Ból i drętwienie karku to dolegliwości, na które skarżą się coraz młodsi ludzie. Za ich powstawanie odpowiada wiele czynników. Na niektóre nie mamy wpływu, inne możemy skutecznie wyeliminować.

Przyczyny bólu

Często ból spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi odcinka szyjnego kręgosłupa. Wypaczeniu ulegają stawy oraz krążki międzykręgowe, które oddzielają od siebie poszczególne kręgi. Proces ich deformacji przebiega właściwie przez całe życie. Przyspieszają go urazy mechaniczne i dodatkowe obciążenie stawów poprzez przyjmowanie nieodpowiedniej postawy ciała. Praca przed komputerem, długa jazda samochodem, czy nadmierne pochylenie głowy w trakcie lektury, powodują długotrwałe napięcie mięśni karku, a w konsekwencji uporczywy ból. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć tych sytuacji, ale niestety na powstawanie przykrych dolegliwości często pracujemy sami. Brak aktywności fizycznej źle wpływa na kondycję naszego kręgosłupa. Niećwiczone mięśnie są zbyt słabe, aby zapewnić odpowiednią stabilizację jego szyjnej partii.

W jaki sposób pozbyć się bólu

Najważniejsza jest profilaktyka. Zarówno w domu, jak i miejscu pracy należy siadać w pozycji wyprostowanej, która stymuluje pracę mięśni kręgosłupa. Oprócz tego powinno się wykonywać krótkie serie ćwiczeń relaksacyjnych na rozluźnienie szyi oraz karku. Najprostsze to po prostu kilka okrężnych ruchów głową. Znaczną ulgę przynoszą również łagodne masaże i nagrzewanie ciała, na przykład poprzez ciepłą kąpiel. Jeżeli to wszystko nie pomaga, konieczna jest wizyta u lekarza, który po rozpoznaniu przyczyny zaleci właściwą terapię. W przypadku choroby zwyrodnieniowej niestety nie można liczyć na pełne wyleczenie, ale odpowiednie zabiegi rehabilitacyjne na pewno znacznie zredukują uciążliwe dolegliwości.

Leczniczy sen

W ciągu dnia jesteśmy w stanie kontrolować postawę ciała i systematycznie wdrażać zdrowe nawyki. Jednak ten codzienny wysiłek przyniesie mizerne efekty, jeżeli nie połączymy go z troską o jakość nocnego wypoczynku. Przesypiamy mniej więcej jedna trzecią doby i dla regeneracji kręgosłupa ten czas jest bezcenny. Niezbędnym elementem rehabilitacji w trakcie snu jest indywidualnie dobrana, profilowana poduszka.

Najlepsze poduszki profilowane to te wykonane z lateksu lub tzw. pianki termoelastycznej. Lateks cechuje się wysoką elastycznością, przez co idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Oprócz tego jest materiałem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych, gdyż umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Pianka termoelastyczna znakomicie przejmuje ciepło, zwiększając swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Źle dobrana poduszka nie tylko zmniejsza efektywność  stosowanej rehabilitacji, ale też pogłębia wady kręgosłupa. Dlatego też nie warto lekceważyć jej wpływu na nasze samopoczucie. Konsekwentna terapia stanowi gwarancję sukcesu w walce z bólem. W trosce o ciało nie można więc robić sobie nocnej przerwy. Poduszka zapewniająca właściwe podparcie stanowi zwieńczenie całodziennych starań o zdrowe, komfortowe życie.