Meble olejowane zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego - to prawdziwy powrót do natury. Olej doskonale impregnuje drewno zabezpieczając je przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie eksponując piękno i naturalność tego materiału. Olejowana powierzchnia "oddycha" regulując mikroklimat wnętrza. Jest ona również wszechstronna w użyciu. Naturalne właściwości drewna zabezpieczonego olejem pozwalają na zasklepianie mikrouszkodzeń .

Powierzchnie olejowane w porównaniu z lakierowanymi są znacznie bardziej narażone na zabrudzenia i poplamienia. Do codziennej pielęgnacji wystarczy lekko wilgotna, dobrze wyciśnięta szmatka lub sucha chusteczka do kurzu (wycieramy w kierunku usłojenia mebli).

Do dokładniejszego czyszczenia proponujemy specjalne mydło do powierzchni olejowanych , które nie tylko zmywa, ale dzięki zawartości m.in. oleju sojowego i kokosowego tworzy na powierzchni olejowanej warstwę ochronną. Dzięki temu z każdym kolejnym użyciem mydła staje się ona coraz mniej podatna na zabrudzenia.

Gdy po dłuższym użytkowaniu powierzchnia olejowana zaczyna matowieć lub szarzeć, można ją odświeżyć poprzez naniesienie cienkiej warstwy oleju pielęgnacyjnego . Olej nanosi się na suchą powierzchnię i poleruje, aż do uzyskania jedwabisto-matowego połysku.

W przypadku silnych zabrudzeń i plam, wskazane jest przetarcie tych powierzchni drobno ziarnistym papierem ściernym do drewna (granulacja 150), a następnie ich zaolejowanie zgodnie z zaleceniami producenta oleju.

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju preparaty przeznaczone do pielęgnacji mebli olejowanych. Zaleca się ich używanie, w zależności od potrzeb, do kilku razy w roku.