolkach-iron-p-6650.html


Kącik wypoczynkowy stanowi tylko jedną z części składowych całego salonu. Część ta powinna w pełni wpisywać się w wystrój i klimat całego wnętrza, tworząc z nim spójną, harmonijną całość. Nie ulega więc wątpliwości, że również stolik kawowy powinien pasować nie tylko do kanapy i ustawionego obok fotela, ale i do całego pokoju. We wnętrzach romantycznych lub eleganckich doskonale sprawdzają się okrągłe stoliki kawowe. Najlepiej, gdy skromny, okrągły blat drewnianego stołu umieszczony jest na zdobnej nóżce. Idealnym środowiskiem dla takiego stolika będą salony w stylu shabby chic. W takich wnętrzach doskonale sprawdzi się biały stolik kawowy lub mebel utrzymany w naturalnym, sosnowym wybarwieniu i posiadający liczne przecierki i ślady zużycia. W klasycznym salonie zaaranżowanym w duchu wielowiekowych tradycji, doskonale sprawdzi się stolik kawowy prostokątny, wykonany z litego drewna dębowego lub solidna ława drewniana. Do tego typu wnętrz wybieramy meble o prostych kształtach, pozbawione wyszukanych ozdobników. Stolik kawowy utrzymany w bieli, wykonany z drewna mahoniowego to z kolei doskonała propozycja do salonu w stylu prowansalskim. Wybierając podobny mebel, ale w formie prostej ławy, zyskujemy wyposażenie na miarę aranżacji skandynawskiej. Wybór wśród stolików kawowych i ław do salonu jest tak ogromny, że bez trudu dobierzemy do każdego wnętrza mebel odpowiadający aranżacji salonu stylem, kolorystyką, kształtem i wymiarami.


5) określ swój budżet na stolik kawowy


Nie można zapominać, że budżet, jakim dysponujemy, również jest niezwykle istotną kwestią. Dzięki określeniu kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zakup stolika, będziemy wiedzieć, gdzie poszukiwać wymarzonego wyposażenia salonu i na podstawie czego zawęzić poszukiwania. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej szukać stolika kawowego wykonanego z najwyższej jakości materiałów. Najpopularniejsze są drewniane stoliki kawowe lub meble łączące w sobie drewno i szkło lub drewno i metal. Zdecydowanie warto wybierać produkty wykonane z litego drewna, bo nie tylko będą prezentować się znacznie lepiej niż meble z płyty, ale i dłużej nam posłużą. Meble drewniane to stosunkowo drogie wyposażenie wnętrz, jeśli więc dysponujemy ograniczonym budżetem, warto celować w tańsze, rodzime gatunki drewna: sosnę i świerk. Trochę droższe będą stoliki kawowe z drewna dębowego lub bukowego, najwięcej zapłacimy za mebel z drewna egzotycznego. Pamiętajmy, że każde zdobienie, jak rzeźbione fronty czy toczone nóżki, wpływają na wzrost ceny mebla. Jeśli marzy nam się mebel w ściśle określonym stylu, ale nowe egzemplarze zdecydowanie pozostają pod względem finansów poza naszym zasięgiem, warto rozważyć kupno mebla z drugiej ręki. Pchli targ, antykwariat, wyprzedaż garażowa – to świetne miejsca na poszukiwanie oryginalnych i pięknych stolików kawowych.